Chip Bir Paylaşım Formumudur? Düşünceleriniz..

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Banned
16-05-2009, 12:49   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
406 mesaj

Bence çok kısıtlama getiriyorlar yok onu yapma bunu yapma.Chip hakkında düşünceleriniz ve ne olmasını istiyorsanız korkmadan dürüstçe benle paylaşın bir eleştirmen kendini eleştirmezse eliştirme yapmaya hakkı olmaz.Birtane caseretli insan yok mu? Aranızda birkişi çıkıp desin şunu beğenmedim Arkadaşlar böyle yaparsanız chip e zarar vermiş olursunuz.Beğenmediklerinizi söylerseniz bu yönde gelişmeler sağlanır.Unutmayın ağlamayan bebeğe emzik vermezler.

Son Düzenleme: Banned ~ 16 Mayıs 2009 12:59
Süleyman.
16-05-2009, 13:04   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Ben memnunum. Daha ne olsun...

Son Düzenleme: Süleyman. ~ 16 Mayıs 2009 13:04
Banned
16-05-2009, 13:05   |  #3  
OP Banlandı
406 mesaj

iyide memnun olmanla bir alakası yokki geliştirme ve öneri yada şikayetlerin hakkında öneride bulanabilirsin.Chipten memnun olman gayet normaldir ama bu chip e hiçbir fayda sağlamaz.Senin memnun olman yerimizde saymaktan başka bir işe yaramaz yeni düşünceler fikirler ve yenilikler getirmeliyizki memnun olanların sayısı çoğalsın.

Son Düzenleme: DETROID ~ 16 Mayıs 2009 13:11
Banned
16-05-2009, 13:17   |  #4  
OP Banlandı
406 mesaj

Sana bir örnek vereyim.Türk telekom devlet elindeyken (devleti kötülemiyorum) bir gazeteci ilgili millet vekiline bir soru yönelti."Sayın başkanım avrupadaki internet hızıyla Türkiyedeki internet hızı arasında uçurum var?" başkanın verdigi cevap etkili "56k internet neyinize yetmiyor!..." 1 ay geçmeden devlet telekomu özelleştirdi(ayrıca özellmeştirmeyi sevmiyorum).Simdi telekom bu alt yapı ile yinede iyibir bağlantı hızına ulaştı.Buna konuya  bir örnek.

Son Düzenleme: DETROID ~ 16 Mayıs 2009 13:20
OnlyMann
16-05-2009, 13:27   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

DETROID hocam sanırım bir takım konuların silinmesinden dolayı şikayetiniz var. Belki dediğiniz konuların açılması gerekir başlık/bölüm şeklinde mümkün olacaktır ancak düşünüyorum bir forumda yeni başlık veya yeni konular dışında ne olabilir diye ancak dediğinizi belki www.chip.com.tr de aramak gerekir. Zaten forumların amacı insanların bildiklerini veya yaşadığı olumlu/olumsuz bir çok değişik şey olabilir bir şekilde üyelerle (forum ile) paylaşması değil midir? Aslında şunu düşünmek bile uygun olabilir biz burada bir aileyiz (kişisel fikrim) ve birbirimizle konuşuyoruz ama her giden gün çoğalıp duruyoruz. En azından kendi çabalarımızla çıkan bilgisayarla ilgili ortak sorunlarımızı çözmeye çalışıyoruz.

İnsanların birbirlerine kızmaları bile burada değişik oluyor. Sevinçleri gibi. bence sizin konuyu daha detaya indirip ona göre en azından hangi konuyu dile getirmeye çalıştığınızı anlatmanız. Üyelere belki yol gösterebilir. Yeni önerilerin doğmasına sebep olabilir.

İyi ve sorunların az olduğu çok çabuk çözüldüğü forumlar diliyorum.

