Casper Nirvana?

z_oneal
29-04-2008, 18:02   |  #1  
z_oneal avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
712 mesaj

Arkadaşımda Casper nirvana var bende almak istiyorum. Casper Nirvana Tablet Pc 12.1" CPT2500-3K05 Modeli sizde iyimidir. Özellikleri iyi ama kalite olarak soruyorum casperlarda sorunlar çıkıyormuş ama bu yeni modeli olduğundan daha iyi yapılmış. Bir forumdada dikkatimi çeken bişey oldu birisi almış 2400 modelini ölü pixel sorunu yaşıyormuş 2500 modelinde böyle bir sorun varmıdır ve genel olarak sizden yardım istiyorum. Chip'in 150 sayısında 2 sayfa ayırmış fakat sizlerinde görüşlerinizi almayı istiyorum. Şimdiden Teşekkürler

Son Düzenleme: z_oneal ~ 29 Nisan 2008 18:03
eolos
29-04-2008, 18:17   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

benim arkadas aldı vista puanı 4.7 yanılmıyorsa üzerindede 2 gb ram var güzel bence

z_oneal
29-04-2008, 18:35   |  #3  
z_oneal avatarı
OP Yıllanmış Üye
712 mesaj

3 Gb DDR2 var ramı ama ben özelliklerini değil kalitesini diyorum hani 3-4 sene dayanırmı sorunsuz...

Ryc32
29-04-2008, 18:40   |  #4  
Yıllanmış Üye
141 mesaj

özelliği iyi mi kötü mü tam olarak yorum yapamam ama ölü pixel olayı her dizüstü pc ekranında olabilir diye biliyorum. galiba bir ekranda 5 tane ölü pixel buluyorsa değiştiriyorlar. gerçi ben eski pc de 2 tane olmasına rağmen biraz uğraştırdıkdan sonra değiştirdim.

1ol3irol
29-04-2008, 19:04   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

ölü piksel olayı şans işi.. onun için bazıları teşhir ürün tercih edin diyo. genel olarak casper markası da tavsiye edilmeyenler arasında ama memnunum diyen de çıkıyor..

z_oneal
29-04-2008, 19:24   |  #6  
z_oneal avatarı
OP Yıllanmış Üye
712 mesaj

Ölü piksel tam olarak nasıl oluyor ekranın belirli kısımlarında görüntü kalitesi kötü mü oluyor yani?

Ryc32
29-04-2008, 20:08   |  #7  
Yıllanmış Üye
141 mesaj

aslında toz gibi bir şey iki türlü oluyor benim bildiğim . siyah ve beyaz olarak. ben word dosyası açıp(beyaz ekran olsun diye) incelemişdim 2 tane siyah nokta buldum ama çok küçük aslında çokda farkedilmiyor. ancak bir kez gördün mü sürekli gözün oraya kayıyor ve insanı rahatsız ediyor. birol arkadaşın dediği gibi şans işi birazda ,bildiğim kadarı ile görüntü kalitesini felan etkilemiyor. bunla ilgili bir yazı okumuşdum nette eğer o yazıyı bulursam sana linkini yazarım ...

z_oneal
29-04-2008, 20:25   |  #8  
z_oneal avatarı
OP Yıllanmış Üye
712 mesaj

Teşekkürler arkadaşlar biraz fikrim oldu yinede çok teşekkürler eğer daha fazla bilgisi olan varsa yazabilir bizde biraz daha bilgi ediniriz...

1ol3irol
29-04-2008, 21:17   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

LCD ekranlarda kullanılan TFT (ince film transistör) teknolojisinde, ekranın her pikseli 3 ayrı transistörle kontrol ediliyor. Bu transistörlerin birinde ortaya çıkabilecek arıza, ekranda o pikselin sürekli olarak siyah, beyaz ya da sabit renkli görünmesine neden olur. Bu piksellere ölü piksel denir.
15.4" ekrana sahip dizüstü bilgisayarlarda 1280x800 = 1.024.000 piksel bulunmaktadır. ölü pikselde bu 1milyon piksel içinde 1 veya daha fazla pikselin ekranda devamlı aynı renkte görünmesidir. Diğer pikselleri etkilememekte dolayısıyla görüntü kalitesini kötüleştirmemektedir.

adresinden indireceğiniz ufak bi yazılımla ölü pikselin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz...

Son Düzenleme: 1ol3irol ~ 29 Nisan 2008 22:00
z_oneal
29-04-2008, 21:38   |  #10  
z_oneal avatarı
OP Yıllanmış Üye
712 mesaj

Link bulunamıyor dedi ama ben söylediğin adresten linkin yolunu izleyerek indirdim ve indirdim pc alınca deniycem bilgin ve ilgilendiğin için teşekkürler...

1ol3irol
29-04-2008, 22:01   |  #11  
Yıllanmış Üye
1,714 mesaj

rica ederim, linki düzelttim öğrenmek isteyen diğer arkadaşlar için...

