Çökmeyen Bilgisayar

Kapalı Hesap (153535)
19-09-2010, 21:41   |  #26  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj

Her ne kadar donanıma her zaman büyük zararlar gelmese de bilgisayarımızda kullandığımız programlar sürekli çökebiliyorlar.Düzenli bakım yaptığınız zaman  işletim sisteminizin ömrü daha fazla olabilir.

Kadir190
19-09-2010, 21:51   |  #27  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
283 mesaj

KArdeşim Al 1tb bi disk oraya yedekle çükerse 30 dk ya format at sonra geri aktar diskten

Kapalı Hesap (153535)
19-09-2010, 22:06   |  #28  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,297 mesaj
Alıntı: Kadir190  
KArdeşim Al 1tb bi disk oraya yedekle çükerse 30 dk ya format at sonra geri aktar
Evet yedekliyorum zaten bütün verilerimi.Kastettiğim çalışırken word,excel gibi programların çökmesi.

Kapalı Hesap (154666)
20-09-2010, 11:13   |  #29  
OP Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj
Alıntı: Nephysus  
Termodinamiğin 2. yasasına göre dünyadaki her şey entropisini artırmak zorundadır; yani her madde düzensizliğe doğru ilerlemek zorundadır. Bu yüzden de yazılım gerekli donanım bozukluklarından dolayı çökmeye mahkumdur. Sen ne kadar zorlarsan zorla fizik senin bilgisayarını çökertecektir. :)
Bilinen anlamda evet ancak ne olursa olsun kapatıp açılınca yeniden normale dönebilen sistemlerden bahssediyordum

Kapalı Hesap (154666)
20-09-2010, 11:29   |  #30  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: thegenius  
ya cokmeye bilgisayar var zaten neden olmasin . coken sey windows.

mesela bazi laptoplarda bi tikla windows yukleyen sistemler var.

kaldi ki bisuru yontem var windows cokmeden once yedeginini aldiysan [microsftun uretmedigi programlar icin gecerli agirlikli olarak :P ] 

cokmeyen bilgisayar var anma anakart yanar hd yanar gpu yanar cpu yanar yanar mi yanar.

ama degisir mi degisir. :P

yani lafin kisasi cokmeyen bilgisayar var ama birazcik uzmanlik gerektiriyor.

+ linuxlar var kopyala yapistir isletim sistemi olan linuxlar var .

mesela symbian oslar ceplerdeki kopyala yapistir tek tusla sistem yukleme var bazi telefonlarda.

telefonla ne alaka demeyin telefonlarin bicou nokialar felan isletim sistemi ve mini cpular kullanir.

hatta ben cep telefonu alirken cpu hizina ve ramin buyuklugune gore degerlendiririm.

ozel programlar var ceplerde cpu hizi  ram miktar rom mikari felan ogrenilebiliyor

gerci cou 100 hz civarini fazla asamiyor ramleri de 200kb olursa kaliteli telefon diye bilinir. tabi onlar rame degil ramden kaynaklanan destekledigi programlara felan bakarak kaliteli diyolar ;

Aslında çok doğru.
Bu günkü cep telefonları da bir çeşit bilgisayar olduğuna göre.
Yazılımı ve işletim sistemi içerisinde olduğuna göre
Zoraki işlem yapılıp programını değiştirmediğimiz sürece çökmezler
Olası bir dengesizlikte kapatılıp açılınca normale döner.
Bu mantıkla düşünürsek çökmeyen bilgisayar aslında varmış.
çökmenin asıl mantığı işletim sisteminin dengesizliği ise
İşletim sisteminin içerisine yabancı ve anlaşılmayan komutların girmesi
Birçok komutu aynı anda çalıştırıp işlemcinin yığılması olayını saymazsak
Demekki yapmamız gereken şey harddiskimizi sadece işletim sistemi ve driverler için ayırıp sadece okunabilir şekilde ayarlarsak. Kendi isteğimiz dışında herhangi bir yazılım atılmasına müsaade etmezsek aslında çökmenin önüne geçilmiş olacaktır.
NOT: Donanıma bağlı çökmeler çökmekten ziyade arıza sınıfına gireceği için hesaba katılmaz. çünki ilk yükleme esnasında donanım uyumluluğu zaten kontrol edilir.

