Chip Online yetkilileri ve takipdarlarına...

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
Dkx64bit_TR
04-08-2010, 01:58   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
79 mesaj

Windows live space'ime yazdığım yazıyı kopyalayıp yapıştırıyorum. Tekrardan yazarak uğraşmak istemedim gereğinin yapılmasını ve yetkilileri okumasını çoook istiyorum! http://w7vienna.spaces.live.com

Kitlelere Hitap Eden ve Bundan Para Kazanan Kuruluşlar Neden Nesnel Davranmıyor ?Yeni yüzyılımızın gerek görsel gerekse yazınsal en mükemmel  iletişim ,reklam ve propaganda araçlarının belkide en başında gelmeye başladı artık internet. İnternet ile birlikte bazı terimler günlük yaşantımıza koptu geldi dünya geniş ağından. Ör; "Artık Facebook'suz kıro kalmadı" gibi... Sıradan bir işletmeci bile artık internete 50-100 dolara verdiği reklam ile belirli kitlere ulaşabiliyor. Çağımız bilgi ve iletişim çağı oldu. Hal böyle olmuşken çok çeşitli durumlarıda beraberinde getirdi internet. İnsanlar artık tv izlemek, gazete okumak için interneti kullanır oldu. Belli başlı haber siteleri tık rekorları kırdı. Binlerce belli katagoride birbirlerini halen takip ediyor. İşin kötü yanı interneti denetleyen bir sistem olmadığı için yalan dolan hikaye oldu.

Onbinlerce tekil kullanıcısı olan ve yüzbinlerce sayfa gösterimi yapan internet sitelerinde yalan dolan bir haberin nelere mal olabileceğini hiç düşündünüz mü ? Yada aldatmaya yönelik bir haber ? Yada karalamaya yönelik ? Malesef yazanlar okuyanlar kadar ya düşünmüyor ya düşündüğü için bunu yapıyor ! Ben düşündüğü için yapanlardan başlayacağım. Chip Online sitesinde yayımlanmış bir habere değinmek istiyorum. Haber tarayıcların gizlilik ayarları ile olay yaratabilecek bir haber aslında. Wall Street Journal'ın haberine göre; Tarayıcılar izin verseydi internette gizlilik kolayca sağlanabilirmiş. Ama bunu istemiyorlarmış çünkü internet şirketlerinin online reklam araştırmaları için gizli sörf modunu ikinci planda tuttuğunu iddia ediyor. Bunun en büyük kanıtı olarak da Internet Explorer 8, Firefox ve Chrome internet tarayıcılarında gizli sörf modunun varsayılan tarama modu olarak atanamamasını gösteriyormuş. Chip bu haberi öyle bir başlıkla yayımlamışki başlık şöyle; IE8 ayarı: "Microsoft bilerek yaptı" . Yorum sizin! Bu bir Apple yada Google sempatizanı tarafından direk olarak Microsoft şirketini karalamya yönelik bir haberdir. Yazıda Google'ın taracısı chrome da var, Mozilla'nın Firefox'uda var ama başlıkta niye Microsoft ? İşte başlarda da dediğim gibi bilinçli yapılmış bir karalama haberi.

Haberin yorumlarında da göreceksinizdir ki birçok kişi de bunun farkında. Kitlelere ulaşabilen bir site neden nesnel davranmıyor ? Microsoft aleyhine yapılmış onlarca haber var şimdi tek tek hepsini arşivden bulmak istemiyorum ama Chip online yetkilileri niye bu habere müdahele etmiyor ? Soruyorum size nesnel davranmayan bir kaynağa ben nasıl güvenebilirim ? Bundan sonra da aylık takip ettiğim chip dergisini artık takip etmeyeceğim... Yazıma kaynak olan karalama haberi buradan okuyabilirsiniz.

Bu arada konu açılmışken haber başlıkarınız tıpkı Türkiyede kendini birinci sınıf sanan, 3. sınıf magazin programları/siteleri başlıkları gibi

HelluS
04-08-2010, 02:24   |  #2  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Nesnel olmayan düşüncelere nesnel yorum. Kaldırmak zor tabi yorumu ama işin içine para girince her zaman nesnel davranılamaz. Nasıl güvenicem diyorsun her zaman yaptığımız gibi objektif bakarak söylenen herşeye direk körükleme inanmadan. Donanım konusuna açmışsın buradan örnek verelim biz nasıl bir teste direk bir sitenin yaptığına inanmıyorsak diğerlerinide araştırıyorsak herkesin üzerine düşen biraz enerji harcayıp tüm o konu üzerine düşen yorumları okumak. Bilmem senin derdini tam anlayabildim mi?
Chip online'ye ise birşey diyemem orası onun vazifesi senin görüşüne göre.

