Boot.İni Dosyası Hatası!!!!Yardım..

Sagolera
09-09-2009, 22:09   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
806 mesaj

Arkadaşlar benim pc açılırken 'Geçersiz Boot.İni Dosyası-Windows Ötesinden Önyükleniyor'Diye Hata veriyor.Bunun nedenini ve çözümünü bilen arkadaş varmıdır acaba?Bilgisayarımdan bir şeyler yaptım bir keresinde fakat pc açılmadı güvenli moddan düzelttim.Denenmiş veya başına gelipte düzelten çözüm varsa şimdiden arkadaşlara teşekkür ediyorum..

Delio
09-09-2009, 22:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Bilgisayarınızı xp cd si ile açın ve kurtarma konsoluna girin.
Komut satırına düştükten sonra ;

bootcfg /rebuild

Kısa bir disk taramasından sonra boot listesine eklemek isteyip istemediğinizi sorar. Evet deyip devam edin. Yönergeleri takip eddip işlemi tamalayın.

Yukardıaki açıklama boot.ini hatalı veya kayıp olduğunda iş görür.
Sorununuzun ortaya çıkması öncesinde sisteminizde yaptıklarınızı anlatırsanız daha net cevap verebiliriz. ( birden fazla işletim sistemi yüklemek gibi)  Ayrıca halihazırda çalışan başka bir işletim sistemi varsa sorununuz daha kolay da halledilebilir.

Ms yardım destek sayfası;

Son Düzenleme: Delio ~ 09 Eylül 2009 22:56
teknohat
09-09-2009, 23:09   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,494 mesaj

boot ini dosyası işletim sisteminin yüklenmeye başlayacağı sıradaki ayarları içeren dosyadır. Bu dosya bozuk ya da yanlış olduğu takdirde işetim sistemi yüklenmez. Başlat > çalıştır dan msconfig e gir ve boot.ini sekmesine gel. Orada /BOOTLOG diye bir seçenek var. O seçeneği işaretle. Bu seçenek, sistemin yüklenmesi sırasında her adımın bir dosyaya kaydedilmesini sağlar. ve bu dosyada sanırım c sürücüsüne kaydediliyor. Sen bu dediğimi yap ve sonra loglara bakalım belki birşeyler yapabiliriz. Anlamazsakta cd den onarma yaparsın olur biter :) aslında en doğrusuda bu olur

Mustafa@PC
09-09-2009, 23:28   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
Alıntı: Delio  
Bilgisayarınızı xp cd si ile açın ve kurtarma konsoluna girin.
Komut satırına düştükten sonra ;

bootcfg /rebuild

Kısa bir disk taramasından sonra boot listesine eklemek isteyip istemediğinizi sorar. Evet deyip devam edin. Yönergeleri takip eddip işlemi tamalayın.

Yukardıaki açıklama boot.ini hatalı veya kayıp olduğunda iş görür.
Sorununuzun ortaya çıkması öncesinde sisteminizde yaptıklarınızı anlatırsanız daha net cevap verebiliriz. ( birden fazla işletim sistemi yüklemek gibi)  Ayrıca halihazırda çalışan başka bir işletim sistemi varsa sorununuz daha kolay da halledilebilir.

Ms yardım destek sayfası;
http://support.microsoft.com/kb/330184

Doğru yanıt bu. Linki de inceleyin.

Sagolera
09-09-2009, 23:38   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj
Alıntı: teknohat  
boot ini dosyası işletim sisteminin yüklenmeye başlayacağı sıradaki ayarları içeren dosyadır. Bu dosya bozuk ya da yanlış olduğu takdirde işetim sistemi yüklenmez. Başlat > çalıştır dan msconfig e gir ve boot.ini sekmesine gel. Orada /BOOTLOG diye bir seçenek var. O seçeneği işaretle. Bu seçenek, sistemin yüklenmesi sırasında her adımın bir dosyaya kaydedilmesini sağlar. ve bu dosyada sanırım c sürücüsüne kaydediliyor. Sen bu dediğimi yap ve sonra loglara bakalım belki birşeyler yapabiliriz. Anlamazsakta cd den onarma yaparsın olur biter :) aslında en doğrusuda bu olur
Çalıştırda boot.ini sekmesi çıkmıyor ki?!!!!!!!!!!!!

Sagolera
09-09-2009, 23:49   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Teşekkürler arkadaşlar xp cdsi şu an bende değil alınca arkadaşın dediğini yapıcam...Sonra buraya yazarım gene sorunu cozmeye calısırız...

Teşekkürler..

teknohat
10-09-2009, 09:56   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj
Alıntı: Sagolera  
Çalıştırda boot.ini sekmesi çıkmıyor ki?!!!!!!!!!!!!
çalıştırda değil boo.ini sekmesi. Çalıştıra msconfig yazıcaksın. Çıkan pencerede görürsün boot.ini sekmesini

Sagolera
10-09-2009, 12:54   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Bende onu bılıyoum calıstırda olmadıını...Msconfige giriorum ama GENEL-SYSTEM.İNİ-WİN.İNİ-HİZMETLER-BAŞLANGIÇ-ARAÇLAR VAR BOOT.İNİ SEKMESİ YOK..Olmadıı için başlangıcta o hatayı verebılır diye dusunuyorum..

