'Bu sisteme virüs giremez' diyorlar...

hiko91
18-07-2009, 12:27   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,899 mesaj

Hatay'ın İskenderun ilçesinde 2 yazılım uzmanı, bilgisayarların bağışıklığını artırıp virüs girmesini engelleyen bir program geliştirdi

"Antikor" isimli virüs programı ile bilgisayar kullanmanın daha zevkli olacağını kaydeden 2 yazılımcı, "Koruduğumuz programa virüs giremez" iddiasında bulunuyor.

Yazılım uzmanları Erkan Demirkan ve Sertaç Çelik, geliştirdikleri program sayesinde bilgisayarlara her türlü virüsün girmesinin engellendiğini söyledi.

Demirkan, 2 yıl süren uzun uğraşın ardından geliştirdikleri programla bilgisayar kullanıcılarının adeta baş belası haline gelen virüslere karşı köklü çözüm bulduklarını dile getirdi. "Antikor" yazılımıyla bilgisayardaki programların bağışıklandığını anlatan Demirkan, bu sayede virüs girmesinin önlendiğini savunuyor.

Demirkan, "Program sayesinde ne bugün, ne de gelecekte yazılabilecek virüsler, bilgisayar ve dosyalara zarar veremeyecek" iddiasında bulunuyor.

Programların, hiçbir antivirüse ihtiyaç duymadan kendi kendisini her türlü virüse karşı koruyabileceği 'Antijen' yazılımını da tamamladıklarını belirten Demirkan, stratejik öneme sahip firmaların da antijen teknolojisi kullanarak virüslerden kaynaklı zarar görmelerin önüne geçebileceklerini ileri sürdü.

Antikor nedir

Virüs tespiti konusunda dünyadaki diğer programlardan çok daha hızlı ve tehdit algılaması konusunda antivirüs programlarının bile algılayamadığı tehditleri anında tespit yeteneğini de bünyesinde bulunduran Antikor bugüne kadar yapılan tüm güvenlik uygulamalarından farklı niteliğini de ortaya koymaktadır.

Antikor bir antivirüs değildir. Antivirüslerden daha hızlı virüs tespiti, daha akıllı güvenlik sağlaması ve koruduğu programa hiçbir şekilde virüs sokmayarak antivirüslerin bir adım ötesinde bir programdır. Her durumda koruduğu programın bozulmasınıda engelleyen Antikor sahip olduğu teknoloji ve yapay zekasıyla tüm dünyada alanında varolan tek programdır. Ufak dosya boyutu ile bir çığır açan Antikor çalıştığı esnada asla bilgisayarınızı yormaz ve hiçbir antivirüsün yakalayamadığı günümüzde mevcut olan ve gelecekte yazılabilecek virüslere karşıda programlarınızın güvenliğini sağlar.

loseface
18-07-2009, 12:33   |  #2  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

güzel bi çalışmaya benziyorda %100 virüs koruması imkansız gibime geliyor nede olsa durmadan yeni virüsler üretiliyor durmadan yeni saldırı sistemlerigeliştiriliyr güncelleme olmadan asla ilerideki virüslerden koruma mkansız gibime geliyor

Süleyman.
18-07-2009, 12:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Buyrun:
https://www.chip.com.tr/forum/Yazilim-bagisikligi_t98231.html

loseface
18-07-2009, 13:16   |  #4  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

zamanında iyi tartışılmış hale bi adnı duymadıksa iş yoktur bnce yebi bi tartışma başlatmadan çıkalım en iyisi bu konudan=)

black_flood
18-07-2009, 13:34   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

ee buda diğer antivirüsler gibi güncelleniyor ne demek şimdi bu saçma döngü acaba. biraz teorik düşünürsek ürün güncellemeyi alamassa cufff sistem herşeye açık bu sebepten dolayı asla yapılamaz bu denen. bir diğeride hadi güncelleme almadan koruyanınıda yaptılar bu zımbırtının her firmaya sattılar dünyada 0 adet antikor kurulmamış makina kaldı ee ne yapacak bu adamlar sonra yatacaklarmı hayır kendi yazılımlarını patlatacak virüsü yazıp kendilerine başka şekil iş çıkaracak. yani kimse yapamaz yapmaz ve yapamayacakta şu para denen kağıt parçasının kullanımı tüm dünyada kalkmadığı sürece herşey para.

