Bozulan Harddisk

yediveren
02-02-2011, 17:25   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
25 mesaj

Merhaba Arkadaslar
Kizim yaramazlik yaparken benim Extern Harddiskimi yere düsürdü, simdi ise hangi bilgisayara takarsam takim format cekmek istiyor, ama icinde dünya kadar dosya var en az 500 gb, bir kismini calistigi süre zarfinda geri getirdim ama simdi ise sadece ntfs olarak görüyor ve formatlamak istiyor, anladigim kadari ile harddisk kötü durumda...
Sorum ise harddiskdeki dosyalari en iyi nasil cikartabilirim, mesela O&O diye bir dosya kurtarma programi var isime yararmi???

Banned
02-02-2011, 17:41   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Harddiskinizdeki dosya sistemine bağlı bir yazılım hatası olmayıp ne yazıkki bir mekanik hata. Muhtemelen ya plakalar zarar görmüştür yada okuyucu kafa. Verileriniz ömnemli ise yapacağınız en doğru şey hiç çalıştırmamak ve içerik kurtarması yapan şirketler veya teknik servisle görüşmek olacaktır. Ne kadar çok kurtarma yapmaya çalışır, diski çalıştırırsanız o kadar çok zarar görecek ve verilerinizi kurtarmanız güçleşecektir.

yediveren
02-02-2011, 17:46   |  #3  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Peki ismini verdigim program veya programlar bir cözüm olabilirmi?

Banned
02-02-2011, 18:03   |  #4  
Banlandı
5,777 mesaj

Dediğim gibi sorun yazılım sorunu değil ve bu nedenle hiçbir yazılım sorununuzu çözmez. Disk açılarak  diskin içerisine müdahale edilmesi gerekir. Misal okuyucu kafa diske sürtüyorsa bu diskin çizilerek kullanılmaz olmasına sebeb olur. Zaten sorunda disk veya kafanın darbeye bağlı olarak standart konumlarından sapma olması yüzünden kaynaklanıyordur. Bu sebeble zaten sizde ilk başta verilere ulaşabiliyorken diskteki hasarın kullandıkça artmasına bağlı olarak artık dosyaları göremiyor olmalısınız. tekrar söylüyorum ne kadar uğraşırsanız diskinize o derece zarar verirsiniz. Hatta bir süre sonra taktığınızda sistem diski görmemeye başlayacaktır. Ayrıca o biçimlendirme uyarısına uysanız bile biçimlendirmede hata verecektir. İsterseniz deneyin eğer biçimlendirme (hızlı biçimlendirme değil standart biçimlendirme) sorunsuzca tamamlanırsa disk zarar görmemiştir ve verilerinizin tamamını veri kurtarma yazılımları ile kurtarabilirsiniz, yok biçimlendirme tamamlanamazsa işiniz zor demektir.

yediveren
02-02-2011, 22:34   |  #5  
OP Yeni Üye
25 mesaj

tesekkürler arkdaslar, verdiginiz bilgiler dogrultusunda bilgisayar tamircisi bir arkadasa götürdüm,
biraz yaninda kaldim, sizin söylediklerinizin aynisini oda söyledi keske hic kopyalamasaymisim,
kendisi bilgileri clone layip kurtarmaya calisti olmadi, ardindan Linux ile acip dosyalari gördü, ama gene cikartamadi, acronis ile deniyor simdi bakalim 8 saat sürecekmis, olmazsa tek secenek kaliyor, laboratuvara gitmesi gerekiyormus, yarin belli olacak...

