Chip Top 10

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
mertmr
20-01-2006, 12:58   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
71 mesaj

Chip Top 10 lar aşırı derecede yer kaplıyorlar onları mesela 4 ayda bir vermek daha doğru olurdu.Ayrıca diğer dergilere göre 4-5 beş kat daha fazla reklam veriyorsunuz.Sizin gibi bir dergi için ciddiyet sınırını aşacak derecede bir miktar bu...

Banned
22-01-2006, 09:24   |  #2  
Banlandı
1,204 mesaj

sürekli aynı ürünler gösterilecekse top on da 4 ay ara verilip daha sonra

yeni ürünlere yer verilmesi çok iyi olur çogu zaman bir kaç ay hiç degişmeden

tekrar takrar veriliyor reklam konusunda da haklısın çok fazla reklam var

Recep Baltaş
24-01-2006, 17:35   |  #3  
Recep Baltaş avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 8
9,635 mesaj

Arkadaşlar size katılmıyorum.Neden:

-dergiyi herkes okuyor ama herkes her ay almıyor.Siz dergiyi iki ayda bir aldınız ve bir de baktınız TOP 10 Yok.Ne Yaparsınız?

-Diğer dergilerede bakıldığında CHIP in reklam oranı bence normal.Böyle bir karşılaştırmayı sadece CHIP e bakarak söylemek yanlış olur.

Şunu da belirtmek isterim ki CHIP en çok satılan dergi ve bu yüzden tüm reklam verenler CHIP i tercih etmek itiyor.Fakat bu şu demek değil dergiyi reklamala dolduralım.

Derginin reklam oranı bellidir.Bu oran aşılamaz.Örnek veriyorum reklam oranı %40 ise bu böyle kalır %41 olmaz.

Lütfen eleştiri yapmadan önce bazı kriterleri göz önüne getirin.

Gökhun Sungurtekin
26-01-2006, 07:05   |  #4  
CHIP Editör
136 mesaj

Arkadaşlar bir dergi ne kadar reklam alabiliyorsa alır. Çok reklam okurun da işine yarar çünkü reklamlarla editoryal sayfalar arasında maliyetlerin gerektirdiği bir oran vardır. Genelde bu %40-%60 şeklindedir. Yani reklam sayfası arttıkça editoryal sayfa da artar. Kriz zamanlarında ya da yaz aylarında CHIP ve diğer dergilerin 200 sayfa civarına düşmesinin nedeni bu.

"Biz okuru memnun etmek için az reklam alıyoruz" diyen varsa yalan söylüyordur ve bizim pazarımızda buna ancak gülünür. Onun Türkçe'si "biz daha fazla reklam alamıyoruz" şeklindedir.

CHIP köklü ve güvenilir bir yayın olduğu için çok reklam alıyor. Reklam sayısı bu pazarda derginin başarısının önemli bir göstergesidir. Okur olarak bunu memnuniyet verici bulmanız gerekiyor aslında.

SeRBoY_WHiTe
26-01-2006, 20:43   |  #5  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Reklam konusuna benim bir diyeceğim yok. Çünkü derginin satış fiyatnın zaten verilen hitmete(CD ler, baskı kalitesi, çalışanların ücretleri, e tabi kar etmeden de olmaz vs vs vs) göre düşük olmasının sebebi bu reklamlar bir yerde. Ama reklamların derginin bir bölümünde toplanması(mesela sonunda) fikri acaba nasıl değerlendirilir sizler tarafından???

theironman
27-01-2006, 10:24   |  #6  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj
alıntı:
Gönderen : SeRBoY_WHiTe

Reklam konusuna benim bir diyeceğim yok. Çünkü derginin satış fiyatnın zaten verilen hitmete(CD ler, baskı kalitesi, çalışanların ücretleri, e tabi kar etmeden de olmaz vs vs vs) göre düşük olmasının sebebi bu reklamlar bir yerde. Ama reklamların derginin bir bölümünde toplanması(mesela sonunda) fikri acaba nasıl değerlendirilir sizler tarafından???

Ne demek reklamlar derginin bir tarafında toplansın? Reklam olayının da bir mantığı vardır, derginin sonlarına ya da başlarına reklamların hepsi konulsaydı, herkes o bölümleri rahatlıkla atlar ve derginin içeriğine bakardı sadece ve reklamlar da amaçlarına ulaşamazlardı. Oysa düzenli şekilde derginin içinde dağılmış reklamları okurlar istese de istemese de görüyor ve reklam amacına bu şekilde ulaşmış oluyor. Farkındayım, reklamların bir tarafa sıkıştırılması okurlara cazip geliyor ama bunu Chip ve reklam verenler açısından da düşünmek lazım. O yüzden, bu sırf Chip için de geçerli değil', hemen her sektörde böyledir. Televizyon'da dizi ya da film izlediğimizi hayal edelim, reklamların dizi boyunca olmadığını ve dizi bittikten sonra verildiğini varsayalım. Sizce o reklamları artık millet izleyecek midir? Oysa dizi esnasında verilen reklamlar zorunlu da olsa reklamların izlenilmesini sağlıyor. Gazetedeki reklamların da bir tarafa toplanamayacağını sanırın anladınız artık, gazetenin her yerine dağılmıştır bunlar.

