Çıldırtan bir durum. SORUN NERDE ?

c0me10
14-03-2008, 04:01   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

Merhaba arkadaşlar, forumu üye olmadan önce sürekli takip edenlerdenim, fakat gün geldi, derdimi paylaşmak ve derman aramak için yardım konusu açmam gerekti.

Çıldırdım desem yeridir... Sorun nerde bulamadım bir türlü. Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Öncelikle sistemimi belirteyim :

CPU : DualCore Intel Pentium D 925, 3000 MHz (15 x 200)

Anakart : Foxconn P4M9007MB Series (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN)

Anakart Çipseti : VIA P4M900

Ram : 2 X 512MB 667MHZ

Ekran Kartı : NVIDIA GeForce 7300 SE/7200 GS (256 MB)

Harddisk : 80 GB Seagate SATA

Power Suply : 400 W

Sorundan bahsetmeden önce saatlerce hatta günlerce internette sorunun kaynağı ve çözümü hakkında araştırma yaptığımı da belirteyim.

Sorun şu : Bilgisayarı açtıktan belirli bir süre sonra bilgisayar kilitleniyor... Fakat kilitleneceğini 10 saniye kadar önce belli ediyor. Yani bir şeyle uğraşırken 'Aha PC kilitlenecek' diyebiliyorum. Kilitlenmeden önce Harddisk yavaşlıyor ve okumayı bırakıyor...Bu sırada kasanın önündeki HDD ışığı düzenli olarak yanıyor, sonra ışığı kesiyor. Aynı zamanda Fanların hızlarına da baktığımda (program ile) 300 RPM kadar düşüş yaşanıyor. Ve bir kaç saniye ardından PC kilitleniyor ve yine bir kaç saniye sonra PC reset atıyor.(Eğer mucize olursa 1-2 dakikalık kilitlenmenin ardından tekrar kendine geliyor. Fakat birkaç dakika sonra yine aynı sorun...) PC reset attıktan sonra Bios'u geçmeden (yani Windows giriş ekranına gelmeden) tekrar reset, ve her seferinde aynı durum. Mecburen Power tuşuna basıyorum, eğer basmazsam sanırım bu sonsuza kadar devam edecek. PC'yi tamamen kapattıktan sonra birkaç dakika beklemezsem yine biosu geçip windowsa başlamıyor. (Fakat bu sefer reset de atmıyor biosda takılıyor) İllaki birkaç dakika beklemem gerekiyor... İŞTE BENİ DELİRTEN SORUN BU...
Ayrıca ; Sorunu yaşamaya başladığım zamanlar 1 defaya mahsus mavi ekran hatası aldım.
STOP : 0X0000007A kernel data inpage
error... DISK BOOT FAILURE... diye bir hata.

Bu hatayı görünce ve sürekli aynı sorun tekrarlanınca önce bilgilerimle ve araştırdıklarıma göre ilk olarak Harddiskten şüphelendim doğal olarak. Acaba BAD SECTOR falan mı var dedim. Format attım yeni işletim sistemi kurdum olmadı. 2. kez yaptım yine olmadı. 3.sünde MaxBlast ile 6 saatlik bir format attım. ( Bunu internetten bulmuştum, başlangıç cdsi yapılarak kullanılan bir program, yazılımsal bad sectorleri temizliyormuş.Fabrika çıkışı gibi bomboş bir harddisk... ). Ardından yine yeni bir işletim sistemi, yine aynı sorun. Dedim ki ; başka bir HDD deneyeyim belki benimkinde düzeltilemeyen bir fiziksel BAD SECTOR vardır. Başka bir harddisk denedim, fakat nafile... SORUN DEVAM ETTİ.

2. olarak RAM'leri kontrol edeyim dedim. Belki bellek read olmuyordur diye... 2 tane 512'liği teker teker denedim, 2 farklı slottada denedim. YİNE SORUN ÇÖZÜLMEDİ.

3. olarak kasayı, fanları komple bir temizleyeyim dedim. Çünkü sıcaklık sorunu yaşıyorum. İşlemcim 60-70 derece ortalama ile çalışıyor ve Power Suply çok ısınıyor... Fanları temizledim, kasayı temizledim. Sıcaklıkta pek bir değişiklik olmadı ve YİNE AYNI SORUN...

4. olarak bütün kabloları ve parçaları sökeyim, soğutayım ve tekrar monte edeyim dedim. Fakat oda nafile... Bütün kabloları tek tek özenle kontrol ettim ve parçaları özenle yerine taktım fakat YİNE AYNI SORUN...

Bunlara rağmen şüphelendiğim donanımları sıralayacak olursak 1- HDD 2-İşlemci 3-Power Suply diye düşünüyorum...

Ayrıca yarın kısmet olursa başka bir Power Suply deneyecem bakalım aynı derdin tasasını çekecekmiyim. (Hani belki voltaj düşüyordur ondandır diye.) Ve işlemcinin termal macununu da yenileyecem.