Banned
02-02-2011, 22:42   |  #6  
Banlandı
5,777 mesaj

Keşke uğraşmasa. Kullandığı yazılım gitgide bitme süresini fazla gösterip en sonunda kilitlenecektir. Zaten 8 saat gibi bir süre vermeside bu sebebledir. Geçmiş olsun keşke yardımcı olabilseydik.

yediveren
03-02-2011, 00:03   |  #7  
OP Yeni Üye
25 mesaj
Alıntı: khramn  
Keşke uğraşmasa. Kullandığı yazılım gitgide bitme süresini fazla gösterip en sonunda kilitlenecektir. Zaten 8 saat gibi bir süre vermeside bu sebebledir. Geçmiş olsun keşke yardımcı olabilseydik.
Keske ugrasmasa derken tek cözüm laboratuvar mi?

yediveren
03-02-2011, 00:11   |  #8  
OP Yeni Üye
25 mesaj
Alıntı: Taşcı  
Bilgisayar tamircisi seni oyalıyor size hak vermiyor değilim sanal alemde birbirimizi göremediğimiz için tavsiye ve öneriler biraz havada kalıyor yani size sitem etmiyorum biryerde siz bizi tanımıyorsunuz  artı yüze görüşme imkanımızda yok bilgisayarcı arkadaş size gerçeği söymemiş  yazdığımız yorumları keçke dikkate alsaydınız bakın benim yazdıklarımdan daha önemlisi diğer arkadaşın yazdıklarına biraz güvenseydiniz  neyse olan olmuş sonuç iyi olur inşallahta sıkıntınız gider.
Özür dilerim ama sizin söylediklerinizden tamirciye gitmesi gerektigi anlamini cikarmistim, su andada anladigim kadari ile tamircinin izledigi yol yanlis...
sizin servis derken kastettiginiz tamircinin bahsettigi laboratuvarmi?
valla simdi sabaha kadar yatamam iste

Banned
03-02-2011, 00:50   |  #9  
Banlandı
5,777 mesaj
Alıntı: yediveren  
Keske ugrasmasa derken tek cözüm laboratuvar mi?
Umarım değildir. Şöyle düşünelim varsayaşım en sağlıklı okuma yazma için okuyucu kafanın disk yüzeyinden 1/10 mm mesafede durması gerekirken darbe sonucu bu mesafe açıldı ve 1/20 mm ye düştü ise bu titreşimde diske sürtünme ve diskin verilerle kaybedilmesi manasına gelir, ancak bu mesafe 1/5 mm e çıktı ise bu kezde zor okuma manasına gelirki her zaman kutarma ihtimali vardır. Hatta harddiski koyduğunuz pozisyona göre veriye erişim oranı değişir. Misal bir defasında başıma böyle bir durum geldi diskteki verilere erişip verileri alabilmek için harddiski sırtüstü takmam yaterli olmuştu. Yani sonucun ne olacağı belli olmaz. Benim demek istediğim veriler binlerce lira değerindeyse veya paradan önemli ise ihtimale bırakmamak gerekir. Diğer taraftan labaratuvara gitseniz sizden binlerle başlayan para talep edeceklerdir. Yani kara sizin verileriniz buna değecek kadar önemli ise ihtimale atmayın, yok sadece kaybı sizi üzecek verilerse şansınızı deneyin.

yediveren
04-02-2011, 19:19   |  #10  
OP Yeni Üye
25 mesaj

Bugün Berlin de bir Laboratuvara gönderdim, 2-3 gün icinde Diagnosa sokup bana durumu bildirecekler,
800 ile 1800 € arasi fiyat verdiler ok dedim, bakalim ne olacak, sonucu yazarim...
yardimci olan arkadaslara tesekkür ederim

Banned
04-02-2011, 20:27   |  #11  
Banlandı
5,777 mesaj

Dosyalarınızın şu veya bu şekilde gözüktüğü için verilererinize zarar gelmediği sadece disk içerisi stabilitenin kaybolduğu düşüncesindeyim. Umarım öyledir. Sonucu bildirirsiniz.

yediveren
19-07-2011, 13:27   |  #12  
OP Yeni Üye
25 mesaj

1500 € ya Harddiskin yenisini aldim, birkac dosya disinda hepsini saglam bir sekilde aldim...

yardimci olan arkadaslara tesekkür ederim