bu mesafeye hangi donanım?

felekut
01-05-2012, 15:50   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

Arkadaşlar evler arası kablosuz internet bağlantısı yapmam gerek ancak size bir kaç şey sormak istiyorum.Öncelikle biraz bilgi vereyim.Açık alanda 600-700 metre mesafe var arada sadece bir bir ev ve bir kaç büyük ağaç var.Ben biraz önce 7200nd ile çatıya çıkıp bağlantı kurmayı başardım(laptop olduğu için bilgisayarı çatıya taşıyabildim) belirli bir noktayı bulunca 400kb/sn ile çektim ancak noktayı kaybedince 20 kb/sn e kadar düşüyor bazen hiç çekmiyor elimdeki 7200nd 5dpi anten e sahip sanırsam hiç bir değişiklik yapıldı.ancak evin içinden hava kaldırdığımda çekebiliyorum ancak bağlantı çok düşük hiç bir iş görmez google bile 5-6 sn. de giriyor ben şimdi Alfa 10 Metre Repeater Özellikli USB Kablo alsam yeterli mesafe sağlanıyor ancak güç kaybı yaşarmıyım? veya siz bana alabileceğim en yüksek verim için hangi donanımı önerirsiniz 7200nd+5dpi+Alfa 10 Metre Repeater Özellikli USB Kablo yeterlimidir veya anteni değiştirmelimiyim değiştirirsem kaç dpi lik bir anten almalıyım?ayrıca markası ne olmalı? bu 7200nd+5dpi+Alfa 10 Metre Repeater Özellikli USB Kablo luk donanım bana 110-120 liraya gelecek bu paraya daha iyi bir donanım alınabilir mi (kabloyu unutmayalım) ve 500 mw 1000 w (çıkış güçleri) olayı nedir hangisi işimi görür ve mümkünse link atabilirmisiniz. 

felekut
01-05-2012, 15:57   |  #2  
OP Taze Üye
14 mesaj

Arkadaşlar bugün sipariş vermeyi düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim

Yetenek
01-05-2012, 16:46   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
508 mesaj

benim antendir yada wifi adapter falan pek bilgim yok ama türk zekası var istersen o şekilde bir çare bulmaya çalışalım...
İlk yol airties gibi modemlerin ara aparatları var tam iki bina arasına koyuyorsun ve sanki modem bina ortasındaymış gibi iş görüyor.
2. yol bir adet usb uzatma kablosu ile wifi adaptörü dışarı koyuyorsun ve bu sayede sinyal kalitesi artıyor.

Ama ne demişler para var çare var arkadaşlar sana bir iki parça önerirler şimdi...

ekran kartı
01-05-2012, 17:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
1,414 mesaj

Kablosuz bağlantı yapmaktaki amaca göre daha doğru şeyler önerilebilir. Amaç karşılıklı oyun oynamaksa mesela o mesafede bağlantıda gecikmeler yaşanır. Lag denilen olay.

felekut
01-05-2012, 19:15   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

Öncelikle ''yetenek'' ve ''ekran kartı'' na teşekkür ederim bunu yapmamdaki amaç interneti kullanmak şuan 3g modem kullanıyorum ancak kotolar işi bozuyor.ben de arkadaştan sınırsız interneti çekmek istiyorum herhangi bir şifre problemim yok anlaşmalı olarak çekeceğim zaten bu dediğim donanımlar ne kadar işimi görür özellikle.Alfa 10 Metre Repeater Özellikli USB Kablo ile uzatma yapınca sinyal de düşüş görülürmü.kabloyu satan site hiç kayıp olmaz demiş ancak.Bunu daha çok satmak için demiş olabilir diye düşünüyorum kablonun fiyatı 50 tl başka sitelere bakmadım repeater 10m kablo yazdım o site geldi şimdi aynı markanın diğer sitelerdeki fiyatlarına bakacağım.tp-link 7200nd yi hepsiburadan dan alacağım 50 liraya ancak başka sitelerde 35 tl ye mevcut güvenemedim onlara zaten zor çekiyor hiç çekmez çakması ise.

ekran kartı
01-05-2012, 19:54   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Emin değilim. Yanlış bilgi vermek istemem ama o şekilde internet bağlantınız olur evet ama pinginiz çok yüksek olabilir. 

