Bu Laptop Xp Cd'sini Nasıl Görecek? Karmaşık

pcbraniac
29-01-2014, 21:31   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Sony Vaio VGN-FS315M model bir laptop var bende. Hdd yanmadan önce xp kuruluylu ve 1-2 kere de format atabilmiştim. Hdd yanında ikinci el bi hdd aldım ki win7 kuruluydu onda. Ettim etmedim, xp kuramadım; çünkü xp cd'sini görmedi laptop. Acaba cd mi okumuyor diye aynı cd'nin bir de dvd'sini hazırladım ama onu da görmedi. Halbuki cd'de hiçbir problem yok. Bios ayarında ahci vb ayarların da hiçbiri yok. Acaba ben bu laptopa nasıl xp kuracağım? Hdd'yi masaüstüne bağlamak da fayda etmedi; çünkü xp kurabilsem bile laptopa takınca sistem açılmadı.

Sistem Bilgilerim
çhip10line
29-01-2014, 21:45   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 113
864 mesaj

bios'tan boot ilk boot aracı olarak cd / DVD'yi nasıl seçeceğini bildiğini var sayarak o konuya hiç girmiyorum.. cd yada DVD sürücünün çalışmama ihtimali olabilir mi? işletim sistemini USB'den kurmayı biliyorsan, o şekilde deneyebilirsin.. Bilmiyorsan nasıl yapılacağı konusunda forumda sürüyle konu var.. araştırarak bilgiye ulaşabilirsin...

pcbraniac
29-01-2014, 22:39   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Çokça ve enine boyuna araştırdım ama verim alamadım. En son Pardus'u kurayım da, sonra hdd'yi masaüstüne bağlayıp formatlayayım ve xp'yi laptopa öyle kurmayı deneyeyim dedim; ama bilmem ki nasıl olur.

Usb ile de türlü türlü denedim ama bios'ta ne yazık ki usb boot seçeneği de yok. Daha önce farklı pc'lere usb ile format atmışlığım var. Konuya az çok hakimim. Dvd yazıcı bozuk olabilir mi diye düşünüyorum ama taktığım dvdleri algılıyor. Bunu neden algılamasın, bence pek sorun yok gibi dvd'de.

excel_mustafa
30-01-2014, 21:43   |  #4  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 552
4,474 mesaj

aslında usb den kurulum çok basit şu videoyu izlemen yeterli:

http://www.youtube.com/watch?v=fGdUCMA6oQY

pcbraniac
30-01-2014, 23:04   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Usb'den format atmayı biliyorum zaten. Ancak bios'ta usb boot özelliği yok. Yalnızca optic driver, hdd, floppy ve network var. O yüzden usb ile kuramam. Ki zaten denemiştim.