karacalı
18-07-2009, 16:16   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
228 mesaj

yok ole bısey ya :D

burako
18-07-2009, 17:31   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar ,
mantıklı düşünün böyle bir şeyin olma ihtimali varmı ? Diyelim ben bir programcıyım. Bir virüs yaptım virüs girdiği bilgisayarın işletim sistemini çökeltiyor diyelim buna nasıl engel olabilirki ? Her nekadar güncellensede benim virüsümün adını kimse öğrenemez.

arpanet
18-07-2009, 18:30   |  #8  
Yeni Üye
37 mesaj

hayır ben kullandım.Antikor bir antivirüs değil.Dosyalara ilave kod eklenmesini engelleyen ve değiştirmeye karşı koyan bir sistem.Yani sanıldığı gibi parmak izine bakmıyor.özel bir teşhis sistemi var.Sezgisel  ve davranışsal analiz gibi birşey ama ikiside değil sonuçta.
virüsleri ve şüpheli yazılımları bularak uyarıyor.Kullanıcı müdahalesi istiyor.Ayrıca yeni yada eski virüs diyede bir ayrım yok.Az önce söylediğim gibi imza veri tabanına bakmıyor.Temiz bir sisteme kurulduğunda ise kale gibi sarıyor.O zaman niye güncelleniyor diyecceksiniz..Elbetteki kernel hataları ve sistemde karşı koymanın güçlendirilmesi için.Ayrıca daha hızlı olması için.Çünkü benim sistemimde bağışıklama 1 buçuk saat sürmüştü.Denemek içinde antivirüsümü devre dışı bırakıp kullandım.Sisteme virüsler dahil olmuyor değil ama hiçbiri aktif olamıyor.Sisteme bulaşamıyorlar. çok Zararlı olanlarsa hemen tespit edildi.Doğrusu bu sonuca bende çok şaşırdım.bir deneyinderim.Ama mümkünse temiz bir sisteme kurun.Çünkü bağışıklama esnasında virüslü dosyalarda bağışıklanıor.Ha bir zararı var mı derseniz elleri ve ayakları bağlanmış biri ne kadar zararlı olabilirse onlarda okadar zararlılar...
bunlar benim tecrübem ve gözlemlerim.Bazılarınız çok abarttığımı falan söyleyebilirsiniz.Bir kullanın derim sadece:)

loseface
18-07-2009, 21:09   |  #9  
loseface avatarı
Yıllanmış Üye
1,757 mesaj

ama amatör yani virüs bilgisi amatör kullanıcılar için uygun bi program değil gibime gelior ama virüslerden anlıyorsan sana göre bi program diyor galiba arkadaş=)

PcMaKeR
18-07-2009, 23:01   |  #10  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Getirin o bilgisayarı benim ağa bağlayalım sadece bana bir klasörüne tam yazma izni versin sistem olmasın virus giriyormu girmiyor mu görelim ;).

Kapalı Hesap (76993)
19-07-2009, 00:29   |  #11  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Yorum yapanların kaçı bu programı kullandı bilemiyorum ama ben neredeyse format atmak zorunda kalıyordum sözde güvenlik programı olarak bahsedilen bu antikor tarama sonucunda neredeyse pc'deki her şeyi zararlı olarak gördü ve kendince bağışıklık kazandırdı ayrıntısı hatırlayamıyorum çünkü programı kurduğumla sildiğim bir oldu. Sonuç mu ? Bağışıklık kazandırdığım hiç bir program açılmıyordu özellikle de çeşitli yazılımlarla şifrelediğim verilerime ulaşamıyordum yani uzun lafın kısası macera arayan herkes kullanabilir tabii sonuçlarına katlanmak zorunda ama dünyadaki tek güvenlik yazımılı bu olsa yine kurmam. Yorumuma karşı çıkan herkese de verecek haklı bir cevabım vardır isteyen varsa gelsin tartışalım :)

osmanhasimcan
19-07-2009, 09:24   |  #12  
Yıllanmış Üye
131 mesaj

windows 7 ile uyumluluğu da yok sanırım kuruldu ama kurulan bir şey yok

secman
19-07-2009, 11:43   |  #13  
Yıllanmış Üye
247 mesaj

hertür virüsü bulabilmen imkansız artık virüsler o kadar basit işlevli değil  belki inanmayacaksınız ama antivirüs programlarının içindede virüs oluyor