Mustafa Can
16-05-2009, 14:41   |  #6  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,248 mesaj

nuke smileyindeki sorun ve forumresim.asp kaydorma çubuğu hatası olmasa...

man on the moon
16-05-2009, 14:54   |  #7  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

Chip forumda gereksiz bölümler çok fazla. Chip life a hiç gerek yok. Forumda yasak olan fazladan bir şey yok bunlar Kanunların getirdiği kısıtlamalar. Bir kaç kez tasarım değişikliği geçirdi ama yeterli değil. çoğunuzun haberi vardır ama www.pclabs.com.tr kendini baştan sona yeniledi. Özellikle forum bana göre pek kullanışlı oldu.
Bazen de Opera foruma özenirim. Hızlı alıntı ve avatar kapatma gibi bazı özellikleri var. Ve okunan okunmayanların vurguları çok iyi hazırlanmış. ayrıca chip forumda sadece 10 mesaj gösterilmesi de bir eksiklik. 100 mesaja kadar gösterilmesi lazım tabi isteyen istediği sayıyı ayarlayabilmeli.

Banned
16-05-2009, 14:58   |  #8  
OP Banlandı
406 mesaj

Katılıyorum.

Son Düzenleme: DETROID ~ 16 Mayıs 2009 15:03
Hiper£l£v£nKids
16-05-2009, 15:29   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,310 mesaj

Peki senin içinde bir düşünce vardır REP sistemi filan olsun diye.O da asla olmamalı.Burası b.ktan forumlara dönüşür o zaman mesaj sayısı duğrudur.

dextercan
16-05-2009, 15:34   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

Diğer forumlara nazaran iyi bir rep sistemimiz var.

man on the moon
16-05-2009, 17:35   |  #11  
man on the moon avatarı
Yıllanmış Üye
2,151 mesaj

"Bence çok kısıtlama getiriyorlar yok onu yapma bunu yapma."
bunu demene önce pek bir anlam verememiştim ancak geçen haftadan beridir sürekli güncellenen bir başlığı okuyunca ne demek istediğini biraz anladım gibi.
Forum, bolca başlık ve içerik olarakta (yapılan google aramalarına göre) hiç fena olmayan bir forum haline dönüştü. Ve bu da bazı arkadaşların internette surf yapmayı bırakıp sürekli forumda dolaşması ve bu olayın belli bir süre tekrarlanmasıyla bu işten sıkılıp forumda neler yapabiliriz demeye başlamasıyla bir buhrana sürüklenip milletin yazım hatalarıyla uğraşmaya başlamasıdır.
Forum kodları gayet derecede sınırlı ve yazıya takla attırmaya pek müsait değil. Bu insanı sıkıyor bu yüzden yapacağımız bazı paylaşımları Chip online grupları kurarak farklı ortamlara taşımamızı daha öncede belirtmiştim. ama bu platformlar ve web servisleri kullanma oranımız o kadar düşük ki sanırım bu konu daha çok tartışılır. bence daha fazl söz söylemeye gerek yok.

Süleyman.
16-05-2009, 18:00   |  #12  
Yıllanmış Üye
16,587 mesaj
e-eyup
Ve bu da bazı arkadaşların internette surf yapmayı bırakıp sürekli forumda dolaşması ve bu olayın belli bir süre tekrarlanmasıyla bu işten sıkılıp forumda neler yapabiliriz demeye başlamasıyla bir buhrana sürüklenip milletin yazım hatalarıyla uğraşmaya başlamasıdır.
Bahsettiğiniz şeyle hiç akalası olmadığını ifade edeyim sadece.

TuncaBozkurt
16-05-2009, 18:02   |  #13  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj
e-eyup
"Bence çok kısıtlama getiriyorlar yok onu yapma bunu yapma."
bunu demene önce pek bir anlam verememiştim ancak geçen haftadan beridir sürekli güncellenen bir başlığı okuyunca ne demek istediğini biraz anladım gibi.
Hangi başlık ki o?

Blackinred
16-05-2009, 21:30   |  #14  
Yıllanmış Üye
356 mesaj

Chip Online form değil forumdur..

Mustafa Akın
16-05-2009, 21:59   |  #15  
Mustafa Akın avatarı
Yıllanmış Üye
3,236 mesaj
AdRaMiTi

Lakin daha Kayıt olalı 14 gün olmus biri olarak daha cok yenisin...

Buna katılıyorum. Çok az vakit geçirdiğiniz bir yer hakkında hemen kanaat getirmemelisiniz.

