c# Lisans Hakkı nedir?Ne işe yarar?

oguzhaen
17-05-2009, 12:49   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Ben programlamaya yeni başladım ve c# ile başlıyorum ama ondan önce yanıtını almam gereken sorular var kısaca;

1-c# microsoft lisansı taşıyor ve açık kaynaklı değilse ben eğer bir şirkette c# programları yazacağım zaman bu şirket microsofta yıllık lisans ücreti ödemek zorunda mı?

2-Yoksa Visual Studio.NET ortamını satın alınca bu lisans da otomatik çalıştığım şirkete verilmiş oluyo mu?

3-Bide eğer açık kaynağa kavuşmuş bir dil öğrenirsem bu sorun ortadan kalkar mı(ayrıca hangi diller açık kaynaklıdır)

4-Visual Sudio express sürümünde yazılan programlar da da dağıtım için lisans ücreti ödenir mi?

Yorumlarınızı bekliyorum

Şimdiden Teşekkürler

oguzhaen
18-05-2009, 12:27   |  #2  
OP Taze Üye
4 mesaj

lütfen mesaj yazın çok lazım bu bana...

PcMaKeR
18-05-2009, 21:32   |  #3  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

4-Visual Sudio express sürümünde yazılan programlar da da dağıtım için lisans ücreti ödenir mi?

Ödenmez ama şöyle: Sen bir şirketsen ve belgelerin varsa(iş yeri vergi levhası falan)

Proje bazlı satış yapıyorsan ; Burda express dahi olsa Microsoft üstünden geçiniyorsun.

Express serileri çoğunlukla öğrenmek için verilmiştir.

C# yada VB Express indirip proje yapıp satarsan lisanslamaya girer.

Ama Visual Web Developer ile asp.net projesi geliştirirsen microsoft karışmıyor sadece Enterprise services gibi özel component ve classları kullanırsan karışır(sql server 2005 express kullanırsan karışır asp.net te çünkü yine onun üzerinden para kazanıyorsun )

C# açık kaynak değildir ama .NET Framework ücretsizdir. İlla Visual Studio ile kod yaz demiyor microsoft sana Csharp Develop la yaz yada notepad ile yaz .net ile gelen csc.exe ile derle bana ne kardeşim der ama dediğim gibi yine ms nin geliştirme araçlarını kullanırsan parasız da olsa yasal değil.

Visual Studio Standart, Pro, Team System bunlardan herhangi birini alıp lisans vermişsen elinde fatura varsa birşey diyemez kimse sana çünkü Microsoftun ürününe para ödemişsisin sıkıştığında mail yada telefon ile destek alabilirsin.

Bunlar sana yardımcı olur ;)

oguzhaen
19-05-2009, 14:03   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

PcMaker kardeşim çok teşekkürler aydınlattığın için.

PcMaKeR
20-05-2009, 09:53   |  #5  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Rica Ederim.