Bu kablolar ne işe yarar?

catetik
14-11-2010, 13:53   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
279 mesaj

Arkadaşlar dün dolabımı elden geçirdim. Çeşitli aygıtlarla beraber gelip köşeye attığım bazı kablolara rastladım, lakin ne işe yaradığını anlıyamadım.
Mesela şu kablo. Bir ucu dişi COM, diğer ucu ise LAN. Bu kablo ne işe yarar anlıyamadım.

------------------------------------------------
Bir diğer kabloda şu. Fişler PS/2 ye benziyor. Fakat sanıyorum bu kablo ekran kartı yada TV kartı için.
Fişler iki uçtada aynı, yani bir ucu erkek bir ucu dişi değil, iki ucu da erkek. Alt tarafta yatay plastik bir pin var, üst tarafta dört köşede birer adet metal pin. (Resmin solundaki şekil)

------------------------------------------------
Bu kablonun bir fotoğraf makinesi yada telefon için USB bağlantı kablosu olduğunu sanıyorum. Pek kolay bulunan bir şeyde olmasa gerek.

-------------------------------------------------
Bu kabloda sanırım ekran kartı için 6 pinli bir güç kablosu.

Çeşitli data kabloları.

Ayrıca USB yazıcı kabloları, RS-232 kablolar, USB fotoğraf makinesi ve telefon bağlantı kabloları var.

Son Düzenleme: catetik ~ 14 Kasım 2010 13:54
QART13
14-11-2010, 14:08   |  #2  
QART13 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
303 mesaj

at sobaya gitsin :D ikinci kablo hakkında bir düşüncem var ekran kartının üzerinde s-video çıkışı varmı eğer varsa tahminimce o bir tv-pc s-video kablosudur ama emin değilim uclarını tam görmüorum 3.kablo ise bendede ona benzer bir kablo var iş görür dediğin gibi bir fotoğraf makinesine yada kameraya ait olsa gerek benim tahminimce böle de son resimdekilere bir anlam veremedim hepsi dişi uçlu gördüğüme göre bir ucu erkek dier tümü dişi yarumsuz x) bir halt anlamadım onlardan :DD

Kapalı Hesap (154666)
14-11-2010, 14:52   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

İlk kablo mantıken RS232 den ethernet ancak bağlantı mantığı donanım ile ilgilidir.
İkinci kablo SVHS adıyla bilinen svideo kablosu. Svideodan svideoya direk görüntü aktarmak içindir.
Üçüncü kablo USB to mikro USB kablo Çıkışı mikro usb olan sistemi (fotoğraf makinaları harddiskler ya da benzeri) ürünleri bilgisayar usb arabirimiyle bağlamak içindir.
Dördüncü kablo spesifik voltaj kablosu sanırım. Bu kablo bir ürün için özel olarak yapılmış olabilir. Ekran kartı, ses kartı, fan ünitesi gibi.
Beşinci kablolar muhtemelen şunlar içindir
1 svideo toRGB Ya da tersi
2 svideo to RGB ve svideo
3 Svideo pin ancak özel amaçlı olup composit video ve stereo ses bilgilerini CNCH (Lale jak) ve 3.5 mm jack ile dağıtım amaçlıdır.