çift işletim sistemi kurmak

HPQ-User
20-09-2008, 13:47   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

serkan sormuş:
arkadaşlar masaüstü bilgisayarıma windows vista işletim sistemi
C:sürücüsüne kurdum ve D: sücürüsünede windows vxp işletim sistemi kurmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
windows xp sp2 türkçe ram :512 MB  işlemci intel pentium 2,00 GhZ

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

deadly_saw000
20-09-2008, 15:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
487 mesaj

bu konuda pek uzaman sayılmam ancak sanırım. vista cdsiyle C'ye kuracaksın.C'ye vistayı kurduktan sonra tekrar xp CD'siyle format atarmış gibi yapacaksın.o sana nereye kuracağını sorduğu zaman D'yi seçeceksin.tahminim böyle olur...
not:bu sadece bir tahmin hatalı olabilirim...Kahkaha

zaer
20-09-2008, 15:17   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
56 mesaj

arkadaşım vistayı kur driverları yükle bilgisayarı kapa aç açııkken massaüstündeyken cd yi tak çalışrır d: de kur ok +5 pls

Mehmet-
20-09-2008, 16:34   |  #4  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Zaten xp'yi kesinlikle kur derim çünkü 512mb ram ile vista çok kasar. Siz en azından 512mb ram takviyesi yapsanız iyi olur.
Gelelim vista-xp ikilisine;
Kaç gb hdd'niz var bilmiyorum ama diyelim ki 100gb olsun.
Sizde şuan c de vista kurulu zaten. C diyelim ki 30 gb. Öncelikle d de bulunan verilerinizi yedekleyin. Çünkü xp kurarken silinecek. Zaten format sırasında d yi silin ve boyutunu 25 gb atayın. geri kalanınıda veri depolama için kullanırsınız. Tabi bu değerler en azından bu şekilde olsun. Hdd boyutunuz yeterince varsa bu değerleri istediğiniz gibi yüksek tutabilirsiniz.
Xp ile formata normal başlayın. C ye hiç dokunmayın. d yi yukarıda bahsettiğim gibi en azından 20-25gb atayın ve d ye kurulum yapın. Format bittiğinde vista açılmayacak. Çünkü xp vistanın mbr sini siliyor. Bunu düzeltmek için;
----------------------------------------------------

""Dün bir ihtiyaçtan dolayı, kullandığım Vista’nın yanına XP kurmam gerekti. Bu sorunları çözebilmek için Microsoft’un kendi yazdığı orjinal çözümler dahil bazı araştırmalar yaptım ve en sonunda Vista yanına sorunsuz bir şekilde XP’yi kurabildim. Eğer bir Windows Vista kullanıcıysanız ve Vista yanına XP kurup, her ikisini de boot menüsünden seçerek başlatabilmek istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip etmelisiniz. Ayrıca hatırlatayım, aşağıda anlattıklarım bizzat tarafımdan denenmiş ve doğruluğu onaylanmıştır (:
Adım 1: Öncelikle temiz bir partisyon oluşturun, XP’yi bu partisyona kuracağız.
Adım 2: Bilgisayarınızı Windows XP cd si ile boot edin ve az önce oluşturduğunuz partisyona Windows XP’yi kurun.
Adım 3: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra direkt olarak Windows XP ile açıldığını göreceksiniz. Korkmayın, Vista’nız bir yere gitmedi hala oralarda bir yerde :)  Windows Vista DVD’si ile bilgisayarınızı boot edin, ilk kurulum ekranında dil ayarlarınızı seçip NEXT butonuna basın.
Adım 4: Bir sonraki ekranda sakın Install seçeneğine basmayın. Amacımız tekrar Vista kurmak değil, Vista’nın boot kaydını yeniden yaratmasını sağlamak. Sol alttaki Repair Your Computer seçeneğine tıklayın.
Adım 5: System Recovery Options ekranında Windows Vista’yı seçin ve Next butonuna basın. Bir sonraki ekranda Command Prompt seçeneğini tıklayın. Karşınıza komut penceresi gelecek.
Adım 6:Komut penceresinde aşağıdaki her komutu yazıp ardından enter’a basın.
bootrec.exe /fixMBR
bootrec.exe /fixBoot
Adım 7: Boot sektörünü onardığımıza göre bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. Gördüğünüz gibi Windows Vista geri döndü! (:
Adım 8: Vista sorunsuz bir şekilde açıldıktan sonra Başlat menüsüne tıklayın ve cmd.exe yazıp CTRL+Shift+Enter tuşlarına basın. CRTL+Shift+Enter yapmamızın nedeni, komut satırını, az sonra yapacağımız işlemler için yetkilendirmek. Bu nedenle sadece “Enter” yapmayın.
Adım 9: Aşağıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Bu arada eğer Vista “C:” sürücüsü dışında bir sürücüye kuruluysa sürücü harfini ona göre değiştirin. Her komutu girip enter’a bastıktan sonra “The operation completed successfully” uyarısını görmeniz gerekiyor. Eğer bu uyarıyı göremiyorsanız bir şeyler yolunda gitmiyor demektir ve bir önceki girdiğiniz komutu tekrar girmeniz gerekir.
bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
bcdedit -set {ntldr} description “Microsoft Windows XP”"
--------------------------------------------------

ALINTI YAPTIM

Derseniz ki ufffffffffffff   bu da ne. Ben böyle şeylerle uğraşamam.
O zaman d ye xp yi kurunca c ye tekrar vistayı kurarsanız her ikisi direk açılır.
İşin özü şu;  önce xp sonra vista kurarsanız hiç sorunsuz paşalar gibi kullanırsınız. Vista varken xp kurduğunuz an vista açılmaz ve ya yukarıdaki gibi yöntem uygulayacaksınız ya da vistayı tekrar kuracaksanız. Kolay gelsin...