Delio
10-09-2009, 16:00   |  #9  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Sagolera anladığım kadarı ile çalışan bir işletim sistemi var. Xp bu hatayı verip çalışmaya devam mı ediyor? Yoksa sitemdeki başka bir iş.sis. mi açıyorsun? ( vista, win 7 gibi)

Sonuçta boot.ini dosyası elle de düzenlenebilir.
Bilgisayarım > sağ tık > yönet > disk yönetimi
Bu ekranın bir resmini koyarsan boot ve system bölümleri neresiymiş görebiliriz. Ona göre de boot.ini dosyasını düzeltebiliriz.

Sagolera
10-09-2009, 16:31   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Evet 1 tane işletim sistemi yuklu.Xp ve hatayı gosterıyor sonra bayrak gelıp normal olarak acılıyor ama hatanın nedenını bilmiyorum....

Delio
10-09-2009, 16:40   |  #11  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

windows gezgini > araçlar > klasör seçenekleri > görünüm
gizli dosyaları göster ( seçili )
korunan iş.sis. dosyalarını gizle ( seçili değil )
bu ayarları yaptıktan sonra c:\ deki dosyalara bakın

ntldr, boot.ini, ntdetect.com dosyalarını görebiliyor musunu?
boot.ini mevcut mu? mevcut ise içeriğini buraya kopyala yapıştır yapın.

teknohat
10-09-2009, 16:41   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj

boot.ini sekmesinin görünmemesi gerçekten çok garip

Sagolera
10-09-2009, 17:12   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

ntldr,NTDETECT mevcut faat boot.ini dosyası yok mevcut ise içeriğini buraya yapıştırın demişsiniz....nereye?

Sagolera
10-09-2009, 17:13   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj
Delio
10-09-2009, 19:14   |  #15  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Eğer windows klasörü c: sürücüsünde ise;
Zip dosyasını indirin.
İçindeki boot.ini dosyasını c:\ ye yapıştırın.
Bilgisayarı restart edin.

Windows klasörü d: sürücüsünde ise (ihtimal vermiyorum ama) cevap yazın ona göre devam edelim.

Sagolera
10-09-2009, 19:50   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Tmm arkadaşlar bu dosyayı c:ye attım sorun çözüldü şu anda hat vermiyor...Gizli yaptım c:de de gözükmüyor..Sorun halloldu...Yardımlarınız için teşekkürler...Delio sanada teşekkür ediyorum..Ama şimdi de bi sorun ortaya cıktı gerci bunu yaptıktan sonra olmadı ama dunden beri ortaya cıktı..Pc cok gec acılmaya basladı..Hosgeldınız yazısında 30 sanıye falan beklıyor..Regeditten butun cozumleri yaptım ama olmadı...Sana sorum şimdi sistem geri yuklemeden pcyi geri alsam bu virüs taramaları,,temizlemeler falan geri gelir mi?yoksa yapınca cozulurse sadece bu gec acılma sorunu mu cozulur?Yanı denesem mi?

Teşekkürler...

Delio
10-09-2009, 20:08   |  #17  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Hijackthis programı ile bir tarama yapıp raporu bir text dosyasında rapide atın, bakalım. Sisteminizdeki işler pek hayra alamet değil.

Sistem geri yüklemeyi çekinmeden kullanabilirsiniz.

Sagolera
10-09-2009, 20:41   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

http://rapidshare.com/files/278203837/hijackthis.log.html
Yapmaya çalıştım ama oldu mu bilmiyorum...

Delio
10-09-2009, 21:15   |  #19  
Yıllanmış Üye
233 mesaj

Ben raporda şüpheli birşeye rastlamadım. Sistem ile birlikte açılan 2 spyware/malware programı var. Bunları başlangıçtan alıp sistem açılışını gözleyebilirsiniz. Bu arada konu bence miadını doldurdu. Diğer sorularınızı yeni konu açarak sorun, bende son mesajımı yazmış olayım.

Mustafa@PC
10-09-2009, 21:18   |  #20  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

En baştan size önerilen ilk cevabı uygulasaydınız 2 gün uğraşmak yerine 15-20 dakikada problem çözülecekti.

Şimdi XP cd'si ile kurtarma konsoluna girip,

bootcfg /rebuild

fixboot

fixmbr

chkdsk /r 

Komutlarını sırayla uygulayın. Kurtarma konsoluna girmek için format atarmış gibi ilerleyip ilk ekranda "R" tuşuna basın.

Sagolera
10-09-2009, 21:25   |  #21  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Tamam Denıycem bu yontemı ama su anda dedıım gıbı yanımda xp cdsı yok 6-7 tane var hesp arkadasta...Alıp yapıcam..Bunun ne gıbı yararı olucak ki bu gec acılmaya care olur mu?

Mustafa@PC
10-09-2009, 21:27   |  #22  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
13,125 mesaj

Neredeyse format atmış gibi bazı sektörler yenilenip, işletim sistemi onarılacak...

Sagolera
11-09-2009, 00:49   |  #23  
OP Yıllanmış Üye
806 mesaj

Tmm