cd-rom taktığım cdleri arada alglıyor

HPQ-User
29-06-2008, 15:59   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

qunteper sormuş:
cd/dvd/romum son zamanlarda sık sık bu hatayı vermeye başladı.daha önce dvd rw ye sahiptim fakat o da aynı soruna sahipti.gerçi o hiç okumuyordu taktıklarımı ama şimdiki cd rom um kafasına göre takılyıyor tam anlamıyla.bilgisayarım penceresi açıkken diyelim ki bir müzik cd si taktım cdrom audio cd şeklinde görünüyor cd yi çıkarttığım zaman hala audio cd olarak görünüyor veri cd si taktığım zaman ör:herhangi bir oyun yükleme cd si bu cd yi otomatik olarak okumuyor ben manuel olarak açıyorum fakat her açışımda dosyaları farklı bir şekilde görüntülüyor.Bazen eksik bazense hiç görüntülemiyor.Lütfen bir çözüm önerisi getirirseniz çok sevinirim...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
geforce fx5200 128 mb ekran kartı intel pentium 4 3.00ghz cpu,lg 16x dvdrom,80 gb hard disk(windows un kurulu olduğu hard disk)

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727)

Koray Kocaman
29-06-2008, 16:14   |  #2  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Merhaba

Bu sorun aslında eski işletim sistemi olan WİN98'de çok sık rastlanıyorduk :)
WinXp işletim sisteminde otomatik run özelliği sayesinde bu ortadan kalkmasına rağmen genede eksikliği yaşanıyor.

BAŞLAT/ÇALIŞTIR/regedit yazdıktan sonra;

HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Services > Cdrom anahtarını açarak ve AutoRun değerine tıklayın ve 1 olduğundan emın olunuz.