Bu pc de çekirdek açma işlemi yapılmalı mı?

BARHANN
30-09-2010, 15:09   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Merhabalar,
aşağıda donanım özelliklerini verdiğim pc için, bilgisayarcı bir arkadaştan ASUS anakartlarda 6 çekirdek işlemcinin çalışmadığını 4 çekirdek olarak çalıştığını duydum.6 çekirdek çalışıyor gösterirken aslında 4 çekirdek olarak çalıştığını windows un bunu 6 çekirdekmiş gibi algılayıp gösterdiğini,aslında 2 çekirdeği kapalı tuttuğunu,açılış ekranında (siyah ekranda)"6 core actived" yazısının görünmesi gerektiğini aksi taktirde windows görev yöneticisi performans seçeneği ve diğer tüm test programlarının gösterdiğinin doğru olmadığını doğruymuş gibi algıladığı için öyle gösterdiğini söylüyor.Fakat "6 core actived" yazısını görmek için ilgili tuşa (açılışta) "Press 4 to activate ASUS Core Unlocker"basamıyorum çünkü, 500Wattlık power ın buna yetmeyeceğini ve zarar verebileceğini belirtiyor.
6 çekirdeğin de çalışması için "çekirdek açma işleminin" yapılması gerektiğini ve power ın yükseltilmesini söylüyor.
Windows görev yöneticisi performans seçeneğinde 6 çekirdeğin de grafiği hareketli.Test programıyla bu grafik üst noktalara çıktı.Hatta;BalckBox2 adlı programı kurdum,6 çekirdeği de çalışıyor gösteriyor.Bencmark seçeneğinden performans değerlendirmesi sonucu tüm değerler 7.5 puan değerinde çıktı.Bu ne kadar iyi anlama geliyor bilemem.
Ağustos ta hazırlattığım bu donanımın güncel Bios ayarları da yapılmıştı.Şimdi bu durumda bilgi ve önerilerinizi rica ediyorum,lütfen.Saygıyla...
-     M4A87TD/USB3  AMD  870/SB850  AM3  DDR3  1600MHz Anakart
                     ASUS             M4A87TD/USB3

-          Phenom II X6  1055T  2.8GHz / 3.3.GHz Turbo Core 9MB Cache İşlemci
            AMD            HDT55TFBGRBOX

-     4GB (2*2GB)  Sector  5   Viper  II  DDR3  1333MHz  1.65V Dual Kit Ram
            PATROİT          PVV34G1333LLK

-            HD5770 CuCore GDDR5 1GB 128Bit ATI DX11 Ekran Kartı
              ASUS            EAH5770CuCore2DI1GD

-          1TB  32MB  SATA2 7200 RPM HARDDİSK
                    SAMSUNG         SAM_SATA2_1TB_32MB

-          UTGARD  PURE  BLACK EDİTİON 500W MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA
              XIGMATEK         CPC-T90DB-T52