Sizce sorun nerde arkadaşlar ? Harbiden çıldıracağım yav.  Garantisi olsa bu kadar uğraşmam... Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Banned
14-03-2008, 10:54   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

1. ya psu elektrik girişi yada çıkışı düzensiz. Her ikisindede aynı durum olur.Bence bu sorunla karşılaştığnızda her ikisindede ölçüm yapın.
2. pc nin topraklaması olmazsa herhangi bir donanımdaki kaçak veya kısadevere ilede aynı durum yaşanabilir.
  Başka pc donaımlarından veya işletim sisteminden şüpheye yer vermiyorum , olsaydı mutlaka mavi ekran ve sistem hataları ile karşılaşırdınız

Kapalı Hesap (34907)
14-03-2008, 11:51   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 5
1,440 mesaj

Arkadaşım sen önce biosu resetle orjinal fabrika ayarlarına al.sorun devam ediyorsa servise götürmen gerekecek...

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (66905) ~ 14 Mart 2008 12:03
c0me10
14-03-2008, 18:53   |  #4  
OP Taze Üye
6 mesaj
khramn
1. ya psu elektrik girişi yada çıkışı düzensiz. Her ikisindede aynı durum olur.Bence bu sorunla karşılaştığnızda her ikisindede ölçüm yapın.
2. pc nin topraklaması olmazsa herhangi bir donanımdaki kaçak veya kısadevere ilede aynı durum yaşanabilir.
  Başka pc donaımlarından veya işletim sisteminden şüpheye yer vermiyorum , olsaydı mutlaka mavi ekran ve sistem hataları ile karşılaşırdını
Arkadaş PSU getirecek birazdan onu deneyeceğim. PSU'dan şüphelenmiyor değilim zaten. Fazlasıyla ısınıyor. Speed Fan ile voltaj ölçümü yaptığımda bazen voltajın yükseldiğini veya düştüğünü görüyorum. Ama bildiğim kadarıyla kısa süreli düşüş veya yükselişler her zaman etkilemez bilgisayarı.

Topraklama hattım var, kullandığım prizi 6-7 aydır kullanıyorum ve son bir haftadır bu sorunu yaşıyorum. Ayrıca işletim sisteminden kaynaklanmadığı kesin. Eğer kısa devre veya benzer bir sorun olsaydı, bilgisayar anında kendini kapatırdı diye düşünüyorum. 10-15 saniyeli durma evresi ve daha sonrada kilitlenip kalma evresi yaşamazdı diye düşünüyorum.

Biraz önce bir sitede PSU hakkında bilgi okumuştum, PSU arızalıysa PC'nin yaratacağı sorunların arasında HDD durması ve aynı anda fanların yavaşlaması vardı... Büyük ihtimalle PSU'dandır.

Umarım arkadaş kendi PSU'sunu getirir de deneriz. :)

Tavsiyelerin için teşekkürler.

Son Düzenleme: c0me10 ~ 14 Mart 2008 19:36
c0me10
14-03-2008, 18:55   |  #5  
OP Taze Üye
6 mesaj
suat666
Arkadaşım sen önce biosu resetle orjinal fabrika ayarlarına al.sorun devam ediyorsa servise götürmen gerekecek...
Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Fakat Bios ile alakalı olduğunu hiç sanmıyorum. Bios ayarlarından az çok anlarım. Ayrıca bu sorunu hem standart ayarlarda, hemde değiştirilmiş ayarlarda yaşıyorum. Anakartla veya Bios Setup ile alakası olduğunu düşünmüyorum.

c0me10
14-03-2008, 21:08   |  #6  
OP Taze Üye
6 mesaj

Bir sorum olacak...

Arkadaştan denemek için Power Suply getirdim, fakat 300 W'lık bir PSU. Benimki ise 400W.

Demek istediğim ben bazı arabirimleri takmadan (CDRom, DVD Writer vb...) bu suply i denesem bir sorun olur mu ? Bütün arabirimleri takarak denemek riskli diye düşünüyorum.

erdem187
14-03-2008, 21:43   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,334 mesaj

bütün arabirimleri teker teker takarsanız...ilk DVD-RW sonra CD-rom gibi sorunu bulabilirsiniz herhangi bir kısadevre gibi bişeyde...

c0me10
14-03-2008, 21:56   |  #8  
OP Taze Üye
6 mesaj
erdem187
bütün arabirimleri teker teker takarsanız...ilk DVD-RW sonra CD-rom gibi sorunu bulabilirsiniz herhangi bir kısadevre gibi bişeyde...
Onu denemiştim. Hiç bir arabirimi kullanmazsam bile bu sorunu yaşıyorum.

c0me10
15-03-2008, 05:26   |  #9  
OP Taze Üye
6 mesaj

PSU'yu bir açtım evi toz götürdü... Acayip bir şekilde tozlanmış. Temizledikten sonra 4 saat oldu restart atmayalı. Sanırım düzeldi gibi. 3-5 saat daha PC'yi açık bırakacağım, sorunu tekrar yaşamazsam düzelmiş demektir. :)

Yardımlarınız ve önerileriniz için teşekkürler.

Eğer sorun düzelmezse tekrar burdan bildiririm.