Bulgaristan Üniversiteleri 2. Kayıt Dönemi Başladı

kartalizmaster
11-10-2009, 20:50   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2007


[resim][/resim]


Bulgaristan Üniversiteleri 2. kayıt dönemini açmış bulunmakta
Ek kontenjan kayıtlarının bittiği ve öğrencilerin heyecanla sonuçları beklediği şu günlerde Bulgaristan bakanlar kurulunun aldığı bir kararla üniversiteler ocak ayında hızlandırılmış sınıf açacaklardır.Buna göre normalde günde 5 ders alan bir öğrenci günde 7-8 ders alarak bu dönemi normal sınıflarla birlikte bitirecektir.Pek çok öğrenci için ödül niteliğinde olan bu haktan yararlanabilmeniz için Studyplus Bulgaristan Üniversiteleri Yurtdışı Eğitim Danışmanlığına başvurabilirsiniz.

Bulgaristan bu anlamda taleplere cevap veriyor ve cazibe merkezi oluyor.

Bulgaristan 2007 yılında AB ye girmiş olması nedeniyle üniversite eğitiminde Türk öğrencilerin yeni gözdesi. Türkiye ye göre yaşam standartları daha düşük olan Bulgaristan da yaşam bu nedenle daha ucuz. Aylık 150-200 euro konaklama ve yaşam giderleri için yeterli oluyor. Bulgaristan üniversiteleri, yabancı öğrenci sayısı ile dikkat çekiyor. Ülkede YÖK kataloğunda yer alan 19 üniversite bulunuyor. Bunlar Varna Teknik Üniversitesi, Varna Ekonomi Üniversitesi, VUZF, Sofya Teknik Üniversitesi, Sofya Metalurji Üniversitesi, Ruse Angel Kanchev Üniversitesi, Filibe Paisii Hilendarski Üniversitesi, İnternational Collage Dobrich, New Bulgarian University, Todor Kablejkov, Gabrovo Teknik Üniversitesi, New Bulgarian University, Plovdiv Tıp-Ziraat-Gıda Üniversiteleri, Sofya Tıp Üniversitesi.Tüm bu detaylara   adresinden ulaşabilirsiniz.
Bulgaristan'ın Türk öğrenciler açısından bir diğer avantajıysa kültürel ve coğrafi yakınlığı. İstanbul dan uçakla 1 saat, otobüsle ise birkaç saat uzaklığında. Bulgaristan da genel olarak üniversitelere başvuru için lise diploması, liseden alınacak not dökümü, ve bunların yanında ikamet vs gibi bürokratik evraklar gerekiyor.Bu belgelerin hazırlanmasından başlayarak üniversite eğitiminin bitimine kadar Studyplus öğrencilerin yanında yer alıyor.Bulgaristan üniversitelerinin yıllık ücretleri ortalama 3 bin Euro civarında iken, aylık 40-80 avro ödeyerek yurtlarda kalınabiliyor. 

Tüm bu avantajlarıyla Bulgaristan yeni eğitim merkezi olmaya doğru hızla koşuyor.