'C. üzerindeki geri dönüşüm kutusu buzuk' hatası

AMIRAL
06-02-2012, 07:52   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

pc yi açtıgımda yada c/ ye sağ tıklayıp özellikler dediğimde 'C/üzerindeki geri dönüşüm kutusu buzuk' hatası geliyor tam olarak şöyle..

hedef yolu çok uzun
Dosya adı/adları hedef klasör için çok uzun oluyor.Dosya adını kısaltıp yeniden deneyebilir
veya yolu daha kısa olan bir konumu deneyebirsiniz.

söylediği doyalarda 2 ve 1.5 mb lık AVI dosyaları 2 tane.

attada iki seçenek çıkıyor ATLA ve İPTAL.  mecburen iptal yada atla diyorum gidiyor ama sorun hep aynı çıkıyor sonra. dosya adını aratıyorum öyle bi dosya bulamıyor windows. kaspersky pure ve avast i.s virüs yada bişeyde bulamıyor.

lütfen  yardımcı olun ne yapmam lazım. ben virüsden şüpheleniyorum ama hadi avast neyse kaspersky de bulmuyor. internette bir baktım soruna genellikle xp ve 2000 sorunu olarak yazılmış hatta microsoftun bunla ilgili bi makaleside var ama oda xp ve 2000 için..

bugünde çözemezsem format atıcam lütfen yardım edin..

Son Düzenleme: AMIRAL ~ 06 Şubat 2012 07:54
AMIRAL
06-02-2012, 20:03   |  #2  
OP Yeni Üye
22 mesaj

yokmudur bu soruna bi çözüm bulabilecek koca forumda :(  

ilk defa benmi yaşıyorum bu sorunu acaba..

beyler bayanlar bir bilen çözüm söylesin.. şimdi formattan bi ton güncellemeden kurtarın beni...

mustafa2116
06-02-2012, 20:46   |  #3  
mustafa2116 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 64
3,012 mesaj

Sorununuzn nedenini  biliyorum ama çözümünün ne olduğunu aklıma getiremedim.

$RECYCLE.BIN adlı klasöre erişim hatalı.

hatanın çözüm yolunun tam olarak ne olduğunu aklıma getiremedim belki yazıyı okuyan anlar.

Windows bazen karakter hatası verir Karakteristik ve aynı zmanada depo arşiv sistemi olan dosyalara ulaşım zorlaşabilmekte.
Bazende kullanıcı profili yetkili kullanıcı özelliğini $RECYCLE.BIN adlı klasöre atayamaz.

Çözümünü hatırlayamadım bir  küçük prıgram vardı  karakter hataları için.

Kapalı Hesap (221406)
06-02-2012, 21:22   |  #4  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
841 mesaj

Geri dönüşüm kutusunu boşaltmaya çalışınca “X: üzerindeki Geri Dönüşüm Kutusu bozuk.Bu sürücünün geri dönüşüm kutusunu boşaltmak istiyor musunuz?” şeklinde bir hata veriyor.Evet veya hayır demek pek birşey değiştirmediği gibi dosya da silinmiyor.Bu sorunu düzeltmek için ;

• Windows XP kullanıyorsak Başlat/Çalıştır kısmına CMD yazıp komut istemini açıyoruz,
  • Windows 7-Vista kullanıyorsak Başlat/Arama kısmına yine CMD yazıp üstteki çıkan ikonuna sağ tıklayarak “yönetici olarak çalıştır” a tıklıyoruz.
Komut istemine yazmamız gereken satır şu şekilde : rd /s /q X:$Recycle.bin
Burda komut içerisindeki “X” sürücümüzün harfi, hata mesajında hangi sürücüyle ilgili bu hatayı alıyorsak o harfle değiştiriyoruz.
alıntıdır

AMIRAL
07-02-2012, 13:15   |  #5  
OP Yeni Üye
22 mesaj

vakit ayırıp yardımcı olmaya çalışdığınız için tşk arkadaşlar..

ancak ne yaptıysam çözemedim ''rd /s /q C:$Recycle.bin''  komutuda aranılan dosya bulunamadı dedi..

ve malum sonuç virüs bişeyler şüpesiyle yaşamakdansa format en temizi oldu..

Kapalı Hesap (221406)
07-02-2012, 14:49   |  #6  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 4
841 mesaj

bi çözüm daha var.
1) Başlat > Çalıştır'a " regedit " yazıp, Tamam deyiniz.

2) HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\ anahtarı altındaNonEnum isimli bir anahtar var ise bunu siliniz.

3) HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\HideDesktopIcons\NewStartPanel anahtarı altında 645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E isminde bir anahtar ya da değer varsa bunu siliniz.

4) Buradan indireceğiniz REG dosyasını çift tıklayıp, Pc'nizi yeniden başlatınız.
alıntı kaynak