Kapalı Hesap (154666)
20-09-2010, 11:37   |  #31  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: cs098701  
Evet yedekliyorum zaten bütün verilerimi.Kastettiğim çalışırken word,excel gibi programların çökmesi.
Çalışırken program çökmeleri genellikle iki şekilde olur.
1 Ya işlemci kapasitesi verilen komutları kaldıramıyordur.
2 ya da işletilen programın tüm komutları tam olarak yüklenmemiştir.

Kapalı Hesap (154666)
21-09-2010, 16:52   |  #32  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Konuyla ilgili olarak uzmanlarımızdan da bilgi almak isterdim

mcafee23 ayrılmıştır
22-09-2010, 02:37   |  #33  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

hesap makinesi çöker mi çökmez ama güncellenmesine gerek olmadığı için güncellenmez.Her zaman çalışır
İşte windows'a hesap makinesi mantığı ile bir chip'e yazılıp silinmemek ve değiştirilmemek üzere programlanabilir.Ancak bu seferde geliştirilebilir anında güncellenebilir olmaktan çıkar.

Dediğiniz mümkün hatta çok basit.Size isteseler sistem klasörlerini ve dosyalarını göstermezler bile.Hal böyle olunca böyle bir sisteme virüs sokmak da kolay olmayacaktır

Kapalı Hesap (154666)
22-09-2010, 03:53   |  #34  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: mcafee23  
hesap makinesi çöker mi çökmez ama güncellenmesine gerek olmadığı için güncellenmez.Her zaman çalışır
İşte windows'a hesap makinesi mantığı ile bir chip'e yazılıp silinmemek ve değiştirilmemek üzere programlanabilir.Ancak bu seferde geliştirilebilir anında güncellenebilir olmaktan çıkar.

Dediğiniz mümkün hatta çok basit.Size isteseler sistem klasörlerini ve dosyalarını göstermezler bile.Hal böyle olunca böyle bir sisteme virüs sokmak da kolay olmayacaktı

Böyle bir donanım karşısında güncelleme bence biraz gereksiz gibi.
Şöyle düşünürsek.
İlk Xp işletim sistemi çıktığında SP1 ile veriliyordu sanırım ( Benimkisi öyleydi) sistemi kurduğumda tıkır tıkır çalışıyordu ama SP2 yi yükledikten sonra sık sık kilitlenmeler oluyordu Belki de donanımla ilgili idi. Ama SP3 yüklenince fırtına gibi çalışıyor. Ama zamanla ağırlaşmalar ve çökmeler haliyle oluyor.
 Ben böyle bir durumda oturmuş bir işletim sistemini EEPROM sistemine yüklesem ve bilgisayarı bu sistemle başlatsam. (Tabiiki yeterli kapasitede EEPROM varmı bilmiyorum)
Diyelim ki sistemi yapmayı başardık.
Virüsler girse bile kendisini bir yere kaydetmeye çalışacaktır. Sistem dosyaları EEPROM bölgesinde olduğu için oraya girmeleri imkansız olacaktır. sadece bilgisayarın belleğinde konuşlanacaktır. Ama bilgisayarımı kapattığımda tüm bilgiler silineceği için virüsler de silinmiş olacaktır. Tabiiki harici HDD bağlarsam bunu gözönüne almak lazım.
Tüm mesele bilgisayarı kapatıp açtığımızda ilk durumuna gelmesi. ilk durumu da haliyle iyi çalışabilen bir sistem olmalıdır.
Yani sistem dosyasını öyle bir kilitleyebilmeliyiz ki hiçbir yazılım içeri girememeli (Belki istersek kendimiz yükleyebilmeliyiz)

mcafee23 ayrılmıştır
22-09-2010, 04:10   |  #35  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
3,717 mesaj

güncelleme derken olayı sadece sp1 olarak algılamayın,sisteme hiçbir ek veya değiştirme yapamazsınız.
Tema yüklemek gibi