Boracalin
04-08-2010, 06:47   |  #3  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 8
1,591 mesaj

Hayırdır kardeş MS neferi falan mısın ? Sanki ie8 mükemmel ötesi bir tarayıcıda iki gram .ok sürününce küplere binmişsin gibi hissetim...

Yoksa Chip'le ilgili bir sorunun mu var ?

Ayrıca Google bilgi topluyorda ; MS veya hergün girdiğin absürd bir site mi bilgi toplamıyor falan mı sandında karşı saldırı geliştirdin kendi kendine ?

İe8 çok iyi bir tarayıcı değil benim gözümde öte yandan bakarsan Chrome-FF-Opera-Safari v.s. hepsinin birbirine göre artılarıda var eksileride...Canın hangisini isterse onu kullan... Ben tilki ile takılıyorum :D

Ayrıca bazı üyelerin bu tarz yorumlarını zaten aklım almıyor örneğin ; Chipte Apple ile ilgili bir-iki haber çıkar ooooo chip Apple taraftarı olur yanlı haber verir v.b. şikayetler. MS ile ilgili bir haber verir eyvah eyvah Apple ve Linux severler ayağı kalkar Chip nasıl MS tutar diye...
Arkadaşlar Chip bir haber sitesi sevdiğiniz ve neferi olduğununz markalar , ürünler v.s. hakkında iyi haber ve de kötü haber çıkartabilir bu normal birşeydir.

Konuya gelecek olursak içerlediğiniz nokta ie8'in hedef gösterilmesi mi ? O haberi bende okumuştum bildiğimiz şeylerden başka birşey bahsetmiyor ki ! Gizli mod ie'de de chrome'da da var ama hiçbirinde varsayılan değildir. Daha nasıl olacaktı ki ? Adamlar uğraşıp yaptıkları tarayıcıları ; sizinde bahsettiğiniz gibi reklamların diz boyu olduğu bir piyasa da ''babanızın hayrına'' bedava vereceklerini falan mı sandınız ???  Tabi ki kullanım alışkanlıklarınızı takip edip ona uygun reklamlar yönlendirmek gaye bu....

Bu arada bu kadar MS neferliğine gerek yok eğer MS ten maddi bir çıkarınız yok ise...

Son Düzenleme: Boracalin ~ 04 Ağustos 2010 06:48
SAİNT
04-08-2010, 09:34   |  #4  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

çiğerim sen neiçtin ya bi habere bu kadar yazacak kadar snin başka derdin yokmu görende microsoftu satın aldı yada sahibi senin akraban gülüyorum sadece katıla katıla yazık 19 yaşındaki dimağlar boş şeyleri kendilerine saplantı etmişler.

noleafclover
04-08-2010, 10:44   |  #5  
Yıllanmış Üye
311 mesaj
Alıntı: Boracalin  
Hayırdır kardeş MS neferi falan mısın ? Sanki ie8 mükemmel ötesi bir tarayıcıda iki gram .ok sürününce küplere binmişsin gibi hissetim...
Alıntı: SAİNT  
çiğerim sen neiçtin ya bi habere bu kadar yazacak kadar snin başka derdin yokmu görende microsoftu satın aldı yada sahibi senin akraban gülüyorum sadece katıla katıla yazık 19 yaşındaki dimağlar boş şeyleri kendilerine saplantı etmişler.
Yazıyı yazan arkadaşı MS un neferi olmakla suçlayan ve son derece doğru tespitler içeren yazıyı anlayabilecek kadar dahi IQ ya sahip olmayan sizlerde chipin yalakasısınız yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile !!!

Belki anlamadınız ama yazıda geçen "Artık Facebook'suz kıro kalmadı" ifadesi sizin gibileri anlatıyor Sinirli

Son Düzenleme: noleafclover ~ 04 Ağustos 2010 10:49
Nicoll
04-08-2010, 15:25   |  #6  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Çok güzel bir konuya parmak basmışsınız ancak verdiğiniz örnekler konuyu başka yöne çekmiş...

