cd rom tanıtma sorunu

dederuhi
25-09-2007, 22:23   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

merhaba arkadaşlar, pentium II bilgisayarıma format atmaktaydım, fakat ne oldysa anlamadım cd room arızalandı. yeni bir cd rom aldım cd rom çalışıyor fakat bilgisayara tanıtamıyorum, cd rom hazır değil ve okuyamıyor gibi bir yazı çıkıyor. eski cd romu çıkarırken jumberlerde bir değişiklik oldu. fakat bağlantılar doğru gibi. sizce ne yapabilirim. yardımcı olursanız çok sevinirim.
sevgiler...

blueray82
25-09-2007, 22:38   |  #2  
Üye
57 mesaj
dederuhi
merhaba arkadaşlar, pentium II bilgisayarıma format atmaktaydım, fakat ne oldysa anlamadım cd room arızalandı. yeni bir cd rom aldım cd rom çalışıyor fakat bilgisayara tanıtamıyorum, cd rom hazır değil ve okuyamıyor gibi bir yazı çıkıyor. eski cd romu çıkarırken jumberlerde bir değişiklik oldu. fakat bağlantılar doğru gibi. sizce ne yapabilirim. yardımcı olursanız çok sevinirim.
sevgiler...
İlk önce hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz.Bence bu  önemli.Birde cdroom jumper ayarını slave konuma getirmelisiniz.Çünkü harddiskiniz master olması gerekiyor. Cd Room dediğim gibi jumper ayarını slave olarak ayarladıktan sonra bilgisayarınızı başlatın.Sorun çözülmez ise başka çözüler üretmeye çalışırız.

dederuhi
25-09-2007, 22:51   |  #3  
OP Taze Üye
4 mesaj

öncelikle teşekkür ederim. işletim sistemi windows me. biosta ide slave de zaten. umarım dediğin, benim bahsettiğim şeydir arkadaşım:) başka neler yapabilirim.

blueray82
25-09-2007, 23:08   |  #4  
Üye
57 mesaj

Şunu kasttetmiştim.Cd room sürücümüzün arka tarafında 4 adet jumper ayarı bulunmaktadır.Cd room un üzerinde hangi pozisyonda master hangi pozisyonda slave olduğu belirtilmiştir ben bunu kastettim.Yani cd roomunun jumper ayarının slave olması gerek.Eyer sorunu böyle çözemediysen cd room nun jumper ayağını çıkartıp birde bilgisayarını böyle dene.
Birde şunu tavsiye ederim  hdd ile cd roomunu farklı ide portlarına tak.

dederuhi
25-09-2007, 23:52   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj

çok teşekkür ediyorum, fakat dediklerinin hepsini yapmama rağmen yine başarılı olamadım. Geek

Banned
26-09-2007, 14:55   |  #6  
Banlandı
193 mesaj

ide kabloları yanlış olablir

dederuhi
27-09-2007, 14:33   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

arkadaşlar sorunu buldum, fakat bu seferde başka bir sorun ile karşı karşıyayım:))) ide kablosunu ana karta takmam gerekiyor fakat yeni bilgisayarlardaki ince ide kabloları yerine geniş bir ide kablosu ana karta gidiyor. cd room sürücüsünün ide girişi az önce bahsettiğim gibi dar. yani bana bir tarafı dar bir tarafı da geniş bir ide kablosu gerekiyor. acaba böyle bir ide kablosu mevcut mu veya yaptırabilir miyim.:(

Son Düzenleme: dederuhi ~ 27 Eylül 2007 14:35