Chrome, yılların WebKit motorunu terk ediyor!

CHIP Online
04-04-2013, 15:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Chrome, içerisindeki Apple'ın imzasını taşıyan bu "şeyden" tamamen kurtulmak için dev bir adım attı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/chr ... k-ediyor_39577.html

Resimlerle: En iyi 24 Chrome web uygulaması!

Google, Chrome web tarayıcısında kullandığı WebKit motorunu bırakarak yeni bir web işleme motoru geliştireceğini blog'unda duyurdu. Ancak Google'ın yeni web tarayıcısı motoru Blink'e geçişi, ismi gibi gözümüzü açıp kapadığımız sürede gerçekleşmeyecek.

Arama devi, bu kararı vermenin çok kolay olmadığını ancak Blink işleme motorunun web için önemli etkilerinin bulanacağına inandıklarını söylüyor. Google yazılım mühendisi Adam Barth, Chromium blog'undaki gönderisinde birden fazla işleme motorunun, aynı birden fazla tarayıcıya sahip olmak gibi, yeniliğe destek olacağına ve zaman içinde tüm web ekosisteminin sağlığını iyileştireceğine inandıklarını söylüyor.

Aynı WebKit'te olduğu gibi Blink'in de geliştirilmesi açık kaynak kodlu olarak gerçekleşecek. Google'a göre web geliştiricilerinin bu değişiklikten endişe duymasına gerek yok; çünkü Blink ilk olarak kodları basitleştirmeyi amaçlıyor. Şirket, Blink ile 7 yapı sistemini ve 4.5 milyon satır kod içeren 7.000'den fazla dosyayı bir anda kaldıracaklarını iletiyor.

2001'de KHTML'ye rakip olarak Apple tarafından geliştirilmeye başlanan WebKit, şu anki en popüler web tarayıcısı Chrome tarafından benimsenmiş bulunuyor ve dünya çapında yüzde 40'lık bir kullanım oranına sahip. Google'ın WebKit'i bırakarak Blink'e geçmesinin, zaman içinde WebKit'in kullanım oranının gerilemesine neden olacağını tahmin etmek güç değil.

Tüm Konu: Chrome, yılların WebKit motorunu terk ediyor!

Resimlerle: En iyi 24 Chrome web uygulaması!

Kaynak: www.chip.com.tr

grezimonk
04-04-2013, 23:19   |  #2  
grezimonk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 37
4,196 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2012

Antiroid saçmalıyor... dikkat edin...Sinsi

macgyvertr
07-04-2013, 21:11   |  #3  
macgyvertr avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2013

Sonu Apple Map gibi olmasında.. :)