Chip Online sitesini ayrımcılıkla bilmem neyle suçlamışsın... Benzer şekilde Linux veya Firefox için de yazılar var ama ben şahsen hiçbir zaman Chip Online'a yönelik bir suçlama yapmadım, her zaman konuya yönelik eleştiri yaptım...

Anlaşılan siz hiç taraflı yazı görmemişsiniz birkaç tanesini aşağıya listeliyorum:

1- Ve korkulan oldu: Linux'a virüs şoku! (Apache server sorunu ve dikkatsizlik tamamen Linux'a atfedilmiş)

2- Internet Explorer 8'in hepsini yendiği an! (Okuyun ve gülün; şaka gibi)

3- Bu dosyaya dikkat: Linux'ta trojan şoku! (Adamın sitesi hecklenerek ırc server dosyası değiştirilmiş ve yine Linux'a atfedilmiş, oysa bu program Linux'un kendi güveli depolarında var... Bu da çok komik bir suçlama, sanki Linux bir trojan tehtidi altındaymış gibi verilmiş...)

4- Yeni Ubuntu'da büyük sorun! (Asılsız bir haber zira Ubuntu'nun beta test sürümlerindeki kapatılmış bir sorun güncel ve var olan bir sorun olarak aktarılmış...)

Bunlar gibi örnekleri daha çok görebilirsiniz. Şahsen bunlar için hiçbir zaman Chip Online'ı suçlayamam zira GNU/Linux, Firefox ve tüm özgür yazılımlarla ilgili sayısız faydalı makale ve haber dolu... Bardağın dolu tarafını görünüz...

Siz bu tür asılsız haberlere bile kızıyorsunuz; ya benim IE hakkında yazdığım sadece gerçekleri yansıtan yazıları görseniz ne yapardınız kim bilir...Kahkaha

Dkx64bit_TR
04-08-2010, 18:57   |  #7  
OP Üye
79 mesaj

En başta konuyu yanlış yere açtığım için özür dilerim uyku sersemliğinden olsa gerek yazımı araştırarak yazdım rastgele değil bu yüzden de epey bi zamanımı aldı. Yetkili kişiler konuyu uygun yere taşırlarsa sevinirim.

@noleafclover isimli arkadaş bir çoğunuza cevap vermiş aslında bu arada @noleafclover kardeş boşa dememişler "ne kadar konuşursan konuş karşıdakinin anlayabildiği kadarsın" sen beni anlamışın, gelelim benim cevabıma

@Boracalin
Ben kimsenin neferi değilim. Bir kişiye yada fikre körü körüne bağlı da değilim. Chiple sorunum yok profil bilgilerimden yorumlarıma yada açtığım konulara bakabilirsin. Sen birkere daha kendini ifade edememişin. Ie8 çok iyi tarayıcı değilmiş sana göre bi kere burdan öznel fikirlerin doğruluğu bulduramayacağını bilmen gerek ha bu arada ister tilkiyle takıl ister çakal ile herkes kendine yakışanı kullanır.

Gelelim içerlediğimiz konuya, yazının içerisinde zaten bu dediklerin var ie8 de firefox da chrome da ama yazının başlığı neden tarayıcılar bilerek yaptı değilde ms bilerek yaptı ? Binlerce okurun var bu yazının sadece başlığını okuyanın aklına neler gelebilir ? Birdiğeri de chip bahsi geçen yazıda hakaret içermediği halde hangi akla dayanarak benim yorumumu sansürleyebilir ki ?

Son Düzenleme: Dkx64bit_TR ~ 04 Ağustos 2010 19:11
Dkx64bit_TR
04-08-2010, 19:01   |  #8  
OP Üye
79 mesaj
Öncelikli olarak aklın yaşta değil başta olduğunu bilmen gerek. Sonuçta ben sana diyor muyum sen büyümüş olabilirsin ama aklın hala 3.5 diye ? Bu yüzden seni tiiye almak istemiyorum sen yazdıklarımı oku sadece yeter :)

Dkx64bit_TR
04-08-2010, 19:24   |  #9  
OP Üye
79 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Çok güzel bir konuya parmak basmışsınız ancak verdiğiniz örnekler konuyu başka yöne çekmiş...

