bu sistem hakkındaki görüş ve önerileriniz

ozanaab
29-12-2009, 23:47   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,434 mesaj

amd phenom II x4 955 BE işlemci
gigabyte ga ma790x ud4
2x1 ocz platinum 1066mhz cl5 5-5-5-15 ram (2 tane toplam 4x1)
2 tane vtx3d hd4870 1gb 256bit gddr5 crossfire
2 tane seagate 1tb 7200 sata2 32mb ncq (ahcı ya da raid)
samsung p2250 lcd monitör
2 tane sony ad 7240s dvdrw
dark falcon kasa
a4 kx 2810 x7 gamemaster klavye fare seti
ocz steal thx stream 600watt psu
toplamda 2500tl.

1. soru işlemci nasıl?
bence işlemci stok olarak çok ii oc ye gerek yok bile. ama oc potansiyelinn de iyi oldğnu duydm.
2. soru anakart nasıl?
anakart her yönden mükemmel fakat ses olarak endişem var. anakarttaki ses kartının kalitesi nasıldır bilemiyorm.
3.  soru ram ler 2x1 lik 2 tane kit 1066mhz cl5 5-5-5-15 ve düşük voltajda cl5 çalıştırıo. sizce daha ii alternatif varmıdır o fiyata?
3. soru: vtx3d hd4870 nası bi karttır? özellik olarak stok 4870le aynı. 1gb kendi belleği var ve soğutucusu gayet güzel gibime geldi. ama markasını fazla dymadm daha önce. nasıldr iimdr? 2 tanesnn cf olark çalşması nası bi performans doğurur? oc olark 800/4000 yapılsa performans nasl değişir?
4. soru: seagate nin 1tb 7200rpm sata2 32mb ncq hdd si yazma ve okuma olark dier harddisklerden az da olsa üstün. sizce ahcı(ncq) olarak mı kllanmak daha ii yoksa raid yapmak mı? ya da ikisi birden yapıılabiliyormu?
4. soru: 600w lık ocz nin bu psu su bu sistemi çalıştırmaya bence yeterli ama yine de soraym dedm ne olrsa olsn bi sıkntı olmaması içn başka psu yazmak gerekirmi?

önerilernizi ve yormlarnzı bekliyorm.

şafak89
30-12-2009, 01:06   |  #2  
şafak89 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
2,522 mesaj

bence seagate yerine wd nin caviar blackin 1tb liklerini alabilirsiniz onlarda da ncq desteği varbide bide amd tabanlı anakartlarda ncq(Ahci) yapılabiliyormu ben zamanında baya bi araştırdım cevap bulamadım :)

marosarap
30-12-2009, 09:26   |  #3  
marosarap avatarı
Yıllanmış Üye
658 mesaj

öncelikle ramleri 2gb tek slot al ilerde 2 gb daha alır dual çaliştirirsın. eger elinde ram yoksa aynı fiyata ddr3 destekli anakrtlar var ddr3 ram alırsın daha iyi bi yatırım olur. ekran kartına gelince 2 adet 4870 alacagına bir tane hd5850 alman daha mantıklı ilerde seni tatmin etmezse bi tane daha 5850 alırsın

Süleyman.
30-12-2009, 14:16   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

1. İşlemci güzel ama o bütçeye Core i7 860 işlemcili bir sistem daha güzel olur.

2. Anakart da güzel ve ses kalitesi iyidir ancak yukarıdaki işlemci değişiklik önerim sebebiyle, bence, anakart da değişmelidir.

3. 2x2 GB 1066 MHz CL5 remler daha uygun olur ancak platform değişikliği önerdiğim için remler de değişmelidir.

4. RAID için 2 adet 500 GB sabit disk alınıp ayrıca 1 TB sabit diskin depo olarak kullanılması bana göre daha uygundur. Sistem çökmesi durumunda RAID0 yapılmış sabit disklerdeki verileri kaybedip sonra dövünmemeniz için.

5. İki adet HD 4870 yerine bir adet HD 5850 veya HD 5870 çok daha uygundur. CF ile %30-50 arası bir performans artışı elde edebilirsiniz ama eski nesil kartla bunu yapmak çok da iyi bir seçenek değil. Üstelik tek kartta iki GPU'lu seçenek olarak HD 4870x2 dahi bulunmaktadır ama eski nesildir nitekim. Üstünü çiziniz derim.

6. RAID0 daha performanslıdır elbette. NCQ Intel'in teknolojisi olup AMD sistemlerde bulunup bulunmadığını net olarak bilmiyorum.