Son Düzenleme: Mehmet- ~ 20 Eylül 2008 16:46
Ahmet_79
20-09-2008, 17:27   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
11,538 mesaj
14081408
Zaten xp'yi kesinlikle kur derim çünkü 512mb ram ile vista çok kasar. Siz en azından 512mb ram takviyesi yapsanız iyi olur.
Gelelim vista-xp ikilisine;
Kaç gb hdd'niz var bilmiyorum ama diyelim ki 100gb olsun.
Sizde şuan c de vista kurulu zaten. C diyelim ki 30 gb. Öncelikle d de bulunan verilerinizi yedekleyin. Çünkü xp kurarken silinecek. Zaten format sırasında d yi silin ve boyutunu 25 gb atayın. geri kalanınıda veri depolama için kullanırsınız. Tabi bu değerler en azından bu şekilde olsun. Hdd boyutunuz yeterince varsa bu değerleri istediğiniz gibi yüksek tutabilirsiniz.
Xp ile formata normal başlayın. C ye hiç dokunmayın. d yi yukarıda bahsettiğim gibi en azından 20-25gb atayın ve d ye kurulum yapın. Format bittiğinde vista açılmayacak. Çünkü xp vistanın mbr sini siliyor. Bunu düzeltmek için;
----------------------------------------------------

""Dün bir ihtiyaçtan dolayı, kullandığım Vista’nın yanına XP kurmam gerekti. Bu sorunları çözebilmek için Microsoft’un kendi yazdığı orjinal çözümler dahil bazı araştırmalar yaptım ve en sonunda Vista yanına sorunsuz bir şekilde XP’yi kurabildim. Eğer bir Windows Vista kullanıcıysanız ve Vista yanına XP kurup, her ikisini de boot menüsünden seçerek başlatabilmek istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip etmelisiniz. Ayrıca hatırlatayım, aşağıda anlattıklarım bizzat tarafımdan denenmiş ve doğruluğu onaylanmıştır (:
Adım 1: Öncelikle temiz bir partisyon oluşturun, XP’yi bu partisyona kuracağız.
Adım 2: Bilgisayarınızı Windows XP cd si ile boot edin ve az önce oluşturduğunuz partisyona Windows XP’yi kurun.
Adım 3: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra direkt olarak Windows XP ile açıldığını göreceksiniz. Korkmayın, Vista’nız bir yere gitmedi hala oralarda bir yerde :)  Windows Vista DVD’si ile bilgisayarınızı boot edin, ilk kurulum ekranında dil ayarlarınızı seçip NEXT butonuna basın.
Adım 4: Bir sonraki ekranda sakın Install seçeneğine basmayın. Amacımız tekrar Vista kurmak değil, Vista’nın boot kaydını yeniden yaratmasını sağlamak. Sol alttaki Repair Your Computer seçeneğine tıklayın.
Adım 5: System Recovery Options ekranında Windows Vista’yı seçin ve Next butonuna basın. Bir sonraki ekranda Command Prompt seçeneğini tıklayın. Karşınıza komut penceresi gelecek.
Adım 6:Komut penceresinde aşağıdaki her komutu yazıp ardından enter’a basın.
bootrec.exe /fixMBR
bootrec.exe /fixBoot
Adım 7: Boot sektörünü onardığımıza göre bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. Gördüğünüz gibi Windows Vista geri döndü! (:
Adım 8: Vista sorunsuz bir şekilde açıldıktan sonra Başlat menüsüne tıklayın ve cmd.exe yazıp CTRL+Shift+Enter tuşlarına basın. CRTL+Shift+Enter yapmamızın nedeni, komut satırını, az sonra yapacağımız işlemler için yetkilendirmek. Bu nedenle sadece “Enter” yapmayın.
Adım 9: Aşağıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Bu arada eğer Vista “C:” sürücüsü dışında bir sürücüye kuruluysa sürücü harfini ona göre değiştirin. Her komutu girip enter’a bastıktan sonra “The operation completed successfully” uyarısını görmeniz gerekiyor. Eğer bu uyarıyı göremiyorsanız bir şeyler yolunda gitmiyor demektir ve bir önceki girdiğiniz komutu tekrar girmeniz gerekir.
bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
bcdedit -set {ntldr} description “Microsoft Windows XP”"
--------------------------------------------------