558memoli
19-07-2009, 11:50   |  #14  
Yıllanmış Üye
250 mesaj

zaten virüsleri virüs programı tasarlıyan firmalar yapıyorlar bilgisayarımda anti vürüs programı yokken daha rahattım şimdi anti virüs programı kullanyorum sürekli saldırı oluyor bundan ben birsey anlamdım

ultimate501
19-07-2009, 21:12   |  #15  
Yıllanmış Üye
128 mesaj

sanırım bunu yüklemiştim:)

MSNerkiz
20-07-2009, 10:08   |  #16  
MSNerkiz avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
525 mesaj

gelecekte yazılan virüsleri bile demesi bence biraz abartı olmuş.

canerkurt
21-07-2009, 00:33   |  #17  
Yeni Üye
25 mesaj
Alıntı: hasankir1401  
hayır ben kullandım.Antikor bir antivirüs değil.Dosyalara ilave kod eklenmesini engelleyen ve değiştirmeye karşı koyan bir sistem.Yani sanıldığı gibi parmak izine bakmıyor.özel bir teşhis sistemi var.Sezgisel  ve davranışsal analiz gibi birşey ama ikiside değil sonuçta.
virüsleri ve şüpheli yazılımları bularak uyarıyor.Kullanıcı müdahalesi istiyor.Ayrıca yeni yada eski virüs diyede bir ayrım yok.Az önce söylediğim gibi imza veri tabanına bakmıyor.Temiz bir sisteme kurulduğunda ise kale gibi sarıyor.O zaman niye güncelleniyor diyecceksiniz..Elbetteki kernel hataları ve sistemde karşı koymanın güçlendirilmesi için.Ayrıca daha hızlı olması için.Çünkü benim sistemimde bağışıklama 1 buçuk saat sürmüştü.Denemek içinde antivirüsümü devre dışı bırakıp kullandım.Sisteme virüsler dahil olmuyor değil ama hiçbiri aktif olamıyor.Sisteme bulaşamıyorlar. çok Zararlı olanlarsa hemen tespit edildi.Doğrusu bu sonuca bende çok şaşırdım.bir deneyinderim.Ama mümkünse temiz bir sisteme kurun.Çünkü bağışıklama esnasında virüslü dosyalarda bağışıklanıor.Ha bir zararı var mı derseniz elleri ve ayakları bağlanmış biri ne kadar zararlı olabilirse onlarda okadar zararlılar...
bunlar benim tecrübem ve gözlemlerim.Bazılarınız çok abarttığımı falan söyleyebilirsiniz.Bir kullanın derim sadece:)
Öncelikle forumlarda yazı yazmaktan ziyade tartışma ve polemiklerden uzak olmak adına okumayı tercih eden kesimdenim. Yazılım işiyle uğraşan herkes gibi benimde pek vaktim olmuyor fakat özel ilgi alanım olan " Yapay Zeka ve Sezgisel Sistemler " konusunda kendimi tutamıyorum.

Yukarıda alıntı yaptığım yazınız gerçektende son cümlesi itibariyle "Bazılarınız çok abarttığımı falan söyleyebilirsiniz" beni bu konu hakkında incelemeye sevk etti. Yaptığınız araştırmada vardığınız sonuç, özelliklede söz konusu programın yapay zekası yada sezgisel metodu hakkında söylediklerinizi gözlerimle görmek istedim.

İki gecemi ayırdım. Windows XP ve Server 2003 te incelemeye aldım. Çok ilginç sonuçlar aldım. Yaklaşık 30 gb lık sürücüleri toplamda 2 dakikadan az sürede tarama işlemi gerçekleştirdi. Sezgisel metodlar konusunda ödül almış iki program ile kıyaslama yaptığımda gerek hız konusunda gereksede zararlı tespiti konusunda neredeyse hiçbirşeyi atlamadı. Yanılma payı diğer iki uygulamaya kıyasla çok daha az, fakat şunu tespit ettim; bu program yapısında farklılaşma olan her programı riskli olarak listeliyor. Bunun avantajları aslında çok fazla fakat yapılan yorumlar "herşeyi zararlı görüyor" gibi söylemler kullanılan programlardaki yapısal değişikliklerin program tarafından sezilmesi ve onu riskli grubuna sokmasından kaynaklanıyor. Ve işte burda konu beni sinirlendirmeye başladı. Nedeni ise şu; benzer programlar ile kıyaslamamda diğerlerinden çok farklı metod kullanılmış. Böyle bir çalışma benim tespitime göre en az 5 yıl sürer gibi. Yani ilgili haberlerde bu kişileri görmemiş olsam bunların ne Türk vatandaşı nede dünyalı olduklarına beni kimse ikna edemezdi. Sezgisel metod anlamında çıkarılan iş gerçekten güzel. 

