Bu iddia Nokia'yı çok kızdırdı...

CHIP Online
06-07-2009, 20:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

"Tarihin en büyük U dönüşünü yapıp Google'a sarılacak" iddiası Nokia'yı çileden çıkartmaya yetti...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/bu-i ... kizdirdi_13789.html

Resimlerle: Nokia N97'yi utandıran 5 hata...

Nokia için işler pek de iyi gitmiyor. Satılan her 10 cep telefonundan 4'ü Nokia markasını taşıyor olsa da, konu akıllı telefonlara gelince durum değişiyor. Piyasa analistleri 2007 yılında dünya çapında akıllı telefon pazarının %47'lik oranına sahip olan Nokia'nın bu yaz %35'e gerilediğini ve yıl sonuna kadar %31'e düşeceğini ön görüyorlar. Diğer yandan Google'ın Android adlı mobil işletim sistemi büyük ilgi görüyor.

Yaklaşık bir yıl önce Symbian işletim sistemini açık kaynak kodlu hale getirerek isteyen herkesin kullanabilmesini sağlayacağını duyuran Nokia, bu hamlesiyle iPhone ve Android'i köşeye sıkıştırmayı planlamıştı. Fakat plan ters tepti ve iPhone ile Android güç kazanırken, asıl kaybeden Nokia oldu.

Bunun üzerine söylentiler, Nokia'nın cep telefonun tarihinin en büyük U dönüşlerinden birini yapacağı, Eylül ayında Android işletim sistemine sahip yeni cep telefonunu resmen tanıtacağı yönünde gelişti. Ancak Nokia, çok kısa bir süre içerisinde bu iddiayı net ve çok sert bir dille yalanladı, her zaman için Symbian'ı tercih ettiklerini, bunun değişmesinin söz konusu olmayacağını açıkladı.

Görünüşe göre Nokia'nın Android ile ilgili bir planı hiç olmadı, yakın gelecekte de olacak gibi görünmüyor. Ancak akıllı telefon pazarında payını daha fazla yitirirse, Nokia'nın ne yapacağını kimse kestiremez...

Tüm konu: Bu iddia Nokia'yı çok kızdırdı...

İzleyin: Android: Kogan Agora işbaşında

Resimlerle: Nokia N97'yi utandıran 5 hata...

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Nokia, Symbian'dan tamamen vaz geçer mi?

Kapalı Hesap (53751)
06-07-2009, 20:43   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
3,036 mesaj

Duruma göre değişir, kesin bir şey denemez. Payını daha fazla yitirirse geçer, geçmezse kendi kaybeder...

Der Rote BaroN
06-07-2009, 21:10   |  #3  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
1,531 mesaj

Nokia'nın 'geçmişte elde ettiği başarılar' üzerine tüneyen ve kendini geliştirme yönünde yeterince çaba sarf etmeyen bir firma olduğunu düşünüyorum. Son çıkan modellerdeki tuhaf ve gereksiz hatalar sonrası pazar payının azalması bana olağandışı gelmedi. Benim gibi yılların Nokia kullanıcısını bile Samsung'a kaptırdı.

AkyüzCan
06-07-2009, 22:04   |  #4  
Yıllanmış Üye
278 mesaj

Tabiiki tamamamen vazgeçmesi olası gözükmüyor; ama akıllı cep telefonları pazarında  var olan mobil işletim sistemlerininde ,android ve symbianla kiyamete kadar sürmeyeceğini görmek içinde kahin olmaya gerek yok sanırım...

Son Düzenleme: AkyüzCan ~ 06 Temmuz 2009 22:05