blu-ray problemi

HPQ-User
20-09-2008, 02:26   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

evo sormuş:
merhabalar bu size ilk yazım :
10 sn dir bilgisayar kullanısıyım yaşım 26. Özel bir şirkette bilgi işlem sorumlusuyum. İsmim evren tombul (evren.info). 9 sndir Chip abonesiyim (perakende alış). İlk defa donanım incelemelerinize göre bir tercih yapıp 09/2008 sayılı chip dergisindeki 123. sayfadaki blu-ray yazıcılar testinize kulak verip. LG H20L almaya karar verdim. Sebebi hem ucuz ve testte 1. gelmesi idi. Yaklaşık 2-3 haftadır aklımda bir blu-ray yazıcı almak vardı. Geçen hafta karar verdim ve LG H20L model bir blu-ray yazıcı almaya karar verdim(18.09.2008:ADK.com.tr den:166$). Zannediyordumki boş bir dvd takıp veri dvd si yaz demek kadar kolay yazabileceğimi düşündüm. Fakat öyle değilmiş. Daha önceden 3 hafta önce bir arkadaşımın çok kolay yazılabildiğini söylemesi sony vaio bir laptop ta 25 gb lık bir blu-ray yazdığını söylemesine kulak misafiri olmam beni etkiledi. Ve yedek almanın önemini çok iyi bildiğim için bu işe giriştim bu arada. LG H20L çok ilginçtir sistemime taktıktan sonra ne nero, ne image burn, ne clone dvd vb. programlarla blu-ray yazmayı beceremedim çünki diski okumuyordu bile. Hemen satın aldığım adk yı aradım bir çözüm üretemediler, lg nin telini verdiler (4446543) onlara sordum onlarda bir kaç saat sonra tel den döndüler ve yine sonuç değişmedi güya benim denediğim yollarla yazılabiliyor olmalıymış. Boğaziçi bilgisayarın bir ürünü bugün boğaziçiyi de arayacağım sanmıyorum onlarda bir çözüm üretsin ama deneyeceğim cumartesi günü aramayı. Şu an saat 02:17 am 20.09 acaba bu blu-ray yazıcı ile beraber gelen cd de gerekli bişelermi var diyerekten onun içinde ne var ne yok kurayım dedim. Gerekli bir sürü şey yükledi cyberlink bd&hd dvd solution adı altında yazılımlar kurmaya başladı birde baktımki LG ODD firmware center firmware update yapıyor. Ahanda herhalde kurtardık diyerekten içimden sevindim ama sevincim kursağımda kaldı 1.96 mb lık bir update yaptı reset attırdı, hd bdrw software update yaptı sürücü yüklendi kullanabilirsiniz derken elimdeki 3 farklı blu-ray disk i daha öncedende taktığım gibi tekrar taktım malesef diskleri görmemeye devam etti. 25 gb lık DMS, Verbatim, Ridata 4x olmak üzere 3 farklı disk denedim sonuç olumsuz. Bu blu-ray disk yazıcı ile beraber gelen software masa üstüne 4 tane üstüste binmiş bir yazılım kuruyor orda blu-ray veri disk i yarat var onu seçiyorsunuz boş bd yerleştirin diyor öyle kalıyor okumuyor yani. Kısacası piyasada bir denemediğim sanırım TDK (40 ytl ye buldum en ucuz) , sony (50 ytl) falan kaldı. Bunları alsam yazdırmayı başarsam bile bu istemediğim bir sonuç yani her defasında 40-50 ytl vermek istemiyorum 20 ytl ye aldığım diğer 3 marka ile sonuca gitmek istiyorum. Rica etsem yardımcı olurmusunuz? Bugün LG yi verip sony yada başka marka bi blu-ray yazıcı almayı düşünüyorum. Kafama takılan siz bu benim sizin testinize güvenerek aldığım lg bd nasıl test ettinizde nasıl yaptınızda birinci getirdiniz? hangi yolları izlediniz? hangi boş diskleri kullandınız? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyorum.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
quad core 2.4
6 gb ram 800mhz
intel anakart
vista 64 bit ultimate

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; WOW64; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.2; InfoPath.1; Media Center PC 5.0)

HİPNOZUM
20-09-2008, 15:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
870 mesaj
HPQ-User
evo sormuş:
merhabalar bu size ilk yazım :
9 sndir Chip abonesiyim (perakende alış). İlk defa donanım incelemelerinize göre bir tercih yapıp 09/2008 sayılı chip dergisindeki 123. sayfadaki blu-ray yazıcılar testinize kulak verip. LG H20L almaya karar verdim. Sebebi hem ucuz ve testte 1. gelmesi idi.
Bundan şu sonucmu cıkıyor chip'in (güvenilmeyen sorun cıkaran) bir ürünü test edip en iyisi olarak chip okurlarına lanse edilmesinimini ima ediyosun ??....

Son Düzenleme: HİPNOZUM ~ 20 Eylül 2008 15:56
evoto
20-09-2008, 22:16   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

böyle bir sonuç çıkması için uğraşmıyorum dostum çözüm arıyorum. Testte ilk sırada yer alması olsun, yüksek puanlar alması olsun, chip nasıl bu sonuca vardı? ben nerde yanlış yapıyorum onu öğrenmeye çalışıyorum. Herneyse zaten pazartesi ürünü iade edeceğim zaten, boğaziçine geri gidecek sanırım. Bugün boğaziçini aradığımda birde burnaware diye bir programla dene dediler. Sonuç olumsuz. İlginç olan dvd ye yazabiliyor ama piyasadaki ort. 20 ytl lik boş bd diskleri görmüyor haliyle benim işimi görmüyor. Ürünü iade edeceğim. Chip ten de yanıt gelmedi çünki.

HİPNOZUM
20-09-2008, 22:35   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
870 mesaj
evoto
böyle bir sonuç çıkması için uğraşmıyorum dostum çözüm arıyorum. Testte ilk sırada yer alması olsun, yüksek puanlar alması olsun, chip nasıl bu sonuca vardı? ben nerde yanlış yapıyorum onu öğrenmeye çalışıyorum. Herneyse zaten pazartesi ürünü iade edeceğim zaten, boğaziçine geri gidecek sanırım. Bugün boğaziçini aradığımda birde burnaware diye bir programla dene dediler. Sonuç olumsuz. İlginç olan dvd ye yazabiliyor ama piyasadaki ort. 20 ytl lik boş bd diskleri görmüyor haliyle benim işimi görmüyor. Ürünü iade edeceğim. Chip ten de yanıt gelmedi çünki.
ee hocam  bütüm çözüm yollarını denemişsin zaten bu sorunu yetkili kişilerede izah edmişsin onlarda bi sonuc bulamamışlar şimdi çözüm arıyosun aldıgın cihazı geri iade edmekten başka bi yol yok....chip inde bu soruna çözüm bulacagınada veya senin bu sorununla ilgili yorum yapacagını hiç sanmıyorum