Bu forumda rep sistemine kesinlikle karşıyım, sonra çift hesaplar, kendilerine soru sorup puan verenler, bana rep ver kavgaları, mesaj sayısını arttırmak için çok alakasız konular vs açılır, ve bu nadide seviyeli forumlar arasında olan CHIP'ı bozar. Ayrıca bir insanın bilgili olup olmadığını, daha önce verdiği cevaplardan takip edebilrsiniz, kişisel sayfalardan belli olur. Mesela ahmet79 bilgisayar toplayacağım dedin mi hemen mesajı yazar, ve güzel bir sistem kurar. Herkes de güvenir. REP'e falan gerek yok. Bir ara denenmişti uzmanına sorun'da, suyu çıkmıştı.

Ve belirtmem gerek, ben bir kısıtlama göremedim yani.

İllegal paylaşımlar için diyorsanız, bu çok saçma. CHIP bir kurum, illegal paylaşımlar konusunda çok hassas olmak zorunda.

Ve, ben google'da mustafa91 yazdığım zaman hemen CHIP'teki kişisel sayfam geliyor, yani popüler bir site. İnsanlar google'daki aramalarıyla buraya yönlebiliyorlar.

Sadece iyi yanı mı var CHIP'in? Aksak yanları da var, ama kötü değil: Benim sevmediğim, bir sayfada çok az ileti olması, bazen rahatsız edici, surf'u zorlaştırıcı reklamların olması, uzman listesinin rastgele olması, ve Konu-Dışı'na çok ilginin olması, yani ana amacından sapması sitenin. Ve MSDN forumlarında vardı, konu başlığı yazarken, kenarda benzer konular çıkardı. Böylece aynı sorular sorulmamış olur. Mesela, Neden 4 GB RAM görmüyor sorusunu arka arkaya soranlar oluyor, halbuki böyle birşey olsa, insanlar tembellik yapıp aramamış olsa bile konular kenarda gözükür ve önce onları okur.

Bence gayet iyi bir site, ve en azından diğer forumlar gibi seviyesi düşük değil.

Selçuk İslamoğlu
16-05-2009, 22:49   |  #16  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

CHIP Online forumu, sadece illegal warez ve serial veya telif hakları olan film/müzik paylaşımların forumu değildir. Forum kuralları vardır. Bu kurallar uygulanır. Bu kuralları herkes daha kayıt olurken kabul eder, kayıt olduktan sonra ben kabul etmiyordum demek, veya değiştirilme/esnetilme konu dahil edilemez. CHIP Online forumu dahil hiç bir forum demokratik değildir, olamaz da. Hiç bir forumda yöneticileri oyla seçmediğinize göre... Eğer kurallarda bir şey yazılmışsa, bunun sebebi 1996'dan beri topluluk eğilimleri üzerinde çalışan biri tarafından bir nedeni olduğu için var...

CHIP online forumu ayrıca kişisel ilgi ve zevkleri değiştirme yeri de değildir. Din, politika, ahlak bilgisi gibi şeyleri değiştirme veya düzeltme yeri de değil. Burası tamamen teknoloji ve bilgi paylaşım forumudur veya genel anlamda bu ortak paydadaki insanların, diğer ortak paydaları olabilecekleri eğlence gibi şeyleri paylaştıkları bir forum.

Örneğin silmeyi en çok sevdiğim mesajları şöyle sıralayalım:
1.) +1 mesajlar
2.) Tek yanıt olarak "Format at" diyen mesajlar
3.) Bir program hakkındaki sorulara, soruya yanıt vermeyip "Boşver o programı, git bunu kullan" diyen yanıtlar...
4.) Kullanmadığı programlar hakkında atıp tutan mesajlar
5.) "Forever <bilmemne>", "<bilmemneyi> tek geçerim" diyen mesajlar...

Selçuk İslamoğlu
16-05-2009, 22:59   |  #17  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Diğer konulara gelince:

Yeni forumlar neredeyse hazır. Buradaki tüm isteklerin neredeyse hepsini kapsıyor. Yeni forum kafamıza göre de planlanmıyor. Aranızdan en az 10 kişi yeni forumda aktif olarak öneriler sunuyor, değiştirilmesinde ve geliştirilmesinde yardımcı oluyor.

CHIP Online olarak sizleri çok özel görüyoruz. Bu yüzden de özel kullanıcılara standart/tipik heryerde gördüğünüz forum yazılımlarından farklı, daha iyi bir şey karşınıza çıkacak. İlk başta bocalayabilirsiniz bile... Ama bu forum ne vbulletin gibi sıkıcı, ne de digg stili gibi yavan olacak.

