Bu sistem nasıl?tavsiyelere ihtiyacım var..

deeppoint
09-03-2011, 17:28   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

-INTEL Core i3-540 3.06GHz 4MB Vga Lga1156 (amd 4nin çekirdekli işlemcilerine göre + - leri..)
-FOXCONN H55M-S H55 DDR3 1600MHz Vga DVI mAtx 16x Lga1156 (performansı nasıl? ilerde sistemdeki değişiklikleri desteklermi?
-KINGSTON 4GB DDR3 1333MHz CL9 Dual Kit (2X2GB) KVR1333D3N9K2/4G (cl7 ye göre cl9 olması iyi mi?)
-SAMSUNG HD103SJ Spinpoint F3 1TB 7200Rpm SATA2 32MB HDD (uj daha iyi bi tercih olurmuydu?)
-AXLE nVidia 9800GT 1GB DDR3 256Bit 16x directx10 (eski teknoloji oldugu söyniyor.ne gibi dezavantajlar yasatır?yani güncel oyunları kaldırmaz mı?yoksa performansı düşük oynamama neden mi olur?)
-SAMSUNG SH-S223C 22x SATA DVD-RW Siyah
-BROSS 6021b Piyano Siyah Atx Kasa 2*8 cm fan(3 fan desteği var suan 1 fan takılı 2 fan daha eklemelimiyim oyun oynarken bu şekilde sıkıntı olur mu?)
-SAMSUNG BX1930N 18.5" 5ms Full HD DVI Geniş Siyah Led Monitör (18.5''ölçüleri oyunlarda sorun yaşatır mı?oyun pc'si için yanliş tercih mi?)
-CREATIVE SBS A35 1+1 2W
-A4 TECH KB2103D Q PS/2 SİYAH SET
-S-LINK CL-FDD 1.44MB 3.5'' Floppy Disket Sürücü Siyah
-FEEL 350W atx Power Supply (ekran kartı modelimin fan bağlantıları var + olarak fandan güç alıyor bu watt bu sistem için yeterlimidir,bu haliyle ne gibi sorunlar yasatabilir)
-XP SP3 32 Bit sistem (sistemden tam performans almam için 7 daha iyi bi tercih olurmuydu yoksa 64 bit olması mı gerekirdi.suan ki yüklü sistem yeterli olur mu?)
arkadaşlar ben bu listeyi g eçen hafta peşin 1.10 tl'ye aldım,teknoloji konusunda biraz uzak kalmiş biri olarak tanidiğim bir abinin yardimlariyla oluştu bu liste..9 yıl önce kurdugu pc'yi kullanan biri için velinimet sayılsada aklımda kalan bazı soru işaretleri için nette araştırma yaptım açıkcası biraz hayal kırıklığı yaşadım sizden ricam bu sistem fiyat,performans ve içerik olarak nasıl?eksik,zayıf gördüğnüz şeyler vs.. neler?yorumlarınızı bekliyorum.. saygılar..
not:sistem dirctx9 olarak görünüyor pc'de.windowsun sitesinden 10'u indirmeye çaliştım orda 9 olarak görünüyor yani directx10'u bulamadım.ekran kartının kutusunda 10 yazıyor acaba desteklemiyor mudur?modeli üstte yazıyor.eğer destekliyorsa xp oldugu için mi sorun var?nasıl kurmam gerekiyor..
uzun oldu affınıza sıgınıyorum...

Jubei76
09-03-2011, 19:29   |  #2  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,579 mesaj

Arkadaşım ben şimdi tam olark anlamadım yardımcı olursan sevinirim,şimdi sen bu bilgisayarı tanıdık birinin yardımı ile 1100TL,ye aldın öylemi,doğrumu anladım ?

eğer öyleyse 1100TL,ye çok daha iyi bir bilgisayar toplanabilirdi,

bilgisayarının kötü yanlarını söyleyeyim sende bunu sana toplayan arkadaşa ilet

1-powersupply kötü kesinlikle ve kesinlikle değişmeli,önerim ileriye dönük olması açısından 550Watt-650Watt arası
2-9800 GT çok güç isteyen bir ekran kartıdır 350Watt asla yetmez oyunlarda ve hatta masaüstünde bile yükte çok zorlanır restart attırır mavi ekran verir
3-kasa kötü,sırf kasa olarak 50TL,ye çok daha güzel bir kasa alınabilirdi

benim söyleyeceklerim bunlar bu 3nü değiştirirsen iyi olur ama şu anda bütçem yok dersende en azından mutlaka ama mutlaka o powersupply,i 500Watt ve üstü bir powersupply ile değiştir.

