COMODO Time Machine'i kaldırdım, bilgisa

HPQ-User
25-01-2010, 10:36   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

kataruna sormuş:
Merhaba. Hp pavilion notebookum var. Bildiğiniz üzere hp laptopların sabit diskinde ayrı bir recovery bölümü var, ve sistem çökmesi durumunda bilgisayarı başlatırken tek tuşla fabrika ayarlarına geri götürme şansı veriyor. Ayrıca bilgisayarda Vista kurulu, ve vistanın yedekleme ve geri yükleme özelliği kullanılarak sistem istenilen bir tarihe geri götürülebilir. Ama recovery bölümü sadece fabrika ayarlarına geri götürdüğü için ve vistanın yedekleme ve geri yükleme aracı bazen sorunlarla karşılaşıp işlevini yerine getirmediği için geçenlerde ChipOnline'da tanıtılan COMODO Time Machine programını kurup kullanmaya başladım. Bu program sabit diski tüm dosyaları ve ayarlarıyla eski bir tarihe geri götürüyor.

Bugün farkettim ki COMODO'nun geri yükleme noktaları çok yer kaplıyor ve kaldırmaya karar verdim. Revouninstalleri çalıştırıp onunla kaldırmaya çalıştım. Hata verdi ama revo bütün kalıntıları silmeye çalıştı. Sonra geriye kalan diğer kalıntıların da silinmesi için bilgisayarı yeniden başlattım. Bu sefer BİOS hata verdi: Disk Okuma Hatası Oluştu. Bu sefer HP'nin recovery bölümünü kullanıp format atmaya yeltendim ama aynı hatayı verdi: Disk Okuma Hatası Oluştu.

Birkaç defa denedikten sonra olmayınca internetten bir XP kopyası indirip CD'den bilgisayara kurmaya çalıştım. Bu sefer kurulum tamamlanmak üzereyken mavi ekran hatası veriyor. Virus olabilir denetleyin, yeni takılan sabit disk varsa kaldırın, sabit diski CHKDSK /F ile denetleyin falan gibi cümleler kurmuş. Ben bilgisayarın ne işletim sistemini açabiliyorum ne de MS-DOS'u BİOS'tayken nasıl çalıştıracağımı biliyorum. Bu işlemleri yapamam ki.

Hem microsoftun hem de HP'nin sitelerinden durumu araştırmaya çalıştım ama kafamı daha fazla karıştırmaktan başka bir işe yaramadı.

Acemi bir bilgisayar kullanıcısı olduğumu varsayarak bana ne yapabileceğimi yazarsanız çok memnun olacağım. Teşekkürler şimdiden.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Hp Pavilion 1245-et
Windows Vista Home Premium
Intel Core 2 Duo 2.10 GHZ
Ati Mobility Radeon 4650 HD

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 5.1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.0.4506.2152; .NET CLR 3.5.30729)

Kapalı Hesap (135391)
25-01-2010, 11:46   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 0
2,758 mesaj

Bendede Recovery vardı gözümü kırpmadan sildim. Nasıl olsa elimde Win7 Dvd si var :)

(Ama bu karar sizi yanıltmasın yani ben dedimdiye silmeyin)

kataruna
25-01-2010, 16:29   |  #3  
Yeni Üye
39 mesaj

beyefendi bilgisayarı hiç açamadığımı söyledim. Recoveryi nasıl sileyim? yazımı tam olarak okudunuz mu? benim derdim recovery ile değil ki! disk okuma hatasından bahsediyorum.

mancukya
25-01-2010, 18:20   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Arkadasim pcyi hic acamiyorsan yapabilecegin ne varki hani güvenli mod yada vista ve seven icinde gelismis kurtarma durumlari var ama oralarada giremiyorsan f8 ile yada faydasi olmuyorsa tek yapabilecegin bir dvd bulup sistemi ya onarman yada yeniden kurman.
Yani size o makineyi sattiklarinda yaninda artik genelde dvd vermiyorlar siz backup yapmadiysaniz elinizde yoksa hata sizindir en azindan lisans bilgileriniz elinizede olsa kopya bir dvd ile bile etkinlestirme basit olurdu yapilacak pek bir sey yok dediklerim haricinde.
Orjinal isletim sistemiyle stain alinