Cd-dvd rom da ilginc bir sorunum var?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
lazrailefsanesi
21-05-2005, 21:35   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Bi arkadasın elinde bulunan Lg marka bi dvd rom var,önceleri cd okumuyordu suan okumaya calısıyor ( yani tepki veriyor ama ) acamıyor.Kesik kesik okuma calısma sesleri geliyor.Dvd rom'un bozuk olabilcegini düşünerek önceden calıstıgını bildigim bir cd-rom taktım.Aynı sorun cd-rom da da yasandı.Cd takılıyor kesik kesik donme sesleri sonra tık yok bilgisayar kitleniyor yada cd'yi cıkarmak zorunda kalıyoz.Bilgisayarda agp 8x ile calısan winfast 128mb ekran kartı var ve bilgisayar marka (Ibm) kasa anakart vs vs.Acaba guc kaynagı mı yetmiyor? Ne yapmam gerek bi fikir verirseniz sevinirim.

Bu arada sürücüleri güncelledim.

lazrailefsanesi
21-05-2005, 21:42   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

birde alakası var mı bilmiyorum ama "winlogon.exe bulunamıyor diye bilgisayar sürekli hata veriyor" bu dosyanın eksik olmasından kaynaklanma ihtimali var mı? Sonucta bilgisayarın surucusu calısmadıgı icin format da atamıyoruz.

Recep Baltaş
22-05-2005, 18:06   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Master Slave ayarları doğrumu.

lazrailefsanesi
23-05-2005, 00:43   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Master slave ayarları dogru (yanlıs bile olsa her tur konfigirasyonu denedim) ayrıca Bios dan first boot device second boot device ayarlarını denedim.Karizma

Son Düzenleme: lazrailefsanesi ~ 23 Mayıs 2005 00:44
lazrailefsanesi
24-05-2005, 20:42   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Arkadaslar bilgisayar hala oyle duruyo yardımcı olabilecek yada bu bilgisayarı (cokme esigindeki sadece suan güvenli modda calısıyor) cd rom olmadan nasıl format vb yani dvd düzeltemesek bile en azından sorunsuz calısır hale getirebilirim? İnternet var,internetten xp cd sini cekip format atabilir miyim Kahkaha ucukda olsa fikirlerinizi bekliyom.

hasansancar
25-05-2005, 11:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
417 mesaj

bende aynı sorun oldu daha doğrusu salaklaştı. kapak açılmıyor,cd okumuyor. xp yi yeniden kurdum.

lazrailefsanesi
25-05-2005, 12:50   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
1,393 mesaj
alıntı:
Gönderen : hasansancar

bende aynı sorun oldu daha doğrusu salaklaştı. kapak açılmıyor,cd okumuyor. xp yi yeniden kurdum.

Cok güzel diyorsunda baska cd rom taksakta bu sefer taktigimiz salaklasiyor yani xp cdsini takamadan nasil bir daha kuracam ???

free_x_man
26-05-2005, 23:00   |  #8  
Yıllanmış Üye
475 mesaj

master slave ayarlarım doğru diyorsun.muhtemelen sorunun ramlerden kaynaklanıyor.bi kontrol et.Göz kırpma

Son Düzenleme: free_x_man ~ 26 Mayıs 2005 23:03
lazrailefsanesi
27-05-2005, 00:38   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

ramler yok ram varmıs Gülümseme arkadası aradım soyledim 128 mb ram var dedi.En kısa zamanda degisip bir daha deniyecek.Durumu gene buraya yazarım.Hasan arkadasımda bana guc kaynagından supheleniyorsan fanları bi kontrol et dedi.Biraz sohbet ettik birde tavsiye olarak dvd ye giden kabloları degistirip denememi tavsiye etti onlarıda su sınavları atlatır atlatmaz deneyecem.(burdan tekrar tesekkürler,kusura bakmasın bu aralar cok yogunum ilgilenemedim)

Der Metzgermeister
14-06-2005, 10:18   |  #10  
Üye
74 mesaj

Aynı LG DVD - ROM bende de vardı ve seninki ile tamamen aynı sorunu çıkardı. Bunun kablo, güç kaynağı vs. ile alakası olduğunu sanmıyorum. Tamamen LG'ye güvenerek yapmış olduğumuz hatadan ibaret sorun. Garantisi bitmediyse tekne servise götür. Ben aynen öyle yapacağım hatta şimdi gidiyorum. Bir yarım saat önce bu vaka meydana geldi de...

lazrailefsanesi
16-06-2005, 14:35   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

İyi güzel diyorsunda o zaman baska taktigimiz cd-romda niye sorun cıkıyor?

Eyüp Korkusuz
16-06-2005, 14:41   |  #12  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

Aslında bu tür hatalara deneme yanılma yönetmiyle en kolay bi şekilde ulaşırsınız zaten çoğu piyasada bulunan bilgisayarcı bu yolu dener.. Şöyleki cd-rom u değiştirdin olmadı bide Ide kablosunu değiştir yinemi olmadı bu sefer power dan gelen kabloyu değiştir ne bilim HDD nin kablosuna slave bağla bu tür şeylerin hepsini deneyip te yapamıyorsan sorunu cd romda aramak biraz manasız olur yani boardın üzerinde bulunan yuvalarda da bazen kablo çıkartıp takarken sorun olabiliyor. Sorunu diğer parçlarda da ararsan çözüme ulaşabilirsin...

lazrailefsanesi
16-06-2005, 16:00   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
1,393 mesaj

Baslık oyle kaldı.Kusura bakma eyüp basta sorun orda yasanıyor sanıyorduk ondan sonra her biseyi deneme yanılma sorunu bulmaya calıstık.Suan hala makina sorunlu arkadas kör topal bazen calısıyor güvenli kipte diyor.Acıkcası onunda benimde bu sorunun cözülcegine karsı pek bir umudumuz kalmadı.
Bu arada benim burdaki teknik servisler senin dedigin gibi calısıyor.Sokuyor takıyor sorunsuz calıstımı abi bu bozulmus sana yenisi satalım diyorlar.Bende kalsın diyip onu baska yerde tamir ettiriyorum.Birde suna hep hayran kalmısımdır.Ne icin giderseniz gidin abi yarın bi gel biz bugun bakalım var.Taktik biliyom.Yoksa tık diye soylese susu var,adam eyi diyip gidecek baska yerde halledecek yada evde kendi halledecek.Gercekten kaliteli teknik servisler var.Duyom bazen goturdum iki dakka da verdiler diye ama bana henuz nasip olmadı.