Chip Online'ın Dikkatine

Kal-El
02-11-2009, 21:56   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Pardon da neden iki tarayıcı uygulaması açalım? Nerde kaldı tarayıcıların TAB özelliği o zaman?

Başlığı açan arkadaşa sonuna kadar katılıyorum.  1152x864 çözünürlükte bile neredeyse sayfanın yarısı boş kalıyor. En azından forum ortalanabilir.

icemanphoenix
02-11-2009, 22:12   |  #27  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
308 mesaj

benim demek istediğimi anlamadınız galiba yada ben anlatamadım. siz iki tarayıcı açmaya üşeneceksiniz ama koskoca forumu hazırlayanlar, sırf üç-beş kişi (yani biz geniş ekran kullanıcıları) istedi diye koca siteyi değiştirecekler ve buna üşenmemelerini bekleyeceksiniz öyle mi????
her çözümü forum hazırlayanlara yüklersek işimiz var demektir. (daha dogrusu onların işi var demektir:))

Kal-El
02-11-2009, 22:21   |  #28  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
816 mesaj

Böyle bir mantık olamaz. Koskoca site yönetimi üşenmeyecek mi diyorsunuz. Evet üşenmeyecek. Kullanıcılarından böyle bir tepki geliyorsa göz önünde bulundurmalılar. Bu devirde FF ile uyumlu site yapmayıp kalkıp "Siz de IE kullanın napayım" derlerse ne dersiniz? O siteler giderek yok olur. Geniş ekran monitörler giderek artıyor. Kaldı ki geniş ekran kullanmayanlar bile bu sorunu çözünürlük ayarlı ile yaşayabiliyor. Neden bir siteye gireyim diye tüm çözünürlüğümü değiştireyim veya "optimum bir çözüm olmayan" iki tarayıcı penceresi açayım. Neden performansımı düşüreyim ki tek pencerede iki TAB kullanmak varken.

Koskoca CHIP yöneticilerinin bir siteyi "ortalayamayacak" olmalarını düşünmüyorsundur umarım? Ya da bunu yapmayacak kadar üşengeç, vurdumduymaz olduklarını? Ne kadar zor olabilir ki bir sitenin tasarımını ortalamak? Bugün forum sitelerinin çoğunda birden fazla "skin" seçme olanığı verilir kullanıcılara. Burada böyle bir imkan olmadığına göre demek ki herkese hitap edebilecek bir tasarım yapmak en iyi çözüm olur.

Haa koyarsınız iki tane skin, biri sola yaslı olur diğeri ortalanmış olur o zaman eyvallah, kimse ses çıkartamaz.

icemanphoenix
02-11-2009, 22:37   |  #29  
Yıllanmış Üye
308 mesaj

optimum oldugunu düşündüğün tek pencerede iki tabla, optimum olmadığını düşündüğün iki ayrı pencere arasında chrome, ie8 gibi tarayıcılarda ne gibi bir fark bekliyorsun sistem kaynagı tüketiminde??? zira her tab digerinden bağımsız olarak çalışır ve herkes kendi başına ram tüketir ;) ie7  veya müzelik ie6 kullanıyorsan ayrı konu tabi. (FF kullanmadığım için tab konusunda onu yazmadım)

ama iki ayrı skin konusunda haklısın. o yapılabilir. mesela facebook ta eger benim yaptıgım gibi iki pencere açarsan sola otomatik yaslanıyor. ama tam ekran yapıncada ekranı ortalıyor. böyle bir kodlama iyi bir çözüm olabilir.

Cem1995
02-11-2009, 22:37   |  #30  
Yıllanmış Üye
299 mesaj

bende de 22'' asus widescreen var ben de de aynı durum söz konusu özellikle reklamlara yanlıslıkla günde 100 kez tıklıyorum böyle bir ortalansa site süper olucak

mesutfb2005
03-11-2009, 00:18   |  #31  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

mac safari gibi kücültüp kullan.

PcMaKeR
03-11-2009, 08:30   |  #32  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj
Alıntı: icemanphoenix  
arkadaşlar bişey soracam, hem 22" monitör hemde win7 kullanıyorsanız neyi dert ediyorsunuz anlamış degilim. alt tarafı iki tane tarayıcı penceresi açıp, bir tanesini fareyle tutup sağ kenara dokunup, diğerinide fareyle sol kenara dokundurun olsun bitsin. buna üşeniyorsanız ya win 7 yi yada 20-22" lcd monitörünüzü çöpe atın olsun bitsin. ha win 7 nin bu özelliğini(fare ile üste, sağa yada sola fare işaretçisi ile sayfayı dokundurunca otomatik boyutlama) bilmiyorsanıuz ona bişey demem tabi. sadece bilmemek ayıp degil öğrenmemek ayıp derim o kadar Göz kırpma
alın size bir 22" full hd monitörde boşluksuz net keyfi Ağzı kulaklarına varıyor
senin o dediğini ben media player ile dolduruyorum :Ç

onurcelebi1
03-11-2009, 12:51   |  #33  
Üye
82 mesaj
arkadaşlar bişey soracam, hem 22" monitör hemde win7 kullanıyorsanız neyi dert ediyorsunuz anlamış degilim. alt tarafı iki tane tarayıcı penceresi açıp, bir tanesini fareyle tutup sağ kenara dokunup, diğerinide fareyle sol kenara dokundurun olsun bitsin. buna üşeniyorsanız ya win 7 yi yada 20-22" lcd monitörünüzü çöpe atın olsun bitsin. ha win 7 nin bu özelliğini(fare ile üste, sağa yada sola fare işaretçisi ile sayfayı dokundurunca otomatik boyutlama) bilmiyorsanıuz ona bişey demem tabi. sadece bilmemek ayıp degil öğrenmemek ayıp derim o kadar Göz kırpma
alın size bir 22" full hd monitörde boşluksuz net keyfi Ağzı kulaklarına varıyor
yazdığın özelliği kullanmak için elbette üşenmiyoruz, tarayıcılar tab özelliğini geliştirerek derli toplu ve kullanıcıların hayatını kolaylaştırıcı amaçlamışlardır bence zira
"Kal-El"

arkadaşın da belirttiği gibi bencede  bu hizmettir ve site yöneticileri kullanıcılardan gelen isteklere göre kendilerini şekillendirmelidir. Bütün kullanıcılar düşünülerek sitenin genişletilmesindense sitenin ortalanması daha kullanışlı hale gelmesini sağlayacaktır. Çok az bilgim olduğu için söylüyorum sitenin ortalanması o kadarda zor bir iş değil ki chip ailesi teknoloji siteleri arasında en iyilerinden biri bunu çok profesyonelce yapabileceklerine inanıyorum.

Bu konuda bir önerim bir anket hazırlanarak karara varılabilri bu sayede demokrasinin işlenmesi sağlanabilir.

icemanphoenix
03-11-2009, 13:02   |  #34  
Yıllanmış Üye
308 mesaj
Alıntı: onurcelebi1  
.....
 sitenin ortalanması o kadarda zor bir iş değil ki chip ailesi teknoloji siteleri arasında en iyilerinden biri bunu çok profesyonelce yapabileceklerine inanıyorum.
bu konuda hemfikiriz zaten Beğendim
onun içinde şöyle bir öneri yazmıştım önceki mesajda Göz kırpma
.... 
ama iki ayrı skin konusunda haklısın. o yapılabilir. mesela facebook ta eger benim yaptıgım gibi iki pencere açarsan sola otomatik yaslanıyor. ama tam ekran yapıncada ekranı ortalıyor. böyle bir kodlama iyi bir çözüm olabilir.