Otomobil düşünün. Gitmesinde ve durmasında sorun yok ama gaza bastıktan 10 saniye sonra gidiyor. Frene bastıktan 10 saniye sonra duruyor. İnternetiniz bu otomobil gibi "olabilir".  Bu kadar uzak mesafeden bağlantı kurmadım. 

Yanlış tahminde bulunmuş olabilirim. Ben sadece bu ihtimali dikkatte alın diyorum. 

______

Birkaç sene önce 3G çıksın da ona geçsek bu şirketten kurtulalım muhabbetleri dönüyordu. Gördüğümüz gibi 3G modem kullanmak için kalın cüzdanlı ve peygamber sabırlı olmak gerek. Bu kadar uğraşmanıza umarım değer.

felekut
01-05-2012, 20:10   |  #7  
OP Taze Üye
14 mesaj
Alıntı: ekran kartı  
Emin değilim. Yanlış bilgi vermek istemem ama o şekilde internet bağlantınız olur evet ama pinginiz çok yüksek olabilir. 

Otomobil düşünün. Gitmesinde ve durmasında sorun yok ama gaza bastıktan 10 saniye sonra gidiyor. Frene bastıktan 10 saniye sonra duruyor. İnternetiniz bu otomobil gibi "olabilir".  Bu kadar uzak mesafeden bağlantı kurmadım. 

Yanlış tahminde bulunmuş olabilirim. Ben sadece bu ihtimali dikkatte alın diyorum. 

______

Birkaç sene önce 3G çıksın da ona geçsek bu şirketten kurtulalım muhabbetleri dönüyordu. Gördüğümüz gibi 3G modem kullanmak için kalın cüzdanlı ve peygamber sabırlı olmak gerek. Bu kadar uğraşmanıza umarım değer.

Öncelikle ilginden dolayı teşekkür ederim...Haklısın 3G beklediğimiz gibi olmadı.bölgeme süperonline gelirse 32 veya 64 bit alırım diye düşünüyorum....Yazıda belirttiğim gibi 400 kb/sn ile çekiyorum.Hatta noktayı.bulduğumda 800kb/sn ye çıktı, hız bu hızla benim için yeterli ping olayınıda pek önemli değil genelde dosya indirmek için kullanıyorum interneti zaten varsın 2 3 sn sonra başlasın inmesi başladıktan sonra durmasın yeter :)

Son Düzenleme: felekut ~ 01 Mayıs 2012 20:17
ekran kartı
01-05-2012, 21:09   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,414 mesaj

Mesafe uzun olduğu için sık sık kesilmeler olmaz inşallah :) 

Bu arada anten sinyal gücünü artırdığınızda sağlık açısından zararlı dalgaları da artırmış oluyorsunuz galiba. Malum hastalığa sebep olduğu söyleniyor biliyorsunuz bu dalgaların.

felekut
01-05-2012, 21:19   |  #9  
OP Taze Üye
14 mesaj
Alıntı: ekran kartı  
Mesafe uzun olduğu için sık sık kesilmeler olmaz inşallah :) 

Bu arada anten sinyal gücünü artırdığınızda sağlık açısından zararlı dalgaları da artırmış oluyorsunuz galiba. Malum hastalığa sebep olduğu söyleniyor biliyorsunuz bu dalgaların.

Evet haklısınız sağlık açısından tehlike yükselir ancak çatıda olmasından dolayı tahmin ettiğimiz kadar zararlı olacağını düşünmüyorum.zaten cep telefonlarıda öyle deniyor ancak sürekli bir bağlantı yok ki telefonunuzu ses çıkaran manyetik bir alanın yanına koyarak bunu deneybilirsiniz (tv veya ses sistemi olabilir) mesaj gelirken veya arama,2 3 sn önceden ötmeye başlıyor cihaz ve uzun süre bekleyin uzun aralarla mesaj veya arama gelmese bile bu sesin düzenli olak geldiğini görebilirsiniz,(telefonla wireless arasında doğrudan bir bağlantı yok ama anlatmak istedim :) )