Ayrıca üzerinde teori ürettiğimiz EEPROM sisteminin yapıldığını varsayalım
virüs sistem dosyalarına bulaşamadıktan sonra kişisel dosyalarınıza bulaşmasında hiçbir sakınca yoktur.
Ama mevcut sistem ile deep freeze kullanmak aynı şey değildir.
Mevcut sistemde virüs bilgiayarı restart edene kadar windows sistem dosyalarını kullanacak ve işlevini yerine getirecektir

Kapalı Hesap (154666)
22-09-2010, 06:10   |  #36  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Sonuçta işlemler virüs saldırısından ya da program uyuşmazlığından tutarsız davransa bile kapatılıp açılınca normale dönecektir.
Eğer detaylı hata raporu kaydedebiliyorsak olayları da inceleyebileceğiz.
Amiga bilgisayarlar buna benzer bir sistemle çalışıyorlardı. Virüs bulaşabiliyordu ama sadece disket zarar görüyordu kapatılıp açılınca normale dönüyordu.

Sonuçta böyle bir şeyin yapılabilme mantığı acaba sadece maliyet hesabımı

Kapalı Hesap (101323)
15-12-2011, 00:14   |  #37  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj

deep freeze  tarih olmadı   daima son  versiyonunu kullanırsanız  çökmeyen bir bilgisayarınız  olur

root1907
15-12-2011, 13:25   |  #38  
root1907 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
231 mesaj

ben 2 senedir aynı sistemi kullanıodum, daha 1 hafta önce win 7 yaptım çökertme konusu tamamen kullanıcı ile alakalı bir sorundur. birde virüslerden tabikide iyi bir virüs programı yüklersen ve pc kullanmayı biliorsan pc çökmeyen pc olur :)) çoğu insan pc kullandığını zannediyor ama sadece zannediyor.

Kapalı Hesap (154666)
15-12-2011, 14:25   |  #39  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: root1907  
ben 2 senedir aynı sistemi kullanıodum, daha 1 hafta önce win 7 yaptım çökertme konusu tamamen kullanıcı ile alakalı bir sorundur. birde virüslerden tabikide iyi bir virüs programı yüklersen ve pc kullanmayı biliorsan pc çökmeyen pc olur :)) çoğu insan pc kullandığını zannediyor ama sadece zannediyor.

Akla başka sorular da geliyor.
Ben amatör bir kullanıcı olarak yanlış uygulamalar yapıp bilgisayarın çökmesine neden olabilirim. Ama işyerleri de mi benim gibi acep. Ben nice serverlerin çöktüğünü biliyorum. Üstelik serverlerde raid1 ile tam yedeklenme sağlanmaktadır. Ve en pahalı güvenlik duvarı uygulanmaktadır..
Bu arada eskiler bilirler ki COMMODORE64 bir nevi çökmeyen bilgisayardı. Program uygulamalarında hata verip kilitlense bile kapatıp açmakla yeniden sıfır oluyordu..
Mcafee arkadaşımızın söylemiş olduğu gibi hesap makinası mantığı da bir çeşit çökmeyen bilgisayardır. Tek farkı günümüz bilgisayarları çok daha fazla komut kümesi içermektedir.

Batuhan Karsan 26
16-12-2011, 18:20   |  #40  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

ya kasayı alın bir yere koyun ellemeyin 16 sene sonra açın tertemiz.

