Büyük buluş: Piller artık patlamayacak!

CHIP Online
12-11-2009, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Durup dururken patlayan pil vukuatları tarih oluyor: İşte her şeyi değiştirmeye aday büyük buluş...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/buyu ... amayacak_16381.html

Resimlerle: Dâhilik ve delilik arasında:En çılgın icatlar

Tüketicilerin çok büyük kısmı ve hatta üreticilerin bir bölümü bile lityum iyon pillerin taşıdıkları gerçek riskleri yeterince bilmiyorlar. Cep telefonlarında ve diz üstü bilgisayarlarda yaygın bir şekilde kullanılan bu pillerin çok hızlı ısınabiliyor olmaları önemli bir problem. Lityum iyon piller uzun süre kullanımlarda tahmin edilen çok daha kısa sürede 500 santigrat dereceye kadar ısınabilirler ve bu da zaman zaman haberlere konu olan "patlayan pil" vakalarına yol açabilir.

Tayvan'ın ulusal araştırma örgütü Industrial Technology Research Institute (ITRI - Endüstriyel Teknoloji Araştırma Enstitüsü) tarafından geliştirilen yeni bir malzeme ise lityum iyon pillerin yol açtığı bu önemli sorunu gidermek adına çok büyük bir aşama kaydetti. Stoba adı verilen bu özel madde, pillerin negatif ve pozitif kutupları arasına yerleştiriliyor ve ısı 130 santigrat dereceye ulaştığında etkileşimi keserek daha fazla ısınmayı engelliyor.

ITRI halen konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor ama Stoba'nın piyasaya sürülmesi için gerekli süre artık sadece birkaç aya indi. Patlama riski taşımayan pillerin 2010 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulabileceği tahmin ediliyor.

Tüm konu: Büyük buluş: Piller artık patlamayacak!

Resimlerle: Dâhilik ve delilik arasında:En çılgın icatlar

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce pillerin aslında ne kadar tehlikeli olduğunun farkında mıyız?

Fattur
13-11-2009, 00:08   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Hayır...

heatblast
13-11-2009, 00:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,260 mesaj

nasıl piller patlıyormu?

ufuk_35
13-11-2009, 11:24   |  #4  
Yıllanmış Üye
800 mesaj

Dizüstümün değil de telefonumun bataryası biraz ısınıyor, yazın telefonu şarj ederken çok dikkatli oluyorum senelerdir. Bi de orijinal bataryadan şaşmıyorum.

Alırken bataryayı dedim orijinal değil bu, birebir orijinal dedi adam, hayır orijinal batarya istiyorum dedim, bu da orijinal sayılır diyo, sonunda derdimi anlatabildim :D

Ahmet Ertuğrul
13-11-2009, 21:51   |  #5  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Kalem piller de patlıyor. Şarj olmayan pilleri şarja takarsanız, 2400'lük pilleri 4000'lik şarj aletine takarsanız patlıyor. Çok ısınırsa, uzun süre şarjda kalırsa patlar. Adaptörler de patlıyor.

Semih Özyurt
14-11-2009, 03:16   |  #6  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

bu piller eğer yaygınlaşırsa orjinal pillerin fiyatlarında yükseliş olucaktır, buda tüketicinin cebini yakar yan sanayi ürünlerini tercih ediceklerdir diye düşünüyorum