Şöyle söyleyeyim çok da iddialı olmadan: CHIP Online forumu, dilediğimiz herşeyi dilediğimiz gibi yapabileceğimiz bir forum. Ve tüm yazılım 1-2 tipik forumdan çok öte.. Çünkü tüm kodlarını ben yazıyorum ve aklıma yatan herşeyi yapabilirim, dandik forumların ötesinde ;)

H@ckerCesur
17-05-2009, 02:18   |  #18  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj
e-eyup
milletin yazım hatalarıyla uğraşmaya başlamasıdır.
Sanırım burada Süleyman abiye sataşıyorsun. Bence bu arkadaşımızın yaptığı şey forumdaki en önemli şeydir.

O kadar berbat bir eğitim sistemiyle eğitiliyoruz ki. Güzel türkçemizi ben de dahil. Tam anlamıyla kullanamıyoruz.

Bu şekilde düzeltmelerle yeni şeyler ögreniyoruz ve hatta uyguluyoruz. Söz uzun fakat herkes konumunu bilmeli diye düşünüyorum. Özellikle de foruma yeni üye olup saçma sapan konular açanlar. Nedenini nasılını bilmeden. Forum kurallarını okumadan yorumlar yapanlar. (bir zamanlar ben de yaptım.)
Bitti.

Banned
17-05-2009, 13:03   |  #19  
OP Banlandı
406 mesaj

Arkadaşlar benim burda 14 günlük olmam tecrübesiz olduğum anlamına gelmez ayrıca kim buğune kadar böyle bir başlık açtı karşıma çıkıp erkek gibi konuşsun.

Selçuk İslamoğlu
17-05-2009, 13:18   |  #20  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
DETROID
Arkadaşlar benim burda 14 günlük olmam tecrübesiz olduğum anlamına gelmez ayrıca kim buğune kadar böyle bir başlık açtı karşıma çıkıp erkek gibi konuşsun.
Çok açıldı merak etme...

Banned
17-05-2009, 13:32   |  #21  
OP Banlandı
406 mesaj
Selçuk İslamoğlu
Çok açıldı merak etme...
Açıldıysada cevap gelmedi ve ben burda değildim.
Sitede bir mesaj yazdığımda yada birini şikayet ettiğimde mesajları siliyorsunuz neden?

Son Düzenleme: DETROID ~ 17 Mayıs 2009 13:35
Ahmet Ertuğrul
17-05-2009, 13:35   |  #22  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

İlk mesajınızdan çıkarttığım sonuç; tabi yanılıyor da olabilirim,.. Sanki bu forumda neden illegal paylaşım yasak gibi bir serzeniş içeriyor. Cesaretli olup fikirlerinizi yazın derken de, sizin açık olarak söylemediğinizi sanki başkasına önce söyletme, kendi düşüncenize destek arama çabaları gibi anladım.Gözünü devirmiş

Banned
17-05-2009, 13:38   |  #23  
OP Banlandı
406 mesaj
ahmeyt05
İlk mesajınızdan çıkarttığım sonuç; tabi yanılıyor da olabilirim,.. Sanki bu forumda neden illegal paylaşım yasak gibi bir serzeniş içeriyor. Cesaretli olup fikirlerinizi yazın derken de, sizin açık olarak söylemediğinizi sanki başkasına önce söyletme, kendi düşüncenize destek arama çabaları gibi anladım.Gözünü devirmiş
Ahmet ben selçuk islamoğlundan yanıt bekliyorum.Siteden memnundum.windows 7 gibi hatalarını görene kadar taki hatısını buldum ozaman  hatalrının düzeltilmesi için microsoftta bilgi gönderdim.Bu konuya bir örnektir.Bişey görmesem bu başlığı açmazdım.
İkide bir senin yazıların silinip saatlerce upload ettiğin linklerin silinmiyor.Benim siliniyor.

Son Düzenleme: DETROID ~ 17 Mayıs 2009 13:40
Selçuk İslamoğlu
17-05-2009, 13:50   |  #24  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
DETROID
İkide bir senin yazıların silinip saatlerce upload ettiğin linklerin silinmiyor.Benim siliniyor.
Tüm konu saatlerce upload ettiğin illegal yazılımları kapsıyorsa elbette silinecek.