Bunun Anlamını Bilen Varsa Yardım Lütfen..

alikan
10-07-2010, 03:21   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
64 mesaj

Pc ye yeni format attım ve birşey farkettim ki pc durduğu yerde hiçbir şey açık değilken biraz kasmaya başladı. Görev yöneticisinden baktığımda birşeyin çok fazla çalıştığını gördüm. Bunun ne olduğunu bilen ve neden bu kadar çok çalıştığını bilen varsa yazabilirse sevinirim..

mcafee23 ayrılmıştır
10-07-2010, 03:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

panik yapmanı gerektirecek bir sorun yok
svchost.exe windows'un sistem dosyasıdır.Birçok servis bu exe üzeirinden başlatılır.Bu yüzden birçok kere açılır.
Önemli olan svchost.exe'nin karşısında kullanıcı adınızın yazmasıdır.İşte o zaman virüs var demektir.
orjinal svchost.exe windows/system32 klasörünün içindedir.
manipule edilip hackerlar tarafından virus gibi kullanılan svchost.exe ise windows klasöründe bulunur.

Şu an için bir sorun yok.Bu da benim bilgisayarın resmi

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 10 Temmuz 2010 03:42
viking20
10-07-2010, 03:55   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

svchost.exe nedir? Ne işe yarar?
https://www.chip.com.tr/ipucu/svc ... -ise-yarar_423.html
viking20 isimli CHIP Online forumu üyesinden:
Ctrl+Alt+Delete yöntemiyle çalışan uygulamalara baktığınızda birden fazla aynı anda çalışan svchost.exe uygulaması görürsünüz. Biraz incelediğinizde bu uygulamaları sonlandıramadığınızı (kill) ancak ne zaman başlattığınızı da hatırlamadığınızı farkedersiniz. Peki svchost.exe ne işe yarar? Virüs, trojan türevi zararlı bir uygulama mıdır yoksa sistemin olmazsa olmazlarından mıdır?
Svchost.exe Nedir?
Svchost.exe, DLL (Dynamic-link Libraries) dosyalarından başlatılan işlemlerin yürütülmesini sağlayan bir sistem uygulamasıdır. Bu uygulama işletim siteminin kararlı ve güvenli yapısının korunması açısından önemlidir ve bu yüzden sonlandırılmaması gerekir. Bu uygulamanın ortaya çıkış nedeni ise Windows sistem dosyaları olan DLL dosyalarının çalıştırılabilir olmaması nedeniyle bir başlatıcıya ihtiyaç duymaları. İşte bu başlatıcı da svchost.exe dir.
Neden Bu Kadar Fazla Sayıdalar?
Eğer denetim masasından hizmetler sekmesine bir göz attıysanız Windows' ta aynı anda çalışan pek çok hizmet olduğunu görürsünüz. İşte bu hizmetler kendi içinde gruplandırılıp, her bir grup için bir svchost.exe çalışmaktadır. Mesela Güvenlik Duvarı için bir tane, kulanıcı arayüzü için bir tane gibi. Bu da pek çok svchost.exe işleminin görülmesine neden olur.
Bu Konuda Ne Yapabilirsiniz?
Normalde svchost.exe sistemin düzgün çalışması için gerekli bir servistir bu yüzden bunu sonlandırmanıza gerek yoktur. Ancak işin ilginç yanı aynı isimde bir de backdoor trojanı da bulunmaktadır. Bu trojan sizin haberiniz olmadan kimlik bilgileri, şifreler, banka numaraları gibi bilgileri çalıp başkalarına iletebilir. Hangisinin gerçek hangisinin trojan olduğunu anlamanın yolu ise servislerin başlatıldığı klasörleri dikkate almaktır. Günümüzde birçok antivürüs yazılımı bu trojanı tespit edip etkisiz hale getirebilir. Yani güncel bir antivirüs kullanıp bilgisayarınızı düzenli olarak taratırsanız herhangi bir problemle karşılaşmazsınız.

Son Düzenleme: viking20 ~ 10 Temmuz 2010 03:57
GameRMan
10-07-2010, 10:50   |  #4  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Zaten en üstte verdiginiz örnek resimde SİSTEM BOŞTA %97 yazıyor. Gösterdiginiz dosyalarda meşkul etmiyorki.

PCKoLiK BeRKaY
10-07-2010, 11:09   |  #5  
PCKoLiK BeRKaY avatarı
Yıllanmış Üye
542 mesaj

Windows ' un kendi sistem dosyası CPU ' yu çok kullanıyor . Bu bazen olabilir . Endişe etmene gerek yok . Saygılarımla . . .

alikan
10-07-2010, 15:59   |  #6  
OP Üye
64 mesaj

Demek istediğim şey şuydu. Böyle bir şeyi ilk defa gördüm, genelde bu (bu evimde kullandığım pc) pc yi çok fazla meşgul edecek program yada oyunla doldurmam. Çok kasılmazdı ve genelde görev yöneticisinde işlemler kısmı bu kadar dolu olmazdı. O sebeple şaşırdım birde svchost.exe nin karşısında yazan şeylerin hepsininde aynı olması garibime gitti. Yani arka planda çalışması gereken birbirinden farklı gerekli sistem programlarının karşısındaki isim farklı oluyor. Ama burda hepsinde aynı şeyin yazıyor olması ( Windows hizmetleri için ana bilgisayar işlemi)  ve dediğim gibi ilk defa görmüş olmamdan dolayı şüphelendim.

Son Düzenleme: alikan ~ 10 Temmuz 2010 16:04
layra41
11-07-2010, 01:10   |  #7  
Yıllanmış Üye
725 mesaj

kulanmaya devam et sorun yok.

Recep Baltaş
11-07-2010, 18:48   |  #8  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8