Codec sorunu

HPQ-User
16-07-2010, 11:44   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Acemi sormuş:
İndirdiğim videolar pc izlenebiliyor.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: 0
Sistem Özellikleri:
Merhaba,uzman tvden egzersiz videoları indirdim,dvd ye çektim,onları  Philips DVD oynatıcı da izlemek istiyorum ama "codec" sorunu  yazıyor,ses var ,görüntü yok,yardımcı olursanız çok sevinirim.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.1; Trident/4.0; SLCC2; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30729; Media Center PC 6.0; FDM; AskTB5.6)

VOY
16-07-2010, 12:29   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
922 mesaj

DVD oynatıcınız Philips olduğundan dolayı böyle. Markalı diyebilceğimiz DVD oynatıcıların nerdeyse tümünde bu sorun var. Bir kaç model dışında. Codec'leri çoğunun sadece DVD ve VCD formatında olanları açmak için yeterli. Toshiba ve Sony marka oynatıcıların bazı modelleri Divx destekleyebiliyor. Ama bunun dışında bilinmiş olan teknoloji dünyasında isim yapmış markalı oynatıcılarının %75 Divx v.b. türevlerini desteklmiyor. Bunun dışında olan Minton v.b. markadaki oynatıcılar günümüzdeki tüm güncel codec leri barındırıyor. Bununların haricinde o videoları Windows Movie Maker de birleştirdiyseniz ve öyle DVD veya VCD imajı oluşturmaya kalktıysanız yine desteklemez. Bunu Nero veya alternatifleriyle oluşturmayı deneyin.

Nicoll
16-07-2010, 12:57   |  #3  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj
Alıntı: HPQ-User  
Acemi sormuş:
İndirdiğim videolar pc izlenebiliyor.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: 0
Sistem Özellikleri:
Merhaba,uzman tvden egzersiz videoları indirdim,dvd ye çektim,onları  Philips DVD oynatıcı da izlemek istiyorum ama "codec" sorunu  yazıyor,ses var ,görüntü yok,yardımcı olursanız çok sevinirim.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows NT 6.1; Trident/4.0; SLCC2; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30729; Media Center PC 6.0; FDM; AskTB5.6)

DVD oynatıcınız o formatı desteklemiyor demektir, eğer bir kitapçığı filan varsa oradan hangi formatları desteklediğine bakınız. Sonra videoları aşaıdaki program vasıtasıyla dönüştürün; öyle sanıyorum ki mpg formatı işinizi görecektir... Sonra tekrar dvd ye yazın...

http://www.formatoz.com/index.html

Ayrıca aynı işlemi dvd'ye yazarken de yapabilirsiniz... Video oluştur seçin... Nero öneririm aşağıdaki linkten indirebilirsiniz...

http://www.nero.com/eng/downloads-nbl-free.php

VOY
16-07-2010, 13:26   |  #4  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

@Nicoll dediklerin bir bakıma doğru. Ancak Mpeg v.b. dosyaları çoğu DVD player oynatamıyor. Bu yüzden Nero ile yazmasını ve videoları birleştirmesini önerdim. Soruyu soran kişinin kafası karışmasın diye yazıyorum. Bildiğim kadarıyla Nero 'nun ücretsiz sürümünde Vidoları birleştirme gibi bir özelliği yok. Trial versiyonunu indirin. Deneme olarak kullanabilirsiniz.

Son Düzenleme: VOY ~ 16 Temmuz 2010 13:29
Nicoll
16-07-2010, 13:40   |  #5  
Nicoll avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,352 mesaj

@VOY, ben dvd'ye direkt mpg2 atıyorum oynatıyor. Parça parça olması önemli değil... Bendeki dvp3354 model...

VOY
16-07-2010, 13:53   |  #6  
Yıllanmış Üye
922 mesaj

@Nicoll, dediğim gibi modelden modele fark var. Benim eski DVD oynatıcım Sony markaydı, sadece DVD ,VCD,Divx destekliyordu. Mpeg v.b. formatları desteklemiyordu. Bu yüzden yazdım. Soruyu soran kişi denesin olursa olur olmazsa olmaz. Her 2 yöntemden biri çalışacaktır.