blueray_hd vısıon

HPQ-User
15-09-2008, 14:41   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

nakata sormuş:
sorum bu blueray hd vısıon arasındakı baglantı nedır bazı yazılarda okuduma gore ıkısınden bırısı olması yeterlıymıs acaba bunlar gorewı nedır?yardımınız ıcın tesekkurler

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
asus m51 ıslemcı ıntel centrno core 2 duo 9300 ekran kartı geforce 9500 2 gbram HDekran

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; InfoPath.1)

Borga-x
15-09-2008, 14:53   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Konuyu bıraz daha açsan iyi olurdu. Sorudan bır sey anlamadım!

Fatih_ARMAĞAN
15-09-2008, 14:55   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj

Konuyu anladığım kadarıyla izah etmeye çalışayım.

blueray yeni nesil high definion videoları vb. türlerin saklanabildiği yüksek kapasiteli 50 gb a kadar çıkabilen bir cd türüdür.
fakat şuan benim bldiğim birkaç firmanın bazı testlerinde 200 gb üstü depolamaya kadar çıkılabiliyor. blueray normal dvd cd lerin aksine kırmızı lazer yerine  mavi-menekşe lazer kullanmakta. fakat DVD/CD uyumlu optik okuyucusu yardımıyla CD ve DVDleride oynatabilmektedir. amaç yüksek çözünürlükteki videolar(HD) çok  fazla yer kapladığı için bu tip bir teknoloji üretilmiştir.

bahsettiğiniz hd vision sanırım High definition Vision  olması gerek. eğer kullanmak istediğiniz cihazda böyle bir ibare var ise onunda anlamı. High definition videoları gönül rahatlığı ile izleyebilirsiniz anlamına gelir.

Blueray ibaresi var ise blueray diskleride rahatlıkla oynatabilirsiniz demek. aynı zamanda aynı sürücü cd/dvd leride okumaktadır.
High definition filmler Blueray disklere kaydedilmektedir.
bahsettiğiniz her iki ibarede cihazda mevcutsa blueray filmleri rahatlıkla HD olarak izleyebilirsiniz anlamına gelir.
her ikisi birbirinden farklı şeyleri ifade ediyor.
fakat zaten bir cihazda Blueray okuma özelliği varsa mutlaka Ekranda ona göre HD desteklemesi gerekir. yoksa Blueray olmasının bir anlamı olmaz bana göre.
umarım sizi doğru anlamışımdır. :)

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 15 Eylül 2008 14:57