Chrome'da bir güvenlik açığı daha

CHIP Online
07-09-2008, 11:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Güvenlik uzmanları, Google Chrome'da kritik bir güvenlik açığı daha tespit edildiğini açıkladı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/Chro ... cigi-daha_8575.html

Google'ın yeni tarayıcısı Chrome'un beta sürümünde bulunan önemli bir güvenlik açığından burada bahsetmiştik. Güvenlik uzmanları, şimdi de tarayıcıda başka kullanıcıların bilgisayara girmesine sebep olacak bir güvenlik açığı daha bulduklarını açıkladılar.

Arabellek aşımından kaynaklanan ve araştırmacılar tarafınan kritik bir açık olarak değerlendirilen bu güvenlik açığı, "Save As - Farklı kaydet" fonksiyonunun çalışması sırasında yaşanan bir hata ile ilgili. Eğer kullanıcı zararlı içeriğe sahip bir web sitesini kaydederse, arabellek aşımı söz konusu olabiliyor ve bu da hacker'lara bilgisayara girmek için önemli bir şans veriyor.

Hacker'lar bu açıktan içinde zararlı kod bulunan bir site yaparak yararlanabilir. Kullanıcı bu siteyi "Save as" fonksiyonuyla kaydetmeye çalıştığında zararlı kodu da kaydederek kötü niyetli hacker'ın sistemine girebilmesini sağlayabiliyor.

Uzmanlar açıkların normal olduğunu ve test süreci sonunda hepsinin teker teker halledileceğini söylüyorlar. Açık kaynak beta sürümünün amacı da zaten bu hataların keşfedilip ortadan kaldırılması.

Tarayıcı henüz çok fazla kullanıcı tarafından kullanılmadığı için bu güvenlik açıkları da çok büyük bir tehdit oluşturmuyor. Tabi Chrome'un kullanımı arttıkça bu konuda daha büyük tehlikelerin ortaya çıkması da olası.

Tüm konu: Chrome'da bir güvenlik açığı daha

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Güvenlik açıklarına rağmen Chrome'u kullanıyor musunuz?

rasitozdemir
07-09-2008, 12:36   |  #2  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

şuan chrome'dan yazıyorum Gülümseme google ın herşeyine varım Alkış

Banned
07-09-2008, 15:03   |  #3  
Banlandı
1,098 mesaj

Kurdum biraz kol açan ettim nasıl bişi diye sonra sildim..

yok_artık
08-09-2008, 00:38   |  #4  
Yıllanmış Üye
184 mesaj

ne biri ne ikisi... :D bknz: milw0rm.com

Fattur
09-09-2008, 16:31   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

5 para etmez kullanmıyorum. biraz kurcaladım ufak 1 kaç test yaptım baktım adi sildim.