ALINTI YAPTIM

Derseniz ki ufffffffffffff   bu da ne. Ben böyle şeylerle uğraşamam.
O zaman d ye xp yi kurunca c ye tekrar vistayı kurarsanız her ikisi direk açılır.
İşin özü şu;  önce xp sonra vista kurarsanız hiç sorunsuz paşalar gibi kullanırsınız. Vista varken xp kurduğunuz an vista açılmaz ve ya yukarıdaki gibi yöntem uygulayacaksınız ya da vistayı tekrar kuracaksanız. Kolay gelsin...

ooo Mehmet alıntı malıntı döktürmüşsün gene, bende kopyala yapıştır yapayım ilerde lazım olurKahkaha

serkanaslan
20-09-2008, 18:09   |  #6  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

arkadaşım peki bu işlemlerin hepsini yaptıktan sonra bilgisayar açılırken bize sormazmı hangi işletim sistemini kullanmak istiyorsunuz diye yani

Ahmet_79
20-09-2008, 18:20   |  #7  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
serkanaslan
arkadaşım peki bu işlemlerin hepsini yaptıktan sonra bilgisayar açılırken bize sormazmı hangi işletim sistemini kullanmak istiyorsunuz diye
evet pc her açıldığında sorar hangi işletim sistemi açılsın diye sende hangini istersen seçip o sistemi başlatırsın.

serkanaslan
20-09-2008, 18:21   |  #8  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

arkadaşım sana çok tşk ediyorum dediklerinin hepsi işe yaradı

serkanaslan
20-09-2008, 23:09   |  #9  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

arkadaşım dediklerin işe yaradı dedim yapmadan önce kusura bakma önce C:bölümünde  vista kuruluydu sonra d:bölümüne xp yi kurdum bilgisayrı açıp kapadım malesef bana hangi işletim sistemini açacağınızı sormadım bunu nasıl yapabilirim uyardımcı olursanız sevinirim

Mehmet-
20-09-2008, 23:14   |  #10  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Ben size yazıda d ye xp yi kurunca vistanın açılmayacağını zaten belirtmiştim bilmem okudunuz mu?
O alıntı yaparak aktardığım bilgi vistayı tekrar açmak için. Onu uyguladınız mı?

serkanaslan
21-09-2008, 00:27   |  #11  
Yıllanmış Üye
228 mesaj

arkadaşım yazdıklarının hepsini okudum çok tşk ediyorum sana ellerine sağlık

Ahmet_79
21-09-2008, 00:38   |  #12  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj
serkanaslan
arkadaşım yazdıklarının hepsini okudum çok tşk ediyorum sana ellerine sağlı
şu anda ikisi birden sorun suz çalışıyor mu?

Mehmet-
21-09-2008, 00:39   |  #13  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj

Ne demek elimizden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyoruzGöz kırpma Umarım ordaki bilgiler doğrultusunda vistaya kavuşursunuz.
Saygılar iyi akşamlar...

kalamarr
21-09-2008, 22:18   |  #14  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

14081408'le aynı yerden alıntı yapmışız. daha önce ki birkaç soruda da bu metini kopyala yapıştır yapmıştım. merak etmeyin ben denemiştim çalışmıştı hiçbir sorunu yok.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 21 Eylül 2008 22:18
Mehmet-
21-09-2008, 22:22   |  #15  
Mehmet- avatarı
Yıllanmış Üye
2,296 mesaj
kalamarr
14081408'le aynı yerden alıntı yapmışız. daha önce ki birkaç soruda da bu metini kopyala yapıştır yapmıştım. merak etmeyin ben denemiştim çalışmıştı hiçbir sorunu yok.
Çalıştığını öğrendiğim iyi oldu Beğendim

Ayrıca ben yanlış hatırlamıyosam zaten bu forumda dolaşırken bir ara kopyalayıp almıştım. Anlaşılan sizden almışımKahkaha

İyi akşamlar. Saygılar...

Ahmet_79
21-09-2008, 22:25   |  #16  
Yıllanmış Üye
11,538 mesaj

evet öğrendiğimiz iyi oldu ilerde lazım olur yedekte kalsınKahkaha

volkanist
03-10-2008, 12:08   |  #17  
Taze Üye
2 mesaj

Bende vista cdsi yok. Vistanın kurulum dosyaları harddiskin ayı bir bölümünde yüklü olarak geldi. yukarda anlattıkalrınızı benim nasıl yapmam gerek??

Batıkan Doğan
03-10-2008, 13:27   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,366 mesaj
volkanist
Bende vista cdsi yok. Vistanın kurulum dosyaları harddiskin ayı bir bölümünde yüklü olarak geldi. yukarda anlattıkalrınızı benim nasıl yapmam gerek??
Recovery bölümünden Vista kurulsa bile, XP'nin MBR'unu siliyor. Onun için VistaBootPro ve EasyBCD adlı araçlardan yararlanmalısın. Yukarıdaki başlıklarda arkadaşların alıntı yaptığı yöntem çok uzun, ona bulaşma. Forumda kısa bir arama yaparsan anlatmıştım nasıl yapılacağını.