Kapalı Hesap (154666)
16-12-2011, 21:08   |  #41  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: Batuhan Karsan 26  
ya kasayı alın bir yere koyun ellemeyin 16 sene sonra açın tertemiz.
Sen ööle san.
Ben bir ara temiz bi format atmıştım. Ayarlarım bozulmasın diye bilgisayarı bir kenara kaldırdım ve 15 gün sonra bir recovery sistemi alarak bilgisayarımı açtım.
Çökmüş bi şekildeydi.

Mertcan0725
16-12-2011, 21:13   |  #42  
Mertcan0725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,706 mesaj
Alıntı: liberty city  
deep freeze  tarih olmadı   daima son  versiyonunu kullanırsanız  çökmeyen bir bilgisayarınız  
Aynen bu işe yaramaz mı?

Kapalı Hesap (101323)
17-12-2011, 00:05   |  #43  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj
Alıntı: Selahattin Yıldırım  
Aynen bu işe yaramaz mı?
yarar tabi deep freeze  i yapan firma faronics  son versiyon  yani son sürüm son build kullanınca  çökmeyeceğine garanti veriyor   eğer çökerse gelin bize dava açın diyor

Kapalı Hesap (153334)
17-12-2011, 03:28   |  #44  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

bence isletim sistemini dvd ler gibi bir kere yazilicak sekilde dvd tarzi sdd den bile hizli bir alete yazacaklar ramide 1tb yapacaklar hdd sdd ortadan kalkicak ve windows live isletim sistemleri olan linux gibi herseyi aninda taniyacak.boylece isletim sistemi sabit kalicak cokmucek guncelleme icin yeni dvd yazicaz yani ssd den hizli olan alet.oda cok zor.linux live cd ler hic cokmezler.sistem neden coker biliyon mu silindiginde yada yer degistiginde coker.linux live cd ler sabit yazildigindan hic cokmezler.su fotografcilarin diskleri var kare onlarda kilit var yazmaya karsi korumali o belleklerden al bitane windows u kur sonrada kitle.muhtemelen windows acilmaz sonrada onari sec acilis dosyalarini hdd tasir sonra windows acilir ama hicbir sey kaydedemezsin windowsu kurdugun yere taki kiliti acana kadar.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (154666) ~ 17 Aralık 2011 03:39
Kapalı Hesap (154666)
17-12-2011, 11:47   |  #45  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
Alıntı: DETROID_35  
bence isletim sistemini dvd ler gibi bir kere yazilicak sekilde dvd tarzi sdd den bile hizli bir alete yazacaklar ramide 1tb yapacaklar hdd sdd ortadan kalkicak ve windows live isletim sistemleri olan linux gibi herseyi aninda taniyacak.boylece isletim sistemi sabit kalicak cokmucek guncelleme icin yeni dvd yazicaz yani ssd den hizli olan alet.oda cok zor.linux live cd ler hic cokmezler.sistem neden coker biliyon mu silindiginde yada yer degistiginde coker.linux live cd ler sabit yazildigindan hic cokmezler.su fotografcilarin diskleri var kare onlarda kilit var yazmaya karsi korumali o belleklerden al bitane windows u kur sonrada kitle.muhtemelen windows acilmaz sonrada onari sec acilis dosyalarini hdd tasir sonra windows acilir ama hicbir sey kaydedemezsin windowsu kurdugun yere taki kiliti acana kadar.
Çok doğru bir mantık.

Kapalı Hesap (154666)
17-12-2011, 11:54   |  #46  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
yarar tabi deep freeze  i yapan firma faronics  son versiyon  yani son sürüm son build kullanınca  çökmeyeceğine garanti veriyor   eğer çökerse gelin bize dava açın
Deep-freeze bir yazılımdır ve harddiskin bir bölümüne yazılır. Sonuçta harddiskin ya da veriyollarının arızalanması gizli bölümü etkileyen virüsler gibi nedenler de bilgisayarın çökmesine neden olabilecektir.
Ben benzer bir donanım kullanmıştım. RADIX recovery card. Bu bile işe yaramadı.

