Cepten Java Olur mu?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
emoz159
04-04-2005, 14:01   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 3
96 mesaj

Arkadaslar ben javayi ogrenme asamasindayim. Bir kitap aldim ve ondan sadece okuyabiliyorum... Ewimde bilgisayar olmadigi icin bunlarin pratigini yapamiyorum. Aklima bir soru takildi sizlere danisayim dedim...  Cep telefonunda java yi yazip calistirmam mumkun olur mu? Her telefonda diyor artik java destegi var falan filan diye. Lakin ne ise yariyor daha kavrayamadim. Bu isimi yarayabilse bari...
Eger yazabilirsin diyen varsa telefona hangi programlari yuklemem gerektigini, yapmam gereken ayarlari, ve de nerede javac ve java komutlarini kullanabilecegimi anlatabilecek varsa cok sevinirim...

yas
04-04-2005, 17:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
592 mesaj

Olur arkadaşım, pek çok cep uygulamasıda javayla yazılıyor zaten. http://www.netbeans.org/kb/articles/mobility.html adresinden cep uygulamaları geliştirmekte kullanabileceğin programları çekebilirsin, tamamen ücretsiz.

SeRBoY_WHiTe
06-04-2005, 13:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

yas sanırım soruyu biraz farklı algılamıs ben soyle devam edeyim. Cep Telefonlarındaki mevcut java destegi programları yazıp derlemek ıcın degil. Yanlızca kullanıma hazır olan son kullanıcı uygulamalarının yurutulmesi seklinde. Dolayısıyla java programlarını yazıp derleyebilmek icin bir PC ye yada SunSPARK makineye ihtiyacın var. Kolay Gelsin...

yas
06-04-2005, 14:15   |  #4  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Ben soruyu doğru algıladım da biraz yuvarlak bir cevap vermişim.

Evet, programlar pc de yazılır derlenir, cep'te çalışır. Zaten verdiğim link'te Netbeans Ide'nin yani pc'de kullanılan bir java compiler'ın linki. Program cep telefonunu simule ederek yazdığınız uygulamaların bir cep tel'de nasıl görüneceğini falan da yapabiliyor.

Banned
19-05-2005, 04:20   |  #5  
Banlandı
0 mesaj
alıntı:
Gönderen : SeRBoY_WHiTe
[br]yas sanırım soruyu biraz farklı algılamıs ben soyle devam edeyim. Cep Telefonlarındaki mevcut java destegi programları yazıp derlemek ıcın degil. Yanlızca kullanıma hazır olan son kullanıcı uygulamalarının yurutulmesi seklinde. Dolayısıyla java programlarını yazıp derleyebilmek icin bir PC ye yada SunSPARK makineye ihtiyacın var. Kolay Gelsin...