Bu site ev ödevinizi sizin için yapabilir(di)

CHIP Online
09-03-2009, 16:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Ücret karşılığında öğrencilerin ev ödevlerini yapan sitenin yarattığı tartışma ve kaçınılmaz son...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Bu-s ... bilir-di_11298.html

Resimlerle: 15 harika internet hizmeti

Dünyanın neresi söz konusu olursa olsun, öğrencilerin en büyük kabuslarından biridir ev ödevleri. Bunun bilincinde olan bazı uyanıklar ise internette öğrencilerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek tarzda bir web sitesi açarak hem para kazanmaya, hem de öğrencilerin bu ödevleri kendi başlarına uğraşmaksızın hazır olarak internetten edinebilmesine imkan tanımaya karar verdi.

Elbette eğitim yönünden bakıldığında hiç de etik olmayan ve eğitime doğrudan köstek olan bu tür web sitelerinin savunulacak bir tarafı yok; ancak öğrencilerin sahip olduğu perspektiften olaya bakıldığında bu sitelerin son yıllarda yoğun bir ilgiyle karşılaştığı da su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Bu tür sitelerin son halkası da üniversite mezunu bir grup Fransız'ın bir hafta önce yayına soktuğu faismesdevoirs.com isimli ödev sitesi oldu. Basit matematik sorularının cevaplarını 5 Euro karşılığında öğrencilere ulaştıran site, daha kapsamlı ödevlerde ise (yıllık ya da dönem ödevi gibi) 80 Euro'dan başlayan fiyatlar talep ediyordu. Sitenin kurucusu Stephane Boukris'in yayın hayatına henüz başlamış olan faismesdevoirs.com ile ilgili basın açıklaması ise şöyleydi: "Uzun bir süredir bu konuda bazı çalışmalar yürütüyorduk ve fark ettik ki gerçekten bu pazarda ciddi bir açık var ve bu pazara rağbet gösteren öğrencilerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil."

Tüm konu: Bu site ev ödevinizi sizin için yapabilir(di)

Resimlerle: 15 harika internet hizmeti

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu tür siteler sizce ne kadar faydalı - zararlı?

Fattur
09-03-2009, 17:06   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

bence faydalı Kahkaha

ama zararları da yok değil.............

Son Düzenleme: Fattur ~ 09 Mart 2009 17:07
MBTGROUP
09-03-2009, 17:13   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,727 mesaj

Öğrenci ödevi indirdikten sonra direk öğretmene verirse kötü ,ama indikten sonra inceleyipte verirse bu iyi.

osmanefe
09-03-2009, 17:18   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,693 mesaj

Öğrenci ödevi indirdikten sonra direk öğretmene verirse kötü ,ama indikten sonra inceleyipte verirse bu iyi.
-------------------------------
bu yazıdaki gibi olursa iyi ama öbür türlü kotü ama artık neredeyse wikipediada herşey var bence bu tarz bir sayfayada gerek yok biraz araştırma ile herşey bulunuyo ben bilgisayar ödevlerimi ingilizce sayfalrdan araştırıyorum insada istek olunca birde google translate olunca dil problemi bile kalmıyor zaten ingilizcemde translate yokkende yeterince bana yetiyordu sadece işimi kollaylaştıırıyor :D

Son Düzenleme: osmanefe ~ 09 Mart 2009 17:19
tayartekin
09-03-2009, 18:44   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
802 mesaj

bence kötü bişey. ödev yapmak maksat ödev yapmak değil yaptığın konuyu öğrenmektir. hazır indirilip öğretmene verilmesi ne anlam taşır ki ?

Mehmet-
09-03-2009, 18:46   |  #6  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Ödeve hazır konmak hiç ama hiç iyi değil. Amaç birşeyler öğrenmek.

H@ckerCesur
09-03-2009, 19:07   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,881 mesaj

Ödev yaptıgımı hiç hatırlamıyorum...
Aslında sistem güzel.
Aklıma fikir getirdi bu sistem. :D

uGuR.uK
09-03-2009, 20:35   |  #8  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

ilk bakışta zararlı ve ters etkili bir durum gibi gözükebilir de kimse kusura bakmasın günümüzde öğretmenler bunlara itiyor öğrencileri. bilmiyorum MEB kaynaklımı yoksa öğretmenlerin beleşçiliğinden mi doğru düzgün konu anlatımı ve ders verimi hiçbir yerde yok(bazı okullar hariç). özellikle ilköğretim okullarında(kardeşim gidiyor, ordan biliyorum) hiç benim küçüklüğümdeki gibi değil; abuk sabuk boyama kitabı gibi ders kitapları verilmiş, derslerde hiçbir halt anlatılmıyor, her konuda "onun önemi nedir?, bunun bilmemnesini size göre açıklayın? falan filan sizce nasıl olmalı?" bu ne lan?!? sen bi anlatsana adam gibi birşeyler. öğretmenler zaten ekmeklerine yağ-bal sürülmüş durumda, doğru düzgün ders anlatımı, konu irdelenmesi yok "açın kitapları, okuyun orayı, konu sonu sorularını çözün yarın getirin..." oldu başka? yada bazı şeyleride evden istiyorlar; "internetten araştırın getirin." oldu canım. tabi bazı tipler var elle yazında kafanıza girsin yazıcıdan almayın öyle olmaz diyen; bunlar çocukların kendisinin çalışmasını ön plana koyuyor ya, akıllı. ulan onlarca kez yazılsa nolcak yazılmasa nolcak? ne kadar anlaşılabilir, yada anlaşılan ne kadar öğrenilebilir sen adam gibi işini yapıp anlatmadıktan sonra. kısacası benim fikrim berbat bir eğitim sistemi üzerine kurulu oldukça okullar ve eğitimciler, yine olsa yine böyle sitelerden çalarım ben ödevimi(gerçi benim zamanınmda bedavaydı, şimdi oda parayla ama, olsun valla koymaz bana).

benim fikrim böyle, biraz agresif kaçabilir ama bugüne kadar okulları hiç sevmedim sevceğimide sanmıyorum çünkü hep kötüye gidiyor...

erdem barış
09-03-2009, 22:21   |  #9  
erdem barış avatarı
Yıllanmış Üye
1,312 mesaj

ödev yapan var mı aranızda kaldı mı ya artık 4 yıldır bir kere ödev yaptığımı hatırlamıyorum ödev de vermiyorlar zaten yapmayacağımızı bilyorlar.