muhammedguler
09-03-2011, 20:02   |  #3  
muhammedguler avatarı
Yıllanmış Üye
539 mesaj

o psu ile o sistemi acman mucize (bn 380 watt ile oyun için dvd vs her seyi söktüm ekran kartı güç tüketimi fazla )
işlemcin 2 cekirdek yazılımla  4 cekirdek gibi calısıyo performans gerektiren yerlerde sanallar su koyverir 
anakartın pek kaliteli diil ama çöp te diil
ekran kartın gecen seneden kalma DX 11 destegi yok gerci olsada XP de DX 9 dan yukarısına destek yok
monitör iyi ekran kartınla orantılı bi secim olmuş en güncel oyunları very highde oynarsın
ramlar berbat cl gecikmeyi belirtir düşük degerli olanı makbuldür senin ramın hem frekansı düşük hemde gecikmesi yüksek
disketi sök gitsin boşa elektrik harcamasın 
güç kaynagının gücünün yetmemesi pcnin kendini kapatmasına mavi ekran çıkmasına vs ye sebep olur
win 7 64 bite gec sistemi tam verimle kullanabilirsin enerji yönetimi xp den daha iyidir elektrik fauranı küçük bi miktar azaltır

deeppoint
09-03-2011, 21:32   |  #4  
OP Yeni Üye
22 mesaj
Alıntı: Jubei76  
Arkadaşım ben şimdi tam olark anlamadım yardımcı olursan sevinirim,şimdi sen bu bilgisayarı tanıdık birinin yardımı ile 1100TL,ye aldın öylemi,doğrumu anladım ?

eğer öyleyse 1100TL,ye çok daha iyi bir bilgisayar toplanabilirdi,

bilgisayarının kötü yanlarını söyleyeyim sende bunu sana toplayan arkadaşa ilet

1-powersupply kötü kesinlikle ve kesinlikle değişmeli,önerim ileriye dönük olması açısından 550Watt-650Watt arası
2-9800 GT çok güç isteyen bir ekran kartıdır 350Watt asla yetmez oyunlarda ve hatta masaüstünde bile yükte çok zorlanır restart attırır mavi ekran verir
3-kasa kötü,sırf kasa olarak 50TL,ye çok daha güzel bir kasa alınabilirdi

benim söyleyeceklerim bunlar bu 3nü değiştirirsen iyi olur ama şu anda bütçem yok dersende en azından mutlaka ama mutlaka o powersupply,i 500Watt ve üstü bir powersupply ile değiştir.

tanidiğim kişi liste çıkardı daha doğrusu arkadaşıma hazırlanmiş liste ve ben aynı yerden o liste doğrultusunda toplattım..powersupply en kısa zamanda yükseltcem bana bu sisteme göre hangi marka model ve kaç watt almama gerektiğni belirtirseniz sevinirim..ekran kartına gelince bu listeden farklı olarak galaxsy 1 gb 128 bit ekran kartı takmişlar sonradan farkedince 256 bit ddr3 ile değiştirdiler ve 50 tl fark aldılar yani o farkla beraber 1.10 oldu..suan için bu şekilde kullanmam dayha mantıklı ilk değiştircekleri zaman güncel bir modelle değiştirebilrdim sağlık olsun..kasa olarak ellerinde quake ve broos vardı görüntüsü brossun daha iyidi o yüzden onu seçtim powersupplyi değiştirince kasanın görüntüden farklı pek işlevi olmaz heralde..son olarak pcyi alalı 1 haftayı biraz geçti faturasıda kesildi değişim gibi bi durum yapcaklarını sanmıyorum..keşke önceden biraz araştirsaydım..

deeppoint
09-03-2011, 21:39   |  #5  
OP Yeni Üye
22 mesaj
Alıntı: muhammedguler  
o psu ile o sistemi acman mucize (bn 380 watt ile oyun için dvd vs her seyi söktüm ekran kartı güç tüketimi fazla )
işlemcin 2 cekirdek yazılımla  4 cekirdek gibi calısıyo performans gerektiren yerlerde sanallar su koyverir 
anakartın pek kaliteli diil ama çöp te diil
ekran kartın gecen seneden kalma DX 11 destegi yok gerci olsada XP de DX 9 dan yukarısına destek yok
monitör iyi ekran kartınla orantılı bi secim olmuş en güncel oyunları very highde oynarsın
ramlar berbat cl gecikmeyi belirtir düşük degerli olanı makbuldür senin ramın hem frekansı düşük hemde gecikmesi yüksek
disketi sök gitsin boşa elektrik harcamasın 
güç kaynagının gücünün yetmemesi pcnin kendini kapatmasına mavi ekran çıkmasına vs ye sebep olur
win 7 64 bite gec sistemi tam verimle kullanabilirsin enerji yönetimi xp den daha iyidir elektrik fauranı küçük bi miktar azaltı
o zaman şöle yapabilirim sistemi toplayan bilgisayarcının psunin yetmeyeceğini bilmesi gerekirdi,galiba su haliyle parçalara zarar vermeside muhtemel.ekran kartının tam verimli çalişmamasıda,zatan kasanın orjinal psusi 250 watt bunlar onun yerine farklı marka yüksellsin diye takmişlar..350 watt geri iade alip 500 wattla değişmelerini isteyecem ve xp yerine win 7 64 bit yüklemelerini..diğer parçalar içinse iş işten geçti biraz.neyse sağlık olsun.. 

