cmd (komut sistemi)

fahrisuna
08-08-2008, 16:14   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
87 mesaj

slm arkadaşlar benim pc cmd.exe de yani komut sisteminde virüs buldu ve sildim şuan komut sisemim yok ve bazı uygulamalar çalışmıyor format atmadan tekrar nasıl elde edebilirim cmd .exe yi

bektash
08-08-2008, 16:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,997 mesaj

Kaspersky yada eset nod32 antivirüs ile taratın mutlaka bulucak silin gitsin.

viking20
08-08-2008, 17:48   |  #3  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

Çalıştır komutundan yazdığın cmd normalde C:\Windows\cmd.exe dosyasıdır. Manule olarak bu dizini kontrol et ve buradaki cmd.exe yi çift tıklayarak aç. Eğer sorunsuz olarak açılıyorsa bu dizinde başka uzantılı cmd dosyasını ara varsa sil.sanırım c:\windows\system32 klasöründe cmd.exe dosyası silinmiştir
ilk önce bunu kontrol et
silinme olayı antivirüs programından kaynaklanabilir
eğer cmd.exe dosyasına virüs bulaşmış ise antivirüs programı bunu ya karantinaya almıştır yada silmiştir
tahminim bu yönde.Sana Cmd.exe ve Regedit exe dosyalarını gönderiyorum.Bunları Antivirüs programını kapatıp ilgili yere kopyala.
regedit exe yi Windows klasörünün içine ve de Cmd exe yide C/Windows/System32 içine kopyala ve dosya değişimi onayla.eğer dosya değiştirilemiyor kullanımda derse o zaman XP live cd veya Pardus un Cd den çalışan bir sürümü ile sistemini aç ve az önce yaptıklarını tekrarla.sonra hem cmd yi ve hemde regedit i dene.
indirmelinki::
(alıntı)

Son Düzenleme: viking20 ~ 08 Ağustos 2008 17:53
fahrisuna
09-08-2008, 10:54   |  #4  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
87 mesaj

sağolasın viking20 kardeş zaten bende virüs olduğundan sildim demiştim zaten dün aklıma geldi bi bilgisayardan atacaktım teşekkürler