chip hakkında ilginç bir olay

cemir
10-06-2009, 14:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
142 mesaj

geçen gün bir bilgisayarcıya gittim ve chip dergisindeki testlerin diger yabvancı sitelerdeki testlerle çakıştıgını söyledim  bu adam da bana aynen şunu söyledi bazı büyük firma temsilcileri dergilere verdikleri ücret parça veya donanımlarla onların kendi satılamayan parçalarını sattırmaya çalıştıgını söyledi şu an kafam aşırı derecede karışık ben bu çelişkileri sürekli görüyorum ve bunun gerçek olabilecegine inanıyorum bu adam chip dergisinden baglantıları oldugunu da duydum ve bu konuda yüz yüze görüştügümden biliyorum...
sizce de dogru olabilirmi?acaba biz sadece yönlendiriliyormuyuz?neden chip ve diger testler arasında çakışmalar oluyor? yorumlarınız nelerdir?

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 10 Haziran 2009 18:21
Semih Özyurt
10-06-2009, 14:33   |  #2  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

dostum konu yanlış yerde bu konuyu silip Chip Online kısmına bu konuyu açarsan soruna daha hızlı yanıt alabilirsin.

Fatih_ARMAĞAN
10-06-2009, 14:43   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

bu çok normal her uzmanın görüşleri fikirleri farklı olabilir.

örneğin bi bilgisayarcıya gidersiniz o size bişey önerir.
diğer bi bilgisayarcıya önceki bilgisayarcının önerdiğini sorarsınız oda size kesinlikle onu önermez.

bu tür fikir ayrılıkları olması gayet normaldir. bunu ne chip e ne thg ye nede vb. test merkezlerine mal etmek yanlış olur. önemli olan yapılan testleri karşılaştırıp orta noktayı bulmaktır.

Isabel
10-06-2009, 14:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
133 mesaj

Peki bu satılmayan parçaları sattırma işini ya o yabancı dergiler yapıyorsa ve asıl onların test sonuçları chıple çakışıyorsa o zaman ne olacak?

cemir
10-06-2009, 15:06   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
142 mesaj

ben bu durumun gerçek olabilecegine inanıyorum...açık ve net paranın satın alamayacagı hiçbirşey yoktur chip tüm bu test için satın aldıgı ürünleri dergiden mi kazanıyor reklamdan mı hiç sanmıyorum

Isabel
10-06-2009, 15:19   |  #6  
Yıllanmış Üye
133 mesaj

Arkadaşım sen gelmişsin foruma ne demek istiyorsun Chıp üçkağıtçı öyle mi? Beğenmedim

tolter
10-06-2009, 18:05   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

evet bi bakıma katılıyorum çünkü sürekli aynı ürünler test edilip dergiye reklam veren firmalar başta çıkıyor.Bazende reklam verenlere ayrı tanıtım böümleri açılıyor.Tabi Ticaret bu olur böyle şeyler ben dergide testlere pek takılmıyorum genelde kendim test ediyor veya internette araştırıyorum kafama göre tercihimi yapıyorum

mustafaasil66
10-06-2009, 18:38   |  #8  
Yıllanmış Üye
373 mesaj

İlginç...

Kapalı Hesap (53751)
10-06-2009, 19:53   |  #9  
Kapalı Hesap
3,036 mesaj

Öncelikle test edilen ürünler satın alınmıyor firmalar tarafından test merkezlerine gönderiliyor ardından test merkezi ürünleri geri yolluyor diye biliyorum. Tüm test edilen ürünlerin satın alındığı da nereden çıktı? İkincisi satılamayan donanım ve parçaların reklamı gibi bir söylem var bu zaten tümden alakasız ben ne zaman testlere baksam gayet güncel ürünleri görüyorum. Sürekli aynı ürünler test ediliyorsa da piyasaya ya yeni ürün çıkmıyordur yada firmalar kendilerine güvenemedikleri için ürünü testlere sokmuyorlardır diye düşünüyorum. Ki zaten CHIP Top 10 listelerinde sürekli "Yeni Ürün" ibaresi görülebilir. Ürünlerin tamamına baktığımda örneğin DSLR fotoğraf makineleri için ben şahsen satılmayanları değil en çok tercih edilen modelleri görüyorum üstelik her ay güncel fiyatlarla. Diğer kısımlarda da durum bana göre böyle örneğin "En iyi 50 CPU" testlerinde zaten iki firma var Intel ve AMD hepsininde güncel ürünleri, fiyatları, test verileri konulmuş. Şimdi burada nasıl taraf tutulabilir sormak isterim ben o bilgisayarcı şahısa...

yas
10-06-2009, 20:51   |  #10  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Hiç bir yayın organını suçlamak gibi bir niyetim olmadan yazıyorum.

Bu durum doğru. O yüzden en iyisi birden fazla kaynaktan bilgilenmek lazım. Pek çok donanım sitesinden inceleme ve test sonuçlarını karşılaştırmak en iyisi.

xmenevren
10-06-2009, 21:09   |  #11  
xmenevren avatarı
Yıllanmış Üye
916 mesaj
Isabel
Arkadaşım sen gelmişsin foruma ne demek istiyorsun Chıp üçkağıtçı öyle mi? Beğenmedim
konuyu yanlış saptırma

ECHELON_
10-06-2009, 22:56   |  #12  
Yıllanmış Üye
1,644 mesaj

eee yeryüzünde kim tam anlamıyla tarafsız olabilir ki...
hangi pc otoritesi hangi yazılım firmazsı hangi dergi hangi yayın tam anlamıyla bağımsız olabilirki bunu görmek lazım..

sonuçta ticarette ilişkiler kafa kol ilişkikeri ile yürüyor

cemir
11-06-2009, 10:35   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
142 mesaj

benim burada demek istediğim şudur siz her yerde gördügünüz testlere inanmayın çünkü çogu cıkar icin yapılıyor amdnin yaptıgı tette amd phenom 955X4 öndeyken intelin yaptıgı testte intel core i7 920 öne cıkmıs bu firmalar kendi yaptıkları testlerden cok başka test merkezlerine de yaptıkları testleri gönderiyorlar(nedense chip te biraz daha farklı) chip dergisinin reklamlarına bakın ve daha sonra verilen testlere bakın hiçbir zaman reklamını yaptıgı ürüne laf atmaz bu yüzden her forum her dergi güvenilir değildir diye düşünüyorum

Son Düzenleme: cemir ~ 11 Haziran 2009 10:50
Recep Baltaş
11-06-2009, 12:54   |  #14  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Öncelikle kaynak göstermeden ve test sistemi hakkında en ufak bir bilgiye bile sahip olmadan konuşuğtunuzu belirtmek isterim.

Bizimle bağlantısı olan blgisayarcıya hangi kişiyi tanıdığını da sorarsanız memnun olurum.

Kaynak göstermeden, tarafsız bir şekilde test yapan CHIP Test Merkezine, taraflı diye atıfta bulunmaya devam ederseniz konuyu kapamak zorunda kalacağım.

İyi çalışmalar.