CD - RW çalışmıyor!

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Der Metzgermeister
28-05-2005, 14:20   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
74 mesaj

Merhaba arkadaşlar,

Şu ana kadar sorunsuz çalışan Samsung marka CD - RW, son CD yazdırmak isteyişimde (NERO ile), "Power Calibration Error" diye bir hata vererek CD'yi yazmadı. Birkaç başka programla da yazdırmayı denedim ama nafile... Tabi başka CD'ler de kullandım ama sonuç aynı. Ayrıca CD okuma konusunda bir sorunu yok. Bu durumun nedeni nedir ve nasıl çözebilirim?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Kapalı Hesap (8034)
28-05-2005, 15:25   |  #2  
Kapalı Hesap
237 mesaj

belki cd-roma takılı güç girişinde sorun çıkmış olabilir kasayı açıp cd-rom güç girişini kontrol et durum normalse teknik servise gönder bir sorun var mı diye kontrol etsinler

hasansancar
28-05-2005, 16:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
417 mesaj

powerde sorun var onu servise götürmen lazım
Power Calibration Error;Hata olan ayarlamanın olduğu Power

Gökhan Varişler
29-05-2005, 18:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Power Calibration Error Güç ayarlarına (kalibrasyonnunda) bi sorun olduğu anlamına geliyo ama bu sorunun cdrw güç kablolarında yada portlarında olduğunu sanmıyorum eğer öyle olsa cd okumada gerçekleşmezdi ama sen diyosunki cd okuyor yazmıyoz bence bu sorum cd rw in içinde aslında bu hata aletin ömrü dolduğunda çıkan bi hata buda zaten cd rw nin cd yazma ömrünü bittiğine işaret ediyo.Bikaç yere baktım firmware güncellemesin işe yaradığını buldum.Ama sen yinede bi teknik servise götür.

Gökhan Varişler
29-05-2005, 18:40   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Yine bi bilgi buldum kalitesiz cd kullanımı olduğundada bu hata çıkabiliyomuş yazıcı lense zarar verebiliyomuş kalitesiz cd ler bu yüzdende bu hata çıkıyomuş.

Der Metzgermeister
29-05-2005, 21:23   |  #6  
OP Üye
74 mesaj
alıntı:
Gönderen : varisler3

Power Calibration Error Güç ayarlarına (kalibrasyonnunda) bi sorun olduğu anlamına geliyo ama bu sorunun cdrw güç kablolarında yada portlarında olduğunu sanmıyorum eğer öyle olsa cd okumada gerçekleşmezdi ama sen diyosunki cd okuyor yazmıyoz bence bu sorum cd rw in içinde aslında bu hata aletin ömrü dolduğunda çıkan bi hata buda zaten cd rw nin cd yazma ömrünü bittiğine işaret ediyo.Bikaç yere baktım firmware güncellemesin işe yaradığını buldum.Ama sen yinede bi teknik servise götür.

varisler3 yardımın için sağol ama 1.5 yıl gibi bi süre bu aletin ömrünü doldurması için sence de kısa değil mi? Ayrıca firmware güncellemesi de yaptım ama nafile... Anlaşılan servis yolu göründü bize.[V]

Gökhan Varişler
30-05-2005, 11:09   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,298 mesaj

Valla arkadaşım yukarıda yazdığım bilgiyi bi kaç kişiyede sordum çevremde kalitesiz cd ler yazıcı lensi bozabiliyomuş.Bu yüzden biraz daha dikkat etmek lazım sen en iyisi dediğin gibi bi servise götür daha iyi olur. Moralini bozmak gibi olmasın ama firmware güncellemesi yaptığın halde sorun düzelmediyse pek düzeleceğini sanmıyorum sorunun çünkü cd okuyucu ve yazıcı cinsinden aletler kendi içinde bi sorun çıktıkları zaman pek düzelmiyor.

Banned
11-06-2005, 17:40   |  #8  
Banlandı
1,157 mesaj

Konu üzerinden 2 hafta geçmiş ama yazayım dedim.
Laser Power Calibration olayı şudur:CD-Writer aygıtı CD'ye yazmadan önce cd'ye en uygun lazer yakma gücünü ayarlamaya çalışır.Eğer bu hatayı veriyorsa bilin ki bu CD'de bi dandiklik vardır veya CD_WRiter aygıtı eskmiştir.

Bunu çözmenin yolları:
1-Boş CD'yi değiştirmek,
2-CD-Writer'ı teknik servise göndermek
3-CD yazmakta kullandığınız programdan Power Calibration Yapmasını kapatabilirsiniz ama Neroda bu ayar yok ben sadece CloneCD programında görmüştüm bu ayarı.