Kapalı Hesap (101323)
18-12-2011, 08:26   |  #47  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Deep-freeze bir yazılımdır ve harddiskin bir bölümüne yazılır. Sonuçta harddiskin ya da veriyollarının arızalanması gizli bölümü etkileyen virüsler gibi nedenler de bilgisayarın çökmesine neden olabilecektir.
Ben benzer bir donanım kullanmıştım. RADIX recovery card. Bu bile işe yaramadı.

o  gizli bölümü etkileyen bir tane virus  bulsana bana   gidipte  diğer çamur atanlar gibi deep freeze in eski versiyonlarını aşan virusleri  önüme koymayın  son  sürüm  son build  deep freeze standard ı  bir tane  aşan  gizli bölümü etkileyen  yani ağ kablolarını  çekip restart yaptıktan sonra  hala silinmeyen bir virus bulun hadi  benim pc de  sistem ayrıldı bölümüde dahil  tüm hdd  ler  deep freeze  korumasında  tabiki son versiyon   
benim deep freeze aşıp  windowsa  yerleşecek ve   deep freeze in silemeceği bir virus  bul  buraya  koy  
tabiki virus  deep freeze in gizli bölümüne girip   etkileyecek   he  sizin gibiler ancak çamur atar sizde çok iyi biliyorsunuzki   deep freeze standard ın  son  versiyonunu  aşacak  bir virus  yoktur   olsaydı sizce  şimdiye kadar  faronics yeni  versiyon çıkarmazmıydı   adamlar boşuna mı    gelin dava açın diyorlar  lisanslı  kullanıcılara  ben lisanslı kullanıcıyım sonuçta  bu kadar  harikulade bir yazılımıa  çamur  atmak  edepsizliktir  tüm dünyanın kullandığı bir yazılım  bu yazılıma çamur atanların neden attığınıda çok iyi biliyorum  warez  yollardan   korsan deep freeze kuruyorlar sonra kaldıramayınca ancak çamur atın  kedi erişemediği  ciğere pis dermiş  onlar  kendileri daha iyisini yapsınlarda görelim   programlamadan zerre  kadar anlamayanlar gelip  bu   programa çamur atıyor  bakmayın boyutunun ufak olduğuna  aspack ile packlenmiş   kaynak kodları  vardır   1000  sayfa  belkide daha  fazla    deep freeze i küçümsemeyin çok  büyük bir  yazılım projesidir deep freeze  bu  yazılımı   lisanslı kullananların kaçı  şikayetçi  bu programdan  %1 lik bir kısım      ki tr den bir tane lisanslı kullanıp şikayetçi olan bir kişi  bile  bulamassınız  emin olun  afedersiniz ama   deep freeze i warez  yollardan kurup kaldıramayanlar sonuna kadar  bunu   hak ediyorlar   softwares  , operating systems , games  licences are  not for purchase
deep freeze   licences are   for purchase    please   if you like  this is a   wonderful software   buy it other mean purchase it   i believe  it  you  like this software   trust me  really trust me   this is  wonderfull   software  best software  my  english is  bad  my grammar  is  too  bad i am  sorry   deep freeze  for  purchase  only    are you understand   ?  thats best software deep freeze      translate  :   yazılımlar    işletim sistemleri  oyunlar  lisansları  satın alınmak için değildir deep freeze lisansları satın alınmak içindir   lütfen  eğer  beğendiyseniz satın alın  bu harika bir yazılım  satın alın diğer  anlamıyla satın alın  inanıyorumki  bu yazılımı  beğeneciksiniz  bana güvenin gerçekten bana güvenin   bu harika yazılım en iyi yazılımdır  benim ingilizcem  çok kötü  benim  dil bilgim  çok kötü  üzgünüm  deep freeze   satın alınmak içindir   anladın mı   işte     en iyi yazılım   deep freeze  çeviri  :  
en son yediğim vurgundan sonra kredi kartı vurgunu  deep freeze  harici hiçbir yazılıma  oyuna  yazılımsal bir şeye  para vermiyorum  sadece deep freeze standard ın senede 2 adet lisansını alıyorum o kadar  ingilizcem berbattır  ama yinede yazayım dedim  tüm dünya anlasın diye  faronics de görsün diye hadi kalın  sağlıcakla     bu yazılımı bir kullanmaya başlayın bırakamayacaksınız benim  3-4 yıl oldu kullanmaya başlayalı 2 yıldırda lisanslı  kullanıcıyım   sorun yok  hayat sorunsuz işte sorunsuz hayat  hiçbir sorunsuz hayat kullanın bırakamacaksınız  söz veriyorum inanın bana   english  : thats  life thats  nothing issues   life  nothing problem   use it  not drop it  i promise believe me

