cache bellek nedir?

hayabusa939
27-05-2007, 20:28   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
31 mesaj

seagate 500 gb sataII 16 MB cache bellek ve NCQ destegi var bunlarin ne anlama geldini 16 mb cache bellekle 8 mb tinin ne farki var ogrenebilirmiyim?

pitta
27-05-2007, 21:02   |  #2  
Üye
85 mesaj

Cache Bellek en son yaptığınız işlemleri değerlendirerek bir sonraki yapacağınız işlemi tahmin edip bu bilgileri tutan L1 ve L2 adında işlemci çekirdeğine gömülü iki adet statik Ram den oluşan bellek.

BOOMFUNKMCS
27-05-2007, 21:37   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/bu ... ullanin_t24390.html

ExCeLLiuM
29-05-2007, 22:34   |  #4  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Cache bellek tampon bellek de denilebilir. Yani önbellek. Harddiskin işlem yaptığı son dosyalar burada tutulur ve sistem bu dosyaya tekrar ihtiyaç duyduğunda tekrar plakalar üzerinden okuma yapılmadan bu alandan veriler okunur. Aynı şekilde doya kaydederken veriler buraya gelir ve plakalara yazım işlemi yapılırken bir yandan da buraya veriler kaydedilir. Sonra işi bittikçe buradan verileri alıp plakalara yazım işlemi devam eder.

NCQ ise Native Command Queue gibi bir açılımı var. (açılıı yanlış yazmış olabilirim). Bu ise diskin plakalarına yazılan verilerin adreslerinin saklandığı küçük bir yer. Yani bir içindekiler tablosu gibi birşey.

Bu nedenle harddisk bir dosyayı aramadan direk o tabloya bakar ve direkt o adrese giderek dosyayı okur.

Bu teknoloji özellikle aynı anda iki dosya kopyalama yapılırken büyük avantaj sağlıyor.

Yaklaşık oalrak bu teknolojili harddiskler diğer disklere göre %15-20 oranında performans artışı sağlıyor.

Sata 2 ise saniyede 300 MB/sa lik bir bant genişliğine sahip bir teknoloji. Yani Harddiskinden anakartın güney köptüsü yongasetine verilerin gidip gelmesi hızıdır. Ancak bu hıza ulaşacak hiç bir harddik yoktur :))

Fakat raid 0 yaptığınızda ve 4-5 diskle bu raidi yaparsanız ve Western Digital in 10000rpm lik diskleri ise bu diskler belki 250 MB/sa ya kadar ulaşabilirsiniz.

Sata 1 ise saniyede 150 Mb lık bir veri aktarımını sunmaktaydı.

-NOX
31-05-2007, 08:21   |  #5  
Yıllanmış Üye
273 mesaj

Peki ben westerndigitak 2500ks almayi dusunuyorum bir yorum yaparmisin?

stern
31-05-2007, 09:07   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,453 mesaj

http://www.hardwaremania.com/for ... celemesi-68941.html

ExCeLLiuM
31-05-2007, 17:56   |  #7  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Yaptığım araştırmalara göre:

7200rpm
SATA II
16MB Tampon
3 adet plaka
Toplam = 250 GB
28-33 db gürültü seviyesi
65-250 G dayanıklılık

sahip bir harddisk. Verilere göre harddisk standart disklerin sağladığı tüm özelliklere sahip.

Bunun yanında 16 MB tampon belleği olması güzel. Ancak NCQ sunun  olup olmadığını öğrenemedim. Bence bu teknoloji olmayan bir disk alma. Belki çok performans katmıyor ancak sonuçta yeni birşey alıyorsun ve bu özelliği olan disklerin fiyatları çok farklı değil. Almışken herşeyi olsun :))

Ayrıca, gürültü seviyeside güzel. Ancak ısınma konusunda bir şey söyleyemiyeceğim. Bu diski kullanan varsa onlardan daha iyi bilgi alabilirsin.

Western Digitalin genel sorunu plaka yoğunluğu. Bu nedenle  kapasite için fala plaka kullanıyor. Bu da doğal olarak daha fazla güç, daha fazla ses, daha fazla ısı anlamına geliyor.

Genel olarak benim gözümde harddisk markaları  şu şekilde şekilleniyor. Bu sadece bi görüş.

Seagate            kapasite için ( en son 900Gb tı biliyorum )
Werstern Digital   Hız İçin (10000 rpm-seagete cheetah ayrı)
Samsung            Sessizlik için ( Spin Point Teknolojisi )

-NOX
31-05-2007, 20:06   |  #8  
Yıllanmış Üye
273 mesaj

Devamini ben getireyim dergi testine eklemisler ncq yok malesef isi olarak en fazla 37 'C ye kadar isinmis yaklasik 90-130 ytl arasi
peki bana onerebilecegin varmi bu fiyatlarda bu ozelliklerde ve ncq su olan?(marka onemsiz ama sata onemli anakartimla uyumlu olmasi daha iyi olur)

ExCeLLiuM
01-06-2007, 19:44   |  #9  
ExCeLLiuM avatarı
Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Bak sana bişey önereyim, eğer anakartın raid 0 destekliyorsa, tek bir tane 250 veya 300 GB harddisk alana kadar 2 Tane 120-160 GB lık al ve Raid 0 yap bunları. Teorik olarak disklerin 2 kat hızlı çalışır o zaman.

Ben 2 tane Samsung HD160JJ aldım 6 ay önce ve Raid 0 yaparak sistemimde kullanıyorum. HD Tach programında 130/Mb sa ya kadar veri transferinin çıktığını gördüm.

Aldığım diskler ve Samsungun genel olarak birçok modelinde olduğu gibi sessizlik ön planda. Performans ta oldukça iyi.

PcNet dergisinde En iyi Fiyat/Performasn ve En sessiz sabit disk seçildi. Ben ikisini 9 Ay taksitle KoçPa dan 230 YTL ye aldım.

SATA II, NCQ, Slient Seek, Noise Guard teknolojileri. Yani araştırdım, karar verdim aldım ve memnunum. Gerçektende harddiskin çalıştığını kasadaki HDD Led dışında anlamıyorsun.

Ancak aradan 6 ay geçti şimdi daha yeni modelleride mevcuttur.
Ben senin için bir göz gezdireyim piyasayı, benchmarkları tavsiyeleri yarın sana iyi bir disk öneririm.