cannot boot code 5 ten sonra couldn't find ntldr

baobap
05-10-2010, 16:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Merhaba,

Daha önce dvd driverı bilgisayarım tanımadığı için windows xp üzerine windows 7 yi setup.exe ile kurmuştum.Dvd driver problemini hallettikten sonra, bilgisayara format atmak için windows 7 dvd'sini taktım cannot boot from cd :code 5 hatasını verdi.Ben de burada ve pek çok forumda anlatılırken referans verilen unawave sitesindeki imgburn adımlarını uygulayarak yeni bir iso dosyası ile boot etmeye çalıştım.ancak vista cd si yerine xp cdsinden bootimagefile çektim(ya da herneyse .ima uzantılı dosya...) Bu sefer  couldn't find ntldr hatası verdi.Vistadan .ima dosyasını çekip tekrar aynı işlemleri denedim.Boot ederken dvd 'ye geçiyor fakat beklediğim "ön yükleme için bir tuşa basın" uyarısı gelmiyor yine.. Yalnıza bir imleç yanıp sönüyor.Ama dvd boot tan da çıkmıyor.Bu işlemleri nero ile imgburn ile hızlı yazdırrarak yavaş yazdırarak farklı versiyonlarda tekrar tekrar denedim.Şu anda elimde 7 tane çalışmayan win 7 dvd si var.

Bir de bu dvd lerin hepsi bilgisayarı açtıktan sonra baktığımda yazarken write image to disc seçmeme rağmen hala iso dosyası olarak görünüyorlar.Nerede hata yapıyorum,bir bilen var mı?

mcafee23 ayrılmıştır
05-10-2010, 16:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

nasıl yazdırdınız bilmiyorum ama iso dosyasını direk cd içine atmışsınız
nero/dosya aç seşeneği ile iso'yu gösterip dvd'ye yazdırmanız gerekiyor

baobap
05-10-2010, 16:38   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

Aslında hepsinde de imgburn ve ya nero kullanarak,image yazdırma ile oluşturdum.

Bu ilk oluşturduğum cannot boot from cd code :5 hatası aldığım dvd

Bu da imgburn ile iso yu değiştirip oluşturduğum dvd ye ait görüntü

mcafee23 ayrılmıştır
05-10-2010, 16:42   |  #4  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

birincisi boot ediyor mu? (DVD'den başlatmak için bir tuşa basın yazısı çıkıyor mu)

mcafee23 ayrılmıştır
05-10-2010, 16:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

dvd'nin boot özelliği için gereken küçük dosyayı sen mi entegre ettin ve bunu xp cd'sinden mi aldın.
Çünkü  couldn't find ntldr hatası xp'de olur NTLDR xp'de vardır,vista da yoktur bu dosyanın ismi bootmgr'dir
Vista'dan çekip gönderebilirim istersen

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 05 Ekim 2010 16:47
baobap
05-10-2010, 16:45   |  #6  
OP Taze Üye
5 mesaj

hayır cannot boot from cd code :5 uyarısı verdikten sonra bilgisayar açılıyor.

baobap
05-10-2010, 16:47   |  #7  
OP Taze Üye
5 mesaj

boot dosyasını burada:

http://www.unawave.de/windows-7-tipps/code5-error.html?lang=EN

anlatıldığı gibi evde bulabildiğim vista cd sinden aldım.

mcafee23 ayrılmıştır
05-10-2010, 16:58   |  #8  
Yıllanmış Üye
3,717 mesaj

tamam buradakinin aynısını yaptıysan yanlış birşey yok.
Bir de ultraiso ile şunu dene hiçbir extra ayara gerek yok
Ama vista dvd'sinden çıkardığın .ima dosyası işe yaramayacaktır.Açılış dosyası kaydet seçeneği ile yeniden çıkarmalısın

Son Düzenleme: mcafee23 ayrılmıştır ~ 05 Ekim 2010 17:01
baobap
05-10-2010, 18:33   |  #9  
OP Taze Üye
5 mesaj

Çok teşekkür ederim bu sefer oldu:) UltraISO ile önce açılış işlemlerinden vista açılış dosyasını çıkardım(.ima değil de .bif dosyası çıktı) Sonra windows 7 iso 'yu açıp .bif dosyasını ekledim.

8.dvd nin işe yarıyor olması güzel:)

Son Düzenleme: baobap ~ 05 Ekim 2010 18:33
mancukya
07-10-2010, 15:35   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

O dosyayi cekmissin ama o dosyalar zaten kendinden bootlu ve oynanmadiysa yada oynansa bile bilen birisi yaptiysa direk calisir imgburn ile yazdiracaktin sen dosyayi winrar yada winzip tarzi bir yazilimla acip yazdirmisin o yüzden boot etmiyor.
O yükledigin dosya o sekil geldiyse yenisini yükle yok sen hatali actinsa yükledigin ana dosyayi imgburn ile direk yazdir.
ultraiso vs vs falan gerek yok yok sistem icinde oynama yapip program vs vs ekliycem diye islere kalkisan varsada bir zahmet dosya derlemeyide orjinali gibi ögrenipde yapsin. 

Yani devir win 95 98 devirleri degil boot yapma olaylari yok artik gerci o cdlerde kendinden bootluydu ya.