blue screen hatasına sebep olan sorun ne?

vmesut
18-07-2010, 00:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
264 mesaj

Arkadaşlar son birkaç gündür aşağıdaki sorun bildirimini alıyorum. Bunu bazen bilgisayarı uyku moduna aldıktan sonraki açışımda görüyorum. Aşağıdaki resimde sorunun ayrıntıları var. Bu arada bildirim penceresinde WINDOWS BEKLENMEYEN BİR KAPATMADAN KURTARILDI yazıyor. Merak ettiğim soruna neden olan ne? Aslında bilgisayar açıkken/kullanıyorken her şey normal ancak sorun açıklamasındaki BLUE SCREEN ibaresi insanı korkutuyor. Bu arada sistemime sonradan yüklediğim programlar vista uyumlu. Tek merak ettiğim sorunun nedeni?

Recep Baltaş
18-07-2010, 00:24   |  #2  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Uykudan çıktıktan sonra oluyorsa sorun güncel oöayan, kurduğunuz eski bir sürüc ya da programdan kaynakalabilir.

vmesut
18-07-2010, 01:13   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
264 mesaj

aygıt yöneticisinden kontrol ettim ancak sürücüler güncel. ccleaner ile disk ve kayıt defteri temizliği de yaptım. Virüs filan da göremedi Norton. programlar zaten birkaç tane herkesin bildiği prosramlar ve otomatik güncellemeleri açık. başka yapabileceğim bişey aklıma gelmiyor. Bu arada yukarıdaki sorun ciddi mi sizce?

Recep Baltaş
18-07-2010, 02:46   |  #4  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Bluescreen kodlarını analiz edecek guruluk seviyesine ulaşamadım ama SP2 olduğuna göre sisteminiz uzun zamandan beri kurulu. Bazen bu sıradışı çözümü önce saçma bulup daha sonra teşekkür edenler oluyor, siz de belki teşekkür edersiniz: Windows 7'ye yükseltin.

vmesut
18-07-2010, 11:44   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
264 mesaj

Ne yapalım bu sorunu gözardı edeceğim, en azından çalışmamı etkilemiyor. Önerdiğiniz çözüm zaten aklımda w7 home premium için para biriktiriyorum. Arkadaşımın pcsind win7yi deneme şansım oldu ve özellikle açılış ve kapanış hızı çok iyiydi birkaç iyi ekstra özellik de cabası(paint çok iyi hale getirilmiş).

Son Düzenleme: vmesut ~ 18 Temmuz 2010 11:46
mustafa2116
19-07-2010, 16:21   |  #6  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

hizmetler bölümüne göz atıp  bağlı yazılımın  windows kaynaklımı yoksa başka bir yazılım kaynaklımı olduğunu öğreniniz. Başjka bir şirkete aitse  bu yazılım doanımlamı yoksa işleyişlemi ilgili olduğunu öğreniniz.
Eğer işleyişle ilgili bir yazılımsa hizmetler bölgesindne kaldırınız..
Donaımsal bir yazılımsa yendien yüklemeyi yada güncel bir sürümünü yüklemeyi dneneyiniz.

hizmetler bölümü:
çalıştır>msconfig>hizmetler> bölümüdür ordaki tüm mikrosoft yazılımlarını gizleye tıkladığınızda bu dosya kalabilir.

Hata özelliği mavi ekrana geçiş hatası..
hata döngüsü mavik ekrana geçiş işlemine uyannan donanım.
İşleyişin hatalı olduğunu gören bir yazılım ve hataya uğrarken  uykusundan uyanan bir doanımınız var :D

vmesut
20-07-2010, 22:58   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
264 mesaj

dediğin bölüme baktım ancak sadece hizmetler ve bunların etkin olup olmadıkları yazıyor. Sorunla nasıl bağlantı kuracağımı anlamadım açıkçası

mancınık
21-07-2010, 08:00   |  #8  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

win 7 aynısı banada oldu kurduğum xp uyumlu bir programa tıklayınca bilgisayar reset atıp sizdeki gibi blue screen hatası veriyordu proyu kaldırınca sorun düzeldi.son yüklediğiniz proları kontrol etmenizi tavsiye ediyorum hiç soruna ummadığınız bir pro neden  olabilir

Son Düzenleme: mancınık ~ 21 Temmuz 2010 08:06
mustafa2116
22-07-2010, 03:09   |  #9  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj
Alıntı: vmesut  
dediğin bölüme baktım ancak sadece hizmetler ve bunların etkin olup olmadıkları yazıyor. Sorunla nasıl bağlantı kuracağımı anlamadım açıkçası
hizmetler bölümünün  oluğu yerde kutucuklar bulunmaktadır.

bu kutucukların işaretini kladırıp koyarak gerekli rpogramları sadece bilgisayarı kapatıp başlatarak etkin yada durgun yapabilirisiniz.