7. 600 wattlık PSU o sisteme yetmez.

facebook
30-12-2009, 20:11   |  #5  
Üye
59 mesaj

NCQ  seagate icat etti diğerleri yararlandı.nvidia yongasetleri otomatik ,intel ahci modda çalıştırır.
amd yongasetini ben bilmiyorum ama sene 2009 ve onunda çalıştırır olması gerekiyor

yelkowan
30-12-2009, 23:05   |  #6  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

1. İşlemci AMD sistem için güzel hertürlü ihtiyacını karşılar; fakat süleyman abinin söğlediği alternatifide değerlendirmek gerekir.

2. Bence anakart her yönden mükemmel değil tabi bu benim düşüncem. *Birinci sebebi ise DDR3 desteklememesi DDR2 fiyatları zaten şişti ve yavaş yavaş tarihteki yerini almaya hazırlanan bir teknolojiye yatırım yapmak ne kadar doğru olur düşünmek gerekir.
**ikinci olarak Crossfire yapmayı düşünüyorsan anakartın yongasetinden dolayı PCI yuvaları iki kart takıldığında X16 yerine X8+X8 hızında çalışacak ki benim hiç istemediğim bir durum.
Ayrıca onboard ses kartınında yeterli oluo olmayacağı sana kalmış bir şey eğer 5+1 ses sistemin varsa ve temiz ve yüksek ses kalitesi arıyorsan dahili ses kartı kesinlikle yeterli olmaz.

3. DDR2 yeni dizilen sistem için yanlış yatırım...

4. Ekran kartı CF yapmayı düşünüyorsan anakartı değiştirmeni öneririm veya aynı anakartta CF yapmadan 5850 ile daha fazla performansa ulaşabilirsin.
Zaten 55nm 4870 almak yerine 40nm de 5850 almak gelecekteki bir kaç yık boyunca ekran kartı gncellemesinden kurtarır seni. kesinlikle dx11li 5850 veya 5770 vtx marka olarak hiç ekran kartını kullanmadım daha; ama diğer markalardan farkı olacağını pek sanmıyorum önemli olan soğutma bloğu ve kullandığı GPU...

5. AHCI NCQ modu şuan için sadece intel yonga setli anakartlarda kullanılıyor. AMD sistem dizeceksen seagate yerine WD caviar blackla raid yapmanın performans getirisi çok daha fazla olur. Ben şuan intel sistem kullandığımdan seagate kullanıyorum NCQ aktif performansa çok fazla getirisi yok; fakat güzel tarafı HDD ömrünü uzatıyor ve hiç ses yok.
İntelde Seagate NCQ, AMDde WD balck Raid en sağlıklısı.

6. eğer raid yapacaksan ve CF yapmayı düşünüyorsan 600watt sıkıntı yaratmasa da tam olarak yeteceğini söylemekte yanlış olur. 650watt raidli ve CFli bir sitem için daha güvenli olur. çizgi psu hesaplamadan http://net.cizgi.com.tr/site/psu.aspx yaklaşık bir güç tüketim değeri bulabilir veya biraz daha ayrıntıları seçerek http://www.enermax.outervision.com/ PSU hesaplamadan gerçeğe en yakın değeri bulabilirsin.

facebook
31-12-2009, 10:16   |  #7  
Üye
59 mesaj

NCQ sistemini kullanabilmek için öncelikle diskinizin NCQ destekli olması gerekiyor. İkinci olarak, SATA kontrolcünüzün NCQ destekli olması gerekiyor. Üçüncü olarak, eğer Intel yonga seti kullanıyorsanız disk kontrolcüsü tipinizi BIOS'dan AHCI (Advanced Host Controller Interface) veya AHCI/RAID olarak ayarlamanız ve gerekli AHCI sürücülerini bütünleştirerek işletim sistemi kurulumunu tamamladıktan sonra, Intel Matrix Storage sürücüsünü yüklemeniz gerekiyor (anakart inf sürücülerinden bağımsızdır). nVidia için BIOS ayarı gerekli değil, ama anakart sürücüleri kurulumu esnasında NVIDIA SW IDE sürücüsünü de kurmanız şart. Bu 3 şartı karşıladığınızda sisteminiz NCQ destekli olacaktır. NCQ desteğinin aktif olup olmadığını, Intel için Intel Matrix Storage Manager'in, nVidia içinse işletim sisteminin aygıt yöneticisi bölümündeki ilgili güney köprüsü denetçisinin özelliklerinin içinden kontrol edebiliyorsunuz