Combobox ile text çağırmak

quattrosuv
05-03-2011, 01:58   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba ,
şimdi ben bir html dosyası oluşturdum.iller ve ilçeler çalışıyor herhangi bir sorun yok.
Fakat önce il , sonra ilçe seçildikten sonra göster butonunu tıkladığım zaman hemen altındaki textbox alanına dışardan text dosyasını çağırmak istiyorum.çağıracağım dosyaları html de yapabilirim bunda problem yok.
Sadece dışardaki verilerimi bu alana getirmek istiyorum
örnek dosyayı buraya nerden yükleyeceğimi bilemedim , bu yüzden kendi hostuma attım.
içinede 2 tane txt dosyasını ekledim.örnek olarak sadece bu ikisini yapabilirseniz kalanını ben devam ettirebilirim.
www.2abilisim.com/liste.rar
Not : dışardan çağırmamın sebebi text dosyaları toplamda 3 mb'in üzerine çıkıyor.Sayfa çok ağır çalışmaması için dışardan çağırmak daha hızlı olacağını düşündüm.Bu işin başka bir yolu varsa ona da açığım.

Teşekkürler.

e.inkaya
06-03-2011, 20:40   |  #2  
Taze Üye
11 mesaj

Harici dosyalara JavaScript ile ulaşmaya çalışmak çok zahmetli -her ne kadar JavaScript buna izin veriyor olsa da. Http request mevzusunu iyi biliyor olmak lazım. Bu konuları çözecek en iyi yöntem ise server-side programcılık. Yani asp,php,cgi,perl gibi dillerle yapılan işler. Eğer bu konuda ciddiyseniz bu dillerden en azından birini kesinlikle öğrenmeniz lazım. Nasihat(!) kısmını bırakıp da sizin sorunuzun cevabına gelirsek ben internette şöyle bir şey buldum:

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
var txtFile = new XMLHttpRequest(); txtFile.open("GET", "http://my.remote.url/myremotefile.txt", true); txtFile.onreadystatechange = function() {   if (txtFile.readyState === 4) {  // Makes sure the document is ready to parse.     if (txtFile.status === 200) {  // Makes sure it's found the file.       allText = txtFile.responseText;       lines = txtFile.responseText.split("\n"); // Will separate each line into an array     }   } } txtFile.send(null);
Sizin de göreceğiniz gibi kod karmaşık, bu konularda JavaScript'in hantal kaldığını bir daha belirtmek isterim, işte bahsettiğim şey buydu. Küçücük şey için yığınla kod...
Umarım kodu çözebilirsin, ben denemedim çünkü... Eğer daha çok öğrenmek istersen google'dan -accessing OR reading external text file with javascript- cümlesini arat. Tabi sonuçları ingilizce olacak, ama türkçe kaynak yok bu konuda maalesef...
Kolay gelsin.

e.inkaya
06-03-2011, 20:45   |  #3  
Taze Üye
11 mesaj

Konuyu merak ettiğimden biraz daha baktım internette. Daha basit bir örnek (türkçeye çeviriyorum bu sefer):

[ Tüm kodu seç ] [ Yeni Pencerede Göster ]
XML özelliğini kullanın. Şöyle bir XML dosyayı oluşturun: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <Dosya>     <Icerik>Buraya text dosyalarının içinde yazanları kopyalayacaksın</Icerik> </Dosya> Adını "mytext.xml" olarak koyun. Daha sonra HTML dosyasının içinde şöyle kullanılacak: <html> <head> <title>Harici dosya içeren textarea</title> <xml id="Txt" src="mytext.xml"></xml> </head> <body> <textarea datasrc="#Txt" datafld="Content"></textarea> </body> </html>
Eğer yöntem çalışıyorsa sizin sorununa uygun gibi...

Son Düzenleme: e.inkaya ~ 06 Mart 2011 20:46