cursed
28-01-2006, 01:23   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,123 mesaj

bencede elvis32 ye katılıyorum... ben iananmıyorum reklamlar bi yere toplanınca birisi de açıp oraya baksın :):):)

Gökhun Sungurtekin
28-01-2006, 16:22   |  #8  
CHIP Editör
136 mesaj

Market sayfalarında olduğu gibi, doğrudan hızlı satışa yönelik ilanlar bir yere toplanıyorlar zaten. Uzun ürün listeleri ve fiyat içeren bu sayfalar o ay belli bir ürünü satın almak isteyen okurları hedefliyor. Bu nedenle birarada olmaları sorun değil.

Ancak diğer ilanların her okur tarafından görülmesini sağlamak lazım. Aksi halde firma ödediği paranın karşılığını alamaz. Yukarıda da zaten durum TV örneği verilerek açıklanmış.

Daha önce de söylediğim gibi ilanlar azalırsa yerini editoryal sayfalar almaz. Belli bir oranın korunması lazım. Ya da derginin 10 YTL olması :)

Sonuçta ilanlar hem editoryal sayfa sayısının artmasını sağlıyorlar, hem de bilgi sunuyorlar. Sonuçta her birimiz bir şeyler satın alıyoruz. Bu noktada ilanlar önemli. Ayrıca dergiye renk de katıyorlar.
Siz en iyisi bol ilanlı ve bol sayfalı CHIP'in keyfini çıkarmaya bakın.

Banned
28-01-2006, 20:32   |  #9  
Banlandı
1,204 mesaj

chip top 10 zaten nette veriliyor dergide verilmesi anlamsız.

Ramonnox
30-01-2006, 14:13   |  #10  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

Reklam alınıyorsa gidipte margarin reklamı almıyorlarya bilgisayar dünyasından reklamlar ve benim için son derece faydalı oldu ben dergiyi okurken bir atıyorum lg lcd monitor reklamı var kim getirmiş falanca marka hemen o firmanın internet adresini olıp o firmayı tanıttığı ürünü detayları ile birlikte inceliyorum sonra diğer sayfalara devam ediyorum bazen dergiyi tümüyle okumam haftalarımı alıyor. Sizi bilmem ama bugune kadar internet üzerinde chip te reklamı olan bir çok firmanın adresirini dolaştım keza forumlardada arkadaşların önerdiği firma adresinide inceledim aynı ürün arasında ciddi fiyat farkı olduğunu gözlemlediğimde çok oldu.

Ramonnox
30-01-2006, 14:14   |  #11  
Yıllanmış Üye
112 mesaj

Reklam alınıyorsa gidipte margarin reklamı almıyorlarya bilgisayar dünyasından reklamlar ve benim için son derece faydalı oldu ben dergiyi okurken bir atıyorum lg lcd monitor reklamı var kim getirmiş falanca marka hemen o firmanın internet adresini olıp o firmayı tanıttığı ürünü detayları ile birlikte inceliyorum sonra diğer sayfalara devam ediyorum bazen dergiyi tümüyle okumam haftalarımı alıyor. Sizi bilmem ama bugune kadar internet üzerinde chip te reklamı olan bir çok firmanın adresirini dolaştım keza forumlardada arkadaşların önerdiği firma adresinide inceledim aynı ürün arasında ciddi fiyat farkı olduğunu gözlemlediğimde çok oldu.

Aras Yurtman
31-01-2006, 09:16   |  #12  
Aras Yurtman avatarı
Yıllanmış Üye
571 mesaj

Bence reklamlar, dergi içeriğiyle ilgili olduğu için çok rahatsız edici değil. Ancak reklam veren firmalarla görüşülüp, reklâmların dikkat çekici olmasının yanında, bir de bilgilendirici olması (ürünle ilgili daha çok özellik, daha çok teknik bilgi içermesi) sağlansa iyi olur. Ben, şahsen, reklâmlarda ürünleri diğerlerinden ayıran özelliklerin belirtilmesinden yanayım.

