Bu kadar yavaş olması normal mi?

HPQ-User
23-03-2009, 16:29   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Kayra sormuş:
İşletim sistemi Vista Business. Antivirüs PANDA 2009

Ben bu bilgisyaı ikinci el aldım. Üzerindeki işletim sistemi fdisk ile silinmişti. XP profesyone yüklüydü ve hızı güzeldi. Ancak parmak okuma dahil pekçok özelliği kullanılamıyordu. Servisi ile bağlantı kurup cihazı yolladım ve orjinal yazılımını yüklettim. Şu anda üzerde ofis ve akrobat hariç başka ekstra yazılım yok. Ancakbilgisayar bu güne değin görmediğim yavaşlık ve uzunlukta açılıyor. Diğer dizüstmün (aynı işletim sistemi ve pekçok ekstra yazılım taşıyor) 4-5katı süre diyebilirim. Kapanışıda aynı şekilde. Nerede ise 10 dakikada kapanıyor. Çalışırken sürekli haddisk ışığı yanıyor. Bir işlem için uzun süreler bekliyorum. CPU kullanımı %20 ile 80 arasında sürekli oynuyor. Hangi program çalışıyor diye sistem yapılandrmadan kotrol ediyorum ancak çalışan program görünmüyor.

Başlangıç programlarında görünmemesine rağmen Vaio club penceresi bir süre sonra açılıyor ve bağlanıp günceleştirmeleri kontrol edemiyor. Uzun süre o pencere orada durup çalışmamıda engelliyor. Kendi üzerindeki kapattan kapanmıyor, sistem yapılandırmadan görevi sonlandır seçeneği ile ama yine uzun sürede kapanabiliyor. Ancak bu kapanmadan sonra bilgisayarım normale yakın hale geliyor. Yinede diğer bilgisayarıma göre bir komuta iki kat sürede cevap veriyor.

Neler yapabileceğime ya da sorunun neler olabileceğine ilişkin yardımcı olursanız gerçekten çok minnettar kalırım.

Saygılarımla

İsa Oğuz

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
İyi günler

Bilgisayarım Sony Vaio VGN-TX5XTN model 12.2 inch dizüstü model. İşlemcisi İntel(R) Coe(TM) Solo CPU U1500 @ 1.33GHz

1 Gb ram mevcut. (2x512)

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.04506)

Süleyman.
23-03-2009, 16:43   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

bilgisayarınızdaki sorun işletim sisteminin ağır gelmesinden kaynaklanıyor gibi. normalde o kategorideki bilgisayarlara vista basic yükleniyor. fabrika çıkışı vista business yüklemişler ama zayıf kalıyor yani o işletim sistemi için yani yavaşlaması normal. bilgisayarınızın permormasını arttıracak ipuçlarına bakın chip online'de. bkz: windows'a doping vs. aero arayüzünü kullanmayın. bir miktar fark edebilir, tatmin eder mi bilemiyorum.

edit: zaten size satan da o yüzden xp yüklemiş büyük ihtimalle.

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 23 Mart 2009 16:45
Mustafa@PC
23-03-2009, 16:50   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

o bilgisayara vista ağır geliyor benim önerim xp yüklemek...

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
23-03-2009, 18:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Bu bilgisayara vista çok ağır gelir.Çünkü 1 GB RAM var.Vista kullanmanız için en az 1,5 GB RAM olmalı.

Son Düzenleme: Y.İ.Ğ.İ.D.O. ~ 23 Mart 2009 18:39