Alibaba
30-04-2008, 14:29   |  #12  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

kendi LCD fabrikası olan firmaların ürünlerinde arıza ihtimali daha düşük olur.
fason ürettilen ürünlerde ne zaman neyle karşılacağın belli olmaz, elegeçirdikleri parçalarla üretim yaparlar.

bütün ekranlar aslında görüntü yaratan birer dinamik matristir.(CRT,LCD farketmez) (umarım matematik ve matris dersi almışsınızdır)
matrisin her gözüne pixel denir. bir pixel de,(RGB) kırmızı, yeşil ve mavi renk yayan 3 ayrı bileşen ve onu yöneten 3 transistörden oluşur. her bir transistörün tetikleme şiddetine göre o pixelin renk ve ışık düzeyi oluşur ve milyonlarca pixelin durumuna göre ekran görüntüsü oluşur.
(ekran kartı belleğinin bir kısmı işte sırayla bu transistörlerin şiddet düzeyini tutar) (VGA=vector graphic array: özetle, doğrusal matris bilgisi)
bu resim saniyede defalarca yeniden tazelenir(ekran tazeleme hızı=Hz)
RAMDAC chipi sırayla(sürekli başa dönerek) ramdaki sayısal değeri transistör base bilgisi olarak monitöre gönderir. ve karton film gibi arka arkaya çizilen değişik matrisler akıcı görüntüyü yaratır.
bu transistörlerde veya renk yaratan kristallerde bi arıza olduğunda o pixel sağlıksız çalışacağı için ahengi bozar. uygun adım yürüyen bir tabur askerden birinin kendi kafasına göre yürümesi gibi dikkat çeker. ya hiç ışık vermez simsiyah karadelik gibidir, ya sürekli beyaz ışık yayar uzak bir yıldız gibi her daim ordadır, ya da sadece verebildiği bir renkte ışık yayar. bu yüzden işimize yaramadığı ve kontol dışı kaldığı için ölü piksel denir.
çok eskiden parlak piksel, arızalı piksel, siyah nokta gibi isimleri vardı fakat ben ölü piksel olarak isimlendirdim ve kullandım her zaman.
pazarlamacı ve müşterilerin isim takmasındansa, işin uzmanlarının adlandırması daha anlamlı olur.
CRT monitörlerde bu, genelde fosfor arızalarıdır.

Son Düzenleme: Alibaba ~ 30 Nisan 2008 14:37
Ryc32
30-04-2008, 14:41   |  #13  
Yıllanmış Üye
141 mesaj

hiç birşey farketmez pazarlamacı veya müşterinin farklı isim takmasında ,kullanıcı sadece arızanın veya sorunun tam anlamıyla anlatması yeterli olacak. eğer herkes kendi mesleğinde tanımlarla konuşmaya kalksa kimse birşey anlamaz. onun için son cümleni anlamsız ve yersiz buldum ali baba .yazında ise önemli bilgileri paylaştığın için tşkrler ....

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 30 Nisan 2008 14:42
Alibaba
30-04-2008, 18:04   |  #14  
Yıllanmış Üye
427 mesaj

verdiğim önemli bilgileri anlayabildiğine göre mesleki tanımlarla konuşmadığımı, o bilgilerin ezbere akademik bilgiler olmadığını, mesleki gerçeklere en uygun halk deyimlerini seçtiğimi de anlamışsındır.

dikkatli okursan benim eleştirim teknik zorlama tanımlar yerleştirmeye çalışan, ingilizceden kelime bazında çeviri yapan yarıcahil ama ortada gezen piyasa insanlarıdır. teknik kitaplar bile yıllarca teknolojiden zerre anlamayan ingilizce uzmanlarına çevirtildi bu ülkede.

mesleki tanımlarla konuşmaya kalkışsam bu site okurları beni ilk mesajımda siteden afaroz etmeye kalkar emin ol.
burası resmi bir akademi değil, ticari bir yayının destek köşesi.

ayrıca, bu ülkede omzunda yıldızın, belinde tabancan yoksa kaç tane diploma ya da kalem eskittiğine bakılmadan fiziksel ya da sosyal olarak linç edilirsin. ben her ikisini de çok yaşadığım için farkını iyi biliyorum.
burada devlet destekli diplomalarımla da otorite satmıyorum, söylediklerime de saygı gösterilmesi peşinde değilim. isteyen istediği gibi, kapasitesi ölçüsünde değerlendirir, sonuçlarıyla yaşar.

benim çabam doğru bilinen yanlışları, yanlış bilinen doğruları ortaya koyup ezber bozmak, insanları düşünmeye teşvik etmek. kişisel mutluluk ve rahatınızın tek başına bir değeri yoktur. en fazla içinde yaşadığınız toplumun kalite seviyesiyle yaşayabilirsiniz.

Ryc32
hiç birşey farketmez pazarlamacı veya müşterinin farklı isim takmasında ,kullanıcı sadece arızanın veya sorunun tam anlamıyla anlatması yeterli olacak. eğer herkes kendi mesleğinde tanımlarla konuşmaya kalksa kimse birşey anlamaz. onun için son cümleni anlamsız ve yersiz buldum ali baba .yazında ise önemli bilgileri paylaştığın için tşkrler ....
Ryc32
30-04-2008, 18:42   |  #15  
Yıllanmış Üye
141 mesaj

ilk önce benim yazımı tam oku ,ben sana sadece son cümlen için eleştiri yaptım ,yaptığım tam yazı için bişey söylemedim ,sonra gelelim söylediğin nutuk kısmına bence olayı abartmışsın ,sadece küçük bir eleştiriydi ama neyse foruma tartışma amaçlı hiçbişey yazmam veya devam ettirmem .ama insanların eleştirilere hoşgörülü ile yaklaşması lazım sonuçda burda yazanları veya okuyanları ,yarı cahil ,cahil yada çocuk olarak nitelendirmek olmaz. bende fizik öğretmeniyim neyin ne olduğunun farkındayım bu ülkede ,özelliklede eğitimde ,onun için yazıları çarpıtmamak gerek ...

Son Düzenleme: Ryc32 ~ 30 Nisan 2008 18:49
z_oneal
30-04-2008, 19:44   |  #16  
z_oneal avatarı
OP Yıllanmış Üye
712 mesaj

Tamam arkadaşlar forumda böyle tartışmalara uzak kalarım lütfen konuyu burda kapatalım

mtemel
02-05-2008, 09:42   |  #17  
Yeni Üye
36 mesaj

arkadaşım bende denedim benim laptop'da öyle bişey çıkmadı şükür.
çok saol