TOP10 ile ilgili de:
Top 10 sayfaları birkaç ayda bir yayınlanmasın ama her ay belli ürünler yayınlansın (örneğin Ocak'ta anakartlar, ekran kartları..., Şubat'ta kameralar, video kameralar, cep telefonları,...).
Ayrıca Top 10'a, aynı yer kaplayacak şekilde, ürünle ilgili daha çok özellik sığdırılabilir (örneğin kameraların [dijital fotoğraf makinelerinin] megapixel değeri yok).

eyup_0044
31-01-2006, 14:12   |  #13  
Yıllanmış Üye
277 mesaj

top 10 yayınlanmasın şöyle olmasın bu tür sayfalar teknoloji dergilerinin vazgeçilmezleridir

alıntı:
Ayrıca Top 10'a, aynı yer kaplayacak şekilde, ürünle ilgili daha çok özellik sığdırılabilir (örneğin kameraların [dijital fotoğraf makinelerinin] megapixel değeri yok).

sadece puanlara yer veriliyor
ve reklamlarla advertorial leri karıştırmayalım

Son Düzenleme: eyup_0044 ~ 31 Ocak 2006 14:14
Ecevit BIKTIM
04-02-2006, 01:13   |  #14  
Yıllanmış Üye
155 mesaj

Ister inanın ister inanmayın ama Top10 gerçekten önemli. Neden? Size ürünler her ay aynı gelebilir. Hatta sıra da değişmeyebilir. Ama şunu düşünün o ay yeni bir çıktıysa ve o ürün başarılı da bir ürün ise onu TOP10 da görmek istemezmiydiniz. Kimse merak etmez mi o ürünün kaçıncı olduğunu.
Bir ürün satın alırken hemen TOP10'a bakılabilir ve satın alma bu yönde yapılabilir.
Sadece bu yüzden TOP10 tablolarını çoğaltmayı düşünüyoruz. Örneğin entegre grafik işlemcili notebooklar, normal notebooklar, ADSL modemler, güç kaynakları ve hatta bellek modülleri. Ne dersiniz hiç de fena olmaz. Değil mi ?

Banned
04-02-2006, 04:43   |  #15  
Banlandı
1,204 mesaj

güç kaynagı ve bellekler olursa çok iyi olur

theironman
04-02-2006, 11:33   |  #16  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

bence de hiç fena olmazdı aslında.

darkstar
04-02-2006, 13:24   |  #17  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

bencede KESİNLİKLE guc kaynaklari olmali....

sogutma sistemleride olsa iyi olur icerik zaten 2000 yilinda 400 sayfaydi simdi bi yari yariya azaldi iyice. bence en faydali bolumlerin basinda gelen bu top 10 u genisletmek yapilacak en iyi adim olur. butceyle bagili olmadigini dusunuyorum ama bagiliysa bile bunlara yonelmek reklam yapmaya yonelmekten daha mantikli bi adim olur. cunku bunlari alan insanlar zaten belli insanlar bu tur seyler olursa bizimde tavsiye etmemiz icin iyi bi neden daha olur.

eyup_0044
04-02-2006, 14:33   |  #18  
Yıllanmış Üye
277 mesaj

Yazılım için top 10 olabilirmi (derginin yazılım bölümünün başındaki top 10 yazılım bölümü haricinde) kategori kategori  olarak.

Şahin Ekşioğlu
05-02-2006, 00:44   |  #19  
Yıllanmış Üye
104 mesaj

Gönül ister ki her kategoride TOP 10 yapalım. Fakat PC'leri kapalı kutular olarak gören bir kesim de var ve güç kaynakları bu noktada biraz spesifik kalabilir. Her ne kadar güç kaynağının iyi bir PC sistemi için anahtar bileşen olduğunu sık sık dergide söylesek de çoğu kullanıcı kasayla gelen güç kaynağıyla yetiniyor. Üst sınıf kullanıcılarsa zaten belli marka ve modellere kendiliğinden yöneliyor.
TOP 10 ilginç bir bölüm. Bazı kullanıcılar mevcut durumdan memnun bazıları her bileşeni bu tabloda görmek istiyor bazıları da gereksiz buluyor. Elimizden geldiği kadar orta yol bulmaya çalışıyoruz. Öte yandan güç kaynaklarıyla ilgili talebinizi dikkate aldık ve bu konuda ne yapabiliriz diye düşünüyoruz. İlginize teşekkürler.

SeRBoY_WHiTe
06-02-2006, 17:54   |  #20  
Yıllanmış Üye
390 mesaj

Ben reklamcı degilim! Sonucta fikir alış-verişi yapıyoruz. Arkadaşların cevap yazarken gerektiğinden fazla heyecanlanmasına gerek yok!
Bunun dışında  söylemek istediğim; TOP 10 nun kapsamının artırılmasından yanayım. Örneğin yazılım için Top10 dan bahsetmiş bir arkadaş.
Koca dergide neden bu kadar gözede batıyor bu Top10 onu da anlayamadım aslına!