Chip Online sitesini ayrımcılıkla bilmem neyle suçlamışsın... Benzer şekilde Linux veya Firefox için de yazılar var ama ben şahsen hiçbir zaman Chip Online'a yönelik bir suçlama yapmadım, her zaman konuya yönelik eleştiri yaptım...

Anlaşılan siz hiç taraflı yazı görmemişsiniz birkaç tanesini aşağıya listeliyorum:

1- Ve korkulan oldu: Linux'a virüs şoku! (Apache server sorunu ve dikkatsizlik tamamen Linux'a atfedilmiş)

3- Bu dosyaya dikkat: Linux'ta trojan şoku! (Adamın sitesi hecklenerek ırc server dosyası değiştirilmiş ve yine Linux'a atfedilmiş, oysa bu program Linux'un kendi güveli depolarında var... Bu da çok komik bir suçlama, sanki Linux bir trojan tehtidi altındaymış gibi verilmiş...)

4- Yeni Ubuntu'da büyük sorun! (Asılsız bir haber zira Ubuntu'nun beta test sürümlerindeki kapatılmış bir sorun güncel ve var olan bir sorun olarak aktarılmış...)

Bunlar gibi örnekleri daha çok görebilirsiniz. Şahsen bunlar için hiçbir zaman Chip Online'ı suçlayamam zira GNU/Linux, Firefox ve tüm özgür yazılımlarla ilgili sayısız faydalı makale ve haber dolu... Bardağın dolu tarafını görünüz...

Siz bu tür asılsız haberlere bile kızıyorsunuz; ya benim IE hakkında yazdığım sadece gerçekleri yansıtan yazıları görseniz ne yapardınız kim bilir...Kahkaha

Tamam da güzel kardeşim bak sende diyorsun yazılara bak sadece ms değilmiş demekki karalamaya maruz kalan ama niye böyle 3. sınıf magazin başlıkları gibi haber başlıkları konuyor ? Benim ana temam dikkat çekmek istediğim şey nesnellik ayrımcılık değil. Konuda geçen habere yönelik bir yazı üstelik ama benzer yazılara daha önce de denk geldim. Diyorum ya arşivlerle uğraşmak istemiyorum zaten vaktim de yok o kadar. Kitlelere hitap ediliyor birçok yazıları kaynak olarak gösteriliyor peki niye böyle çelişkili yazılar var ? Niye ni Ntv üslubunda yazı yazamıyorlar ? Demekki yapan yapıyormuş...

Boracalin
04-08-2010, 21:42   |  #10  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
1,591 mesaj
Alıntı: noleafclover  

Yazıyı yazan arkadaşı MS un neferi olmakla suçlayan ve son derece doğru tespitler içeren yazıyı anlayabilecek kadar dahi IQ ya sahip olmayan sizlerde chipin yalakasısınız yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile !!!
Belki anlamadınız ama yazıda geçen "Artık Facebook'suz kıro kalmadı" ifadesi sizin gibileri anlatıyor Sinirli

Arkadaşım bardağı taşırmana gerek yok... Neye inanıyorsan ona inanmakta serbestsin... Kızgın
İfadelerinden senin IQ ve EQ 'nun yerlerde olduğu besbelli... Biz burada chip'in haksız yere eleştirilmesine ve MS'nde hakettiğinden fazla savunulmasını eleştirdik.
Sözlerini sana aynen iade ederken , bir deyim ile bu konuyu noktalamak istiyorum... : ''mokun içinde mutlu isen ses çıkarma demişler.'' Sende İE ve MS'inle mutlu isen ses çıkartma ok ? ,

Chip forum yöneticilerinden de bu gereksiz konunun kapatılmasını talep ediyorum...

(bu arada facebook - twitter - buzz başka her ne zıkkım varsa kullanmam. demek ki ; benden değil ya kendinden ya da etrafında ki insanlardan bahsediyorsun anladığım kadarı ile....)Zonk

Boracalin
04-08-2010, 21:44   |  #11  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
1,591 mesaj
Alıntı: Dkx64bit_TR  
Tamam da güzel kardeşim bak sende diyorsun yazılara bak sadece ms değilmiş demekki karalamaya maruz kalan ama niye böyle 3. sınıf magazin başlıkları gibi haber başlıkları konuyor ? Benim ana temam dikkat çekmek istediğim şey nesnellik ayrımcılık değil. Konuda geçen habere yönelik bir yazı üstelik ama benzer yazılara daha önce de denk geldim. Diyorum ya arşivlerle uğraşmak istemiyorum zaten vaktim de yok o kadar. Kitlelere hitap ediliyor birçok yazıları kaynak olarak gösteriliyor peki niye böyle çelişkili yazılar var ? Niye ni Ntv üslubunda yazı yazamıyorlar ? Demekki yapan yapıyormuş...
Yahu arkadaşım ''Habere ilgi çekmek'' diye birşey duymadın mı sen ? Çarpıcı bir haber başlığı daha fazla okunur bu kadar basit....