Kapalı Hesap (154666)
18-12-2011, 13:20   |  #48  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Kızma adamım.
Biz burada deep freeze in iyi yada kötü olduğunu tartışmıyoruz. Konu başlığına göre tartışıyoruz.
Sonuçta her türlü yazılım harddiske kaydedilir. Bu kayıt Bazı sebeplerden dolayı silinebilir ya da bozulabilir. Bu durumda bilgisayar çökmüş demektir.
Ama bir yazılım ROM a (Read Only Memory) aktarılabilirse, rom'a herhangi bir şekilde müdahale edemediğimiz için bilgisayar kapatılıp açıldıktan sonra ilk durumuna dönecektir.

Kapalı Hesap (101323)
18-12-2011, 16:33   |  #49  
Kapalı Hesap
3,337 mesaj
Alıntı: mr_yamyam  
Kızma adamım.
Biz burada deep freeze in iyi yada kötü olduğunu tartışmıyoruz. Konu başlığına göre tartışıyoruz.
Sonuçta her türlü yazılım harddiske kaydedilir. Bu kayıt Bazı sebeplerden dolayı silinebilir ya da bozulabilir. Bu durumda bilgisayar çökmüş demektir.
Ama bir yazılım ROM a (Read Only Memory) aktarılabilirse, rom'a herhangi bir şekilde müdahale edemediğimiz için bilgisayar kapatılıp açıldıktan sonra ilk durumuna dönecektir.
:) kızmadım zaten ama  rom bellek üzeerine kaydedilen os çalışmaz bence sonuçta  os  her açılışta  boot etmek için  bazı  dosyalarını değiştiriyor  
bence  os de  rom  bellek üzerinde çalışacaksa  bios gibi çalışmalı yani ayarlarının  geçici olarak kaldolduğu  cmos   belleğide  olmalı

Kapalı Hesap (154666)
18-12-2011, 21:10   |  #50  
OP Kapalı Hesap
4,901 mesaj
:) kızmadım zaten ama  rom bellek üzeerine kaydedilen os çalışmaz bence sonuçta  os  her açılışta  boot etmek için  bazı  dosyalarını değiştiriyor  
bence  os de  rom  bellek üzerinde çalışacaksa  bios gibi çalışmalı yani ayarlarının  geçici olarak kaldolduğu  cmos   belleğide  olmalı
Hah şimdi oldu.
Ancak bios ta bir prom dur. Bilgiler üzerine sonradan da yazılabilir. Sonuçta bios ta bir işletim sistemidir. Ama bilindik işletim sistemleri gibi iş mantığına dayanmaz sadece hangi donanımın nasıl ve ne şekilde çalışması gerektiğini aklında tutar.
Eski bilgisayarları hatırlarsak.. Commodore64, atari veya amstrad bunlar işletim sistemi yüklenmeyen bilgisayarlardı.
Ama çoğu bilindik dillerden anlıyordu. Mesela basic, assembler ya da benzeri gibi.
Eğer bu bilgisayarlar mesela com.64 bir program çalışması esnasında çökerse ya da yanıt vermezse kapatıp açtığımızda sıfır format atılmış gibi baştan başlardı.