Jubei76
10-03-2011, 01:00   |  #6  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj

powersupply olarak 500Watt ve üstü +80 sertifikalı bir powersupply ile değiştirsinler marka olarakta 
THERMALTAKE
OCZ
HIGH POWER
GIGABYTE
FSP
CORSAIR

olursa iyi olur ayrıca ekran kartı eski teknolojide olsa Dx11 detekli oyunlar hariç çoğu oyunu çatır çatır oynatır ama dediğim gibi yüksek watt harcayan bir ekran kartıdır bu yüzden özellikle powersupply değiştir tavsiyesinde bulunuyoruz.

Son Düzenleme: Jubei76 ~ 10 Mart 2011 01:02
deeppoint
10-03-2011, 17:12   |  #7  
OP Yeni Üye
22 mesaj

teşekkürederim jubei76..600 w psu 150 tl civarı..o fiyatlara oyuncu kasası alsam 450 w gibi psu oluyor zaten üzerinde benim sisteme yeter mi?elimdeki kasa görüntü olarak güzel ama yetersiz oldugnu söylediniz yeni kasa almak daha mantıklı olur mu?yada yukarda önerdiğniz markalardan 500 w psu alip taksam.kullandiğim kasa yeterli seviyeye ulaşır mı?

deeppoint
10-03-2011, 17:15   |  #8  
OP Yeni Üye
22 mesaj

aklıma takılan bişeyi sormak istiyorum..gts250 1 gb 256 ile 9800 gt 1 gb 256 arasında ne fark vark.fiyatları aşağa yukarı aynı 2-50 tl oynuyor en fazla..gts250 + ları neler?benim ekran kartının yerine daha iyi bi tercih olurmuydu?

Jubei76
10-03-2011, 18:17   |  #9  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj

aşağı yukarı hem gts 250 hemde 9800 gt hemen hemen aynı kartlar hangisini almış olsan yeni nesil bir ekran kartı değilller ama daha öncede söylediğim gibi ikiside şu an bile yüksek çözünürlükte oyunları oynatır ama özellikle 9800 gt için söylüyorum yükset watt powersupply istiyor bu yüzden kalitesiz 500watt alacağına kaliteli bir 500watt-600watt arası +80 sertifikalı bir powersupply almandır,gel sen beni dinle al bir tane 550watt ve üstü bir powersupply sonra istediğin oyunu oyna, kasa konusuna gelince madem şu anda kasan var değiştirmek için acele etme uygun fiyata uygun bir kasa mutlaka bulursun ve hatta istanbuldaysan sana uygun bi kasa var bende boş duran onu bile verebilirim ,inan o bross kasadan çok daha iyidir.
kasada bu
 http://www.vatanbilgisayar.com/x ... ils.aspx?I_ID=43797

deeppoint
10-03-2011, 21:10   |  #10  
OP Yeni Üye
22 mesaj

malesef istanbulda değilim..bi kaç gün içinde psu sorununu halletcem..
belkide kasayı psu yüksek bir modelle komple değiştiririm.aklımda da Aerocool VS-9 550W 9 Fan Yuvalı Mid-Tower bu model var.powersupply yeterlimidir yani kalite.standart,gerçek güç bakımından falan?

Jubei76
10-03-2011, 21:50   |  #11  
Jubei76 avatarı
Yıllanmış Üye
3,579 mesaj

Aerocool VS-9 kasasının içindeki PSU yeterli gelecektir sorun olacağını zannetmiyorum zaten genel olarak yorumlarda olumlu yönde,bir an önce alırsan iyi olur ve hatta şimdiden hayırlı olsun diyeyim :)

deeppoint
11-03-2011, 00:36   |  #12  
OP Yeni Üye
22 mesaj

teşekkürederim..