Boracalin
04-08-2010, 21:52   |  #12  
Boracalin avatarı
Yıllanmış Üye
1,591 mesaj
Alıntı: Nicoll  
Olur mu üstad , bu haberi eleştirirler mi... Bu haberin başlığı ie'yi dolaylı olarakta MS'i metheder durumda buna sesleri çıkmaz.... (Nefer deyince de bozulurlar...)

Ama savundukları bir şeye 2 gr. leke olarak düşündükleri birşey değse sesleri ayyuka çıkar....Sinirli

Mantıklı bir savunmada yapamayacakları için , hakaret ve aşşağılama yolu ilede de karşı fikirdeki insanları sindirmeye çalışırlar, çünkü zekaları ancak buna yeter bknz.: noleafclover yorumu...

Kapalı Hesap (172709)
04-08-2010, 23:01   |  #13  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 48
2,757 mesaj

Bence heycana gerek yok .
Chipte bir cok yazi incelem var nerdeyse forum %80 ms ustune dikkat ederseniz 
tum forumlar bolumune dikkatle bakiniz ((( windows 7 )) (( vista )) ilk siraya konulms ona gore hesaplayi.
Ama bence chip ms karsit olarak suclamak yanlis. Sadece dikkat cekmek heycan bos yere uzmeyin bir birinize. Chipe selam yola devam.

Dkx64bit_TR
05-08-2010, 00:16   |  #14  
OP Üye
79 mesaj
Yahu arkadaşım ''Habere ilgi çekmek'' diye birşey duymadın mı sen ? Çarpıcı bir haber başlığı daha fazla okunur bu kadar basit....
Seviyeyi düşürmeye de hiç gerek yok

DarkHellKnightX
05-08-2010, 01:50   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,663 mesaj

evet bununla bende çoğu zaman karşılaşıyorum başlık ile haber pek birbirini tutmuyor bu sorunu çözmek için haberin tamamını başlığa koymaları gerekiyor sanırımGülüş

chip online da diğer haber kaynaklarının çoğu gibi doğru veya yanlış aldığı haberleri yayınlıyor önemli nokta gerçekleri değil görüneni yayınlıyor.

ve
haberleri içeriğine göre değilde başlıklara göre değerlendirmek,
haberde ne yazıyorsa bunu kabullenip yazılanları sanki bazı firmalara karşı yapılan bir hakaret veya birtakım firmaları desteklemek olarak kabul etmek de zaten günümüzdeki haber kavramını bilmeyen bir okurun hatasıdır.

Yazdıklarım forumdaki kimseyi aşağılamak yada yüceltmek amaçlı değildir.

Cem Sinanoğlu
05-08-2010, 02:41   |  #16  
Cem Sinanoğlu avatarı
CHIP Online
57 mesaj

Öncelikle sakin olalım, kimse kimseyi ağır sözlerle itham etmesin. Biz bu forumda belli bir seviyeyi korumayı amaçlıyoruz, bunu bozmaya kimsenin hakkı yok.

Bahsi geçen haberden başlayalım. Bu haber, saygın bir gazete olan WSJ’ın yayınladığı bir haberden derlenmiştir. Burada bizim fikrimiz ya da yorumumuz yok. Haberi yazan arkadaşımız da bir Apple ya da başka bir şeyin fanatiği değil. Biz zaten, başından beri “fanboy”luk olayına karşıyız, kimsenin bir yazılım ya da cihaza bu kadar sert şeyler söyleyecek kadar bağlanmasını doğru bulmuyoruz.