Bağışıklama konusuna gelince, ne yazıkki sizin söylediklerinize yine katılmak zorundayım. Her iki sistemdede temiz halde bağışıklama yaptım, hatta test amaçlı yüze yakın exe de ekstradan ekledim. Bağışıladığı exe ler sizin deyiminizle "kale gibi" oldu.

Sonuç olarak söylediğiniz gibi bu bir Antivirüs değil .. Peki bu nedir ? Bu yazılım konusunda kısa bir araştırma sonucu son aylarda forumlarda küçük çaplı tartışmalar çıktığını gördüm. Yaptığım inceleme ve okuduğum yazılar beni şaşırtmadı desem yalan söylemiş olurum. Programın sistemle bir bağını göremedim yani windows a hiç karışmıyor, bundan dolayı sisteme zarar vermesi söz konusu değil.

Not: Lütfen benim inceleme ve tespitlerimi baz alarak program konusunda iyi olduğu fikrine kapılmayınız. Kendi iradenizle kullanmayı tercih ediniz.

Pc_-_FiXeR
23-07-2009, 10:44   |  #18  
Yıllanmış Üye
553 mesaj

sanırım bu program vistaya uyumlu değil kurduğumdan beri başımı ağrıtmaktan başka bişeye faydası olmadı!

DeePBluESeA
23-07-2009, 20:52   |  #19  
Yıllanmış Üye
281 mesaj

Arkadaşlar Symantec Zaten Norton Antibot ile Update e Gerek Duymayan Sezgisel Korumayı Geliştirdi buda o Sisteme Yazılımı Aktif Olarak Tuttuğunuz Sürece Giremeyecekleri Anlamına Geliyor

Yani İmkansız Değil
Norton Antibot Kurup Yanına Birde Kaspersky Kurarsanız Bilgisayarınıza Hiçbirşey Olmaz

canerkurt
23-07-2009, 22:06   |  #20  
Yeni Üye
25 mesaj
Alıntı: DeePBluESeA  
Arkadaşlar Symantec Zaten Norton Antibot ile Update e Gerek Duymayan Sezgisel Korumayı Geliştirdi buda o Sisteme Yazılımı Aktif Olarak Tuttuğunuz Sürece Giremeyecekleri Anlamına Geliyor

Yani İmkansız Değil
Norton Antibot Kurup Yanına Birde Kaspersky Kurarsanız Bilgisayarınıza Hiçbirşey

Firma isimleri vermek ne kadar etik karşılanabilir bilmiyorum ama Antikor programını temel mantık itibari ile daha yakın bulduğum Prevx ve ThreatFire uygulamaları ile kıyaslama yoluna gitmiştim. Testlerimide üçü ile beraber aynı işletim sistemleri ve exe lerde yaptım. Norton Antibot u sezgisel ilk inceleyenlerdenim diyebilirim, yapay zeka ve sezgisel metodlar konusu benim herzaman ilgimi çekmiştir ve bu konuda çalışma yürütenler konusunda uzman olmasam bile çok yakından takip ettiğimi söyleyebilirim. Ne yazıkki sezgisel metod konusunda "Norton Antibot" için sizinle aynı fikirleri paylaşamıyacağım. İzlenimlerim konusunda Symantec e e-mail bile attığımı hatırlıyorum sanırım verdiğim paranın boşa gitmesini istemediğimdendir herhalde :)  Antibot mutlaka ve mutlaka daha saldırgan bir hale getirilmeli diye düşünüyorum çünkü diğer 3 yapay zeka kullanılan programın zararlı gördüklerini Antibot ya şüpheli yada zararsız olarak görüyor. Bu programlar arasındaki en agresif olanı ise Antikor olarak göze çarpıyor. Tespitlerinin % 99.5 u doğru ve diğerleri gibi esneklik göstermiyor. Program ya sorunludur yada sorunsuzdur mantığı ile işliyor. Bu sistemi yazanlar sanırım bilgisayarlarını sevenler ve esnekliği kabul etmeyenleri düşünenler için geliştirmişler. 

Not: Lütfen benim tespitlerimden dolayı kullandığınız yada kullanmak istediğiniz programlar konusunda etkiye kapılmayınız. Bunlar sadece tespitlerdir.