cd yazıcı bağlanması

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
spyder
25-05-2004, 22:05   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

yeni cd yazıcı aldım bağlantılarını aynı cd romunki gibi yaptım bilgisayarın dümsine bastım ama ekranda hic bi sey görunmedi dııt sesi geldi ve sonra bilgisayar kendikedine kapandı. cdromu tek cd yazıycıyı tek hatta ikisinide bağlamadan denedim yine aynı. sadece bi kere acıldı sonra cıkartıp bılgısayarın ıcıne koyup kabloları tekrar taktım ama olmadı. anlamdım benmi malım bilgisayarmı mal anlamdım

bogazici
26-05-2004, 02:13   |  #2  
Taze Üye
6 mesaj

Hard diskini primary IDE portuna master olarak tak.
CD-ROM unu secondary IDE portuna master olarak tak.
CD-RW ını secondary IDE portuna slave olarak tak.

Ben hiç bişey anlamadım,master-slave, port mort nedir diyosan şöyle:

Şimdi hard diskinden çıkan veri (IDE kablosu da denir) kablosunun anakarta bağlandığı yere bak buralarda IDE1 yazısını görürsün, hemen üstünde de IDE2 var, buralara IDE portları diyoruz. Hard diskimiz IDE1 e bağlı olmalı. Genelde iki IDE kablomuz olur. Birincisiyle hard diski bağladık (zaten bağlıydı). Şimdi ikinci IDE kablomuzu IDE2 portuna bağlıyoruz ve diğer ucundaki iki veri bağlantı noktasının birisini CD-ROM a birisini de CD-RW a bağlıyoruz. Ama burada CD-RW ı slave yapman gerekiyor. Bunu da CD-RW ın arkasındaki jumper lardan ayarlayabilirsin. Daha da açık konuşayım: CD-RW ın arkasına bak. Veri kablosunun girdiği yerin sol taraflarında küçük bir bölüm var MA,SL,CS gibi yazılar var. MA master oluyor. Eğer CD-RW master olacaksa bu seçilmelidir zaten seninkinde de muhtemelen burası seçilidir. Ama biz CD-RW ı slave yapmak istiyoruz. Bunun için master ın altındaki tırnağı cımbız gibi birşeyle çıkar ve onu SL yani slave' e tak. Böylece CD-RW miz slave oldu.
Bütün bunları niye yaptık. Çünkü aynı IDE portundaki donanımların ikisi de master olamıyor.

Ayrıca güç kablolarını da bağlamayı unutmuyorsun değil mi (yani cd-rom a,writer a elektrik ver)
Son olarak eğer bilgisayar açılmazsa IDE kablolarını ters bağlamış olabilirsin. IDE kablolarına bakarsan bir kenarı renklidir. Renkli yerler bağlantı noktalarında 1 nolu pin tarafında olacak.

spyder
26-05-2004, 20:58   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

ben yanlıslıkla ekran kartına dokunmusum gerci dokunmadım ama o yerınden azcık oynamış ondan hata veriyomus yınede cok saol