Haberin başlığına gelince… Taktir edersiniz ki bizim görevimiz, sizlere, ücretsiz olarak teknoloji gündemini sunabilmek. Bunu yaparken de mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmayı hedefliyoruz. Ulaşabilmek için de, doğal olarak en çok kullanılan yazılımlara, cihazlara vs. vurgu yapmak zorundayız. Bu bir başlık ve bu başlıkta haberin tamamını verme şansımız yok. Sadece 2-3 kelime… Bu durumda biz de en çok kullanılan tarayıcı olduğu için IE’ye vurgu yapmışız. Kaldı ki burada suçlayıcı bir ifade de yok: Microsoft, gizli modu bilerek varsayılan mod yapmamış. Dememişiz ki “vay Microsoft sen bunu nasıl yaparsın?” Sadece haberi vermişiz o kadar. Üstelik “yalan dolan” bir haber de değil bu, kaynağını vermişiz, her şey apaçık ortada.

Bizi Microsoft aleyhtarı olarak damgalamadan önce, lütfen diğer haberlere de bakın. Size içinden çıkamadığımız birkaç örnek vereyim:

* Microsot bilerek yapmış deyince Microsoft düşmanıyız,
* Windows 7 çok iyi sattı deyince Microsoft reklamı yapıyoruz,
* Birileri test yapıp IE8 hızlı diyor, haber yapıyoruz, MS’in yayın organı oluyoruz,
* iPhone 4’te sorun var haberini yapıyoruz, Apple düşmanı oluyoruz,
* iPhone oyunlarını veriyoruz, Apple reklamı oluyor,
* Linux açığını haber yapıyoruz, Linux düşmanıyız,
* Linuz tarihini yazıyoruz, Linux’çu oluyoruz,
* Chrome’un yeni sürümünü beğeniyoruz, Firefox fanatikleri ayaklanıyor,
* Firefox rekor kıdı haberi yapıyoruz, “Forever IE”ciler başımıza üşüşüyor…

Bu örnekleri yüzlerce satır yazabilirim isterseniz. Ama işin özeti, bu sitede kimse karalanmaz ya da kimse haksız yere göklere çıkartılmaz. Biz sadece olanları yazarız. Bir yazılımın açığını da yazarız, iyi yanlarını da. Bir cihazın ne kadar çok sattığını da yazarız, affedilmez hataları varsa onları da yazarız. Birileri bunları beğenir ya da beğenmez, bu bizim sorunumuz değil. Biz takım tutar gibi yazılım ya da şirket tutmuyoruz, tutamayız da…

Son bir açıklama da başlıklarla ilgili… Öncelikle başlıkla haberin ilgisiz olduğu haberimizin olduğuna inanmıyorum. Tabi arada biz de hata yapabiliriz, ama bunu genelleştirmek bence doğru değil. Ayrıca başlıklarımızın “Türkiyede kendini birinci sınıf sanan, 3. sınıf magazin programları/siteleri başlıkları gibi” olduğu fikrinize de katılmıyorum. Dediğim gibi, bunlar sadece başlık ve tek bir görevleri var: Haberi ilgi çekici hale getirmek.

Her neyse, yine de ilginize ve hassasiyetinize teşekkür ederim. Tek bir ricam var sizden: Bardağın dolusunu boşunu bir kenara bırakın, siteye bir bütün olarak göz atın. O zaman, bizim kimsenin tarafında olmadığımızı, kimseyi de karalamadığımızı daha iyi anlayacaksınız…

SAİNT
05-08-2010, 10:20   |  #17  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj

dkx64_bit arkadaşım herşeye bu kadar ciddiye alıyorsun o zaman bunuda ciddiye al bu formun bazı uyulmsı gereken standartları var ve yor yordam öğren bu konuyu yerine açmalıydın diğer konu dışına bu siteye eleştiri yapıyorsun daha konuyu nere açacağını bilmiyorsun ondan sonra armudun sapı üzümün çöpü ve diğer ıq sonlara vurmuş olan kişiye sesleniyorum bu kadar zekisin madem bu site üyelerini aşağı görüyorsun ne işin var burda (noleafclover) şu durumda sende (dkx64_bit ) bu arkadaşın yalakası olmuş oluyorsun son olarak sadece gülüyorum sizde gülün kalbe iyi gelir insanı gençleştirir :)))

Dkx64bit_TR
05-08-2010, 13:41   |  #18  
OP Üye
79 mesaj
dkx64_bit arkadaşım herşeye bu kadar ciddiye alıyorsun o zaman bunuda ciddiye al bu formun bazı uyulmsı gereken standartları var ve yor yordam öğren bu konuyu yerine açmalıydın diğer konu dışına bu siteye eleştiri yapıyorsun daha konuyu nere açacağını bilmiyorsun ondan sonra armudun sapı üzümün çöpü ve diğer ıq sonlara vurmuş olan kişiye sesleniyorum bu kadar zekisin madem bu site üyelerini aşağı görüyorsun ne işin var burda (noleafclover) şu durumda sende (dkx64_bit ) bu arkadaşın yalakası olmuş oluyorsun son olarak sadece gülüyorum sizde gülün kalbe iyi gelir insanı gençleştirir :)))

Siz aklın yaşta değil başta olduğunu öğrenene kadar sizi muhattap almayacağım.

Dkx64bit_TR
05-08-2010, 13:54   |  #19  
OP Üye
79 mesaj
Alıntı: Cem Sinanoğlu  
Öncelikle sakin olalım, kimse kimseyi ağır sözlerle itham etmesin. Biz bu forumda belli bir seviyeyi korumayı amaçlıyoruz, bunu bozmaya kimsenin hakkı yok.

Bahsi geçen haberden başlayalım. Bu haber, saygın bir gazete olan WSJ’ın yayınladığı bir haberden derlenmiştir. Burada bizim fikrimiz ya da yorumumuz yok. Haberi yazan arkadaşımız da bir Apple ya da başka bir şeyin fanatiği değil. Biz zaten, başından beri “fanboy”luk olayına karşıyız, kimsenin bir yazılım ya da cihaza bu kadar sert şeyler söyleyecek kadar bağlanmasını doğru bulmuyoruz.

Haberin başlığına gelince… Taktir edersiniz ki bizim görevimiz, sizlere, ücretsiz olarak teknoloji gündemini sunabilmek. Bunu yaparken de mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmayı hedefliyoruz. Ulaşabilmek için de, doğal olarak en çok kullanılan yazılımlara, cihazlara vs. vurgu yapmak zorundayız. Bu bir başlık ve bu başlıkta haberin tamamını verme şansımız yok. Sadece 2-3 kelime… Bu durumda biz de en çok kullanılan tarayıcı olduğu için IE’ye vurgu yapmışız. Kaldı ki burada suçlayıcı bir ifade de yok: Microsoft, gizli modu bilerek varsayılan mod yapmamış. Dememişiz ki “vay Microsoft sen bunu nasıl yaparsın?” Sadece haberi vermişiz o kadar. Üstelik “yalan dolan” bir haber de değil bu, kaynağını vermişiz, her şey apaçık ortada.

Bizi Microsoft aleyhtarı olarak damgalamadan önce, lütfen diğer haberlere de bakın. Size içinden çıkamadığımız birkaç örnek vereyim:

* Microsot bilerek yapmış deyince Microsoft düşmanıyız,
* Windows 7 çok iyi sattı deyince Microsoft reklamı yapıyoruz,
* Birileri test yapıp IE8 hızlı diyor, haber yapıyoruz, MS’in yayın organı oluyoruz,
* iPhone 4’te sorun var haberini yapıyoruz, Apple düşmanı oluyoruz,
* iPhone oyunlarını veriyoruz, Apple reklamı oluyor,
* Linux açığını haber yapıyoruz, Linux düşmanıyız,
* Linuz tarihini yazıyoruz, Linux’çu oluyoruz,
* Chrome’un yeni sürümünü beğeniyoruz, Firefox fanatikleri ayaklanıyor,
* Firefox rekor kıdı haberi yapıyoruz, “Forever IE”ciler başımıza üşüşüyor…

Bu örnekleri yüzlerce satır yazabilirim isterseniz. Ama işin özeti, bu sitede kimse karalanmaz ya da kimse haksız yere göklere çıkartılmaz. Biz sadece olanları yazarız. Bir yazılımın açığını da yazarız, iyi yanlarını da. Bir cihazın ne kadar çok sattığını da yazarız, affedilmez hataları varsa onları da yazarız. Birileri bunları beğenir ya da beğenmez, bu bizim sorunumuz değil. Biz takım tutar gibi yazılım ya da şirket tutmuyoruz, tutamayız da…

Son bir açıklama da başlıklarla ilgili… Öncelikle başlıkla haberin ilgisiz olduğu haberimizin olduğuna inanmıyorum. Tabi arada biz de hata yapabiliriz, ama bunu genelleştirmek bence doğru değil. Ayrıca başlıklarımızın “Türkiyede kendini birinci sınıf sanan, 3. sınıf magazin programları/siteleri başlıkları gibi” olduğu fikrinize de katılmıyorum. Dediğim gibi, bunlar sadece başlık ve tek bir görevleri var: Haberi ilgi çekici hale getirmek.

Her neyse, yine de ilginize ve hassasiyetinize teşekkür ederim. Tek bir ricam var sizden: Bardağın dolusunu boşunu bir kenara bırakın, siteye bir bütün olarak göz atın. O zaman, bizim kimsenin tarafında olmadığımızı, kimseyi de karalamadığımızı daha iyi anlayacaksınız…

Tatminkar bi açıklama olmuş kısmen, kısmen diyorum çünkü yazıyı yazanın cevap vermesini isterdim. Demekki herkes birşeyle suçluyorsa ortayol bi türlü bulunamıyor. Haber başlıkları ile ilgili söylediğim lafların ise halen arkasındayım :)

Dkx64bit_TR
05-08-2010, 14:03   |  #20  
OP Üye
79 mesaj
Arkadaşım bardağı taşırmana gerek yok... Neye inanıyorsan ona inanmakta serbestsin... Kızgın
İfadelerinden senin IQ ve EQ 'nun yerlerde olduğu besbelli... Biz burada chip'in haksız yere eleştirilmesine ve MS'nde hakettiğinden fazla savunulmasını eleştirdik.
Sözlerini sana aynen iade ederken , bir deyim ile bu konuyu noktalamak istiyorum... : ''mokun içinde mutlu isen ses çıkarma demişler.'' Sende İE ve MS'inle mutlu isen ses çıkartma ok ? ,

Chip forum yöneticilerinden de bu gereksiz konunun kapatılmasını talep ediyorum...

(bu arada facebook - twitter - buzz başka her ne zıkkım varsa kullanmam. demek ki ; benden değil ya kendinden ya da etrafında ki insanlardan bahsediyorsun anladığım kadarı ile....)Zonk

Arkadaşım madem bardağı taşırmaya gerek yok niye saçma sapan bi deyimi bize karşı kullanıyorsun ben bişeyin içinde değilim ayrıca sen benim sürekli ie kullandığı9mı nerden biliyorsun ? Yorumun baştan aşağıya birbiriyle çelişki yani kendinle çelişkiye düşmüşün ben sana nasıl cevap vereyim ki :)

Nicoll
05-08-2010, 14:37   |  #21  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
1,352 mesaj

Bu konuyu silinme ihtimaline karşı kaydedip arşivime koyuyorum...

Sayın Cem Sinanoğlu, Türkiye'nin en popüler teknoloji sitesinin yayıncılık anlayışıyla ilgili çok kıymetli bilgiler paylaştınız. Sizlere her konuda aynen katılıyorum, harikasınız. Onay

SAİNT
05-08-2010, 14:38   |  #22  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
3,595 mesaj
Alıntı: Dkx64bit_TR  

Siz aklın yaşta değil başta olduğunu öğrenene kadar sizi muhattap almayacağım.

bak işte hala lafı arkasından anlıyorsun sana zekenın kıt olduğunu ifade etmedimki genç dimağların beyinlerini daha iyi işlerle yorması yönünde eleştiri yaptım işte bu yüzden konuya doğru açıdan bakamıyorsun napacaksın ms napacaksın ie'yi kendi şahsına karşılık bir durum söz konusu olsaydı o zaman sana derdim sonuna kadar haklısın. o yüzden 100 kere düşünüp bir kere yazmak lazım ayrıca muhatap olayına gelince sen zaten bu bakış açısıyla zaten muhatabım olamazsın o seviyeye gelemzsin hala gülüyorum :)))

Cem Sinanoğlu
05-08-2010, 17:47   |  #23  
Cem Sinanoğlu avatarı
CHIP Online
57 mesaj

Yazıyı yazananın cevap vermesine gerek yok, ben bu sitenin yazı işleri müdürüysem, yazılan her satırın sorumlusu da benim demektir.

Bu arada mesajımda belirttim ama hala birbirinize sert sözler sarf ediyorsunuz. Ne yazık ki bu konuyu kilitlemek zorundayım, yoksa sonunu pek iyi görmüyorum...