boot sorunu

Nepster
14-08-2007, 10:55   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

arkadaşlar sisteme hem SATA hemde IDE hdd baglayabiliyormuyuz
bende BOOT hatası veriyor.
teşekkürler.

Borga-x
14-08-2007, 10:58   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

bildigim kadarıyla bağlanabılıyor ama bende bağladıgımda boot hatasını bana da vermıştı ben IDE söktum ve External kutu aldım o şekilde kullanıyorumö. Çözümü bilen varsa söylesin. bende bağlarım hıc değilse

uGuR.uK
14-08-2007, 11:21   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

bu sorunu daa oncede yasamısmıydım duymusmuydum tam hatırlamıorm ama bikac cozum yolu var bildiim kadarıyla(tabi kesin deil baya oluo):

1- sata hdd'de jumper olmaz genelde, bu yuzden ide ile cakısıo olabilir(ki ide hdd'niz cd/dvdrom ilede cakısıo olabilir) o yüzden once sata ve ide hddleri jumper ile master/slave olarak ayarlayın sorada cdrom'unuzun jumperlarını ayarlayın.

2- boot sorunu bios'a girmenize engel olmuosa eger biostan bi bakın. ide'yi goruosa ordan bikac ayar gerekebilir. ornegin ide'yel sata'yı boot yapmaya calısırken karıstırıor cakısma yapıodur, ordan boot aygıtlarında eger ide hdd'NİZ Varsa onu bi disable yapmayı deneyin.

3- bide iki hdd takılıyken eger girebiliosanız herhangi live cd üzerinden baslatın pcyi ordan diskleri gormeye ve kullanmaya bi calısın(live cd'den partiton magic le falan bi kontrol edebilirseniz iyi olur)

bide mutlaka sata'nın master ide'nin slave olması gerekiodu galiba :S bunuda tam hatırlamırom ama denemesi bedava ;)

benim bildiim kadarıyla bu kadar, yardım etmeye calıstım ins olur ;)

Son Düzenleme: uGuR.uK ~ 14 Ağustos 2007 13:02
turboforce
14-08-2007, 12:14   |  #4  
turboforce avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
323 mesaj

Bu sorunu bende yaşamıştım ama SATA yı normalde master olarak tanıyor ben IDE-1 kanalına DVD-Rom u slave bağladım sonra IDE-2 kanalına DVD-RW i master IDE Hardiski de slave olarak baglagımda sistem açılmıştı.Bazı bioslarda Boot sırasınıda jumper ayarlarını yaptıktan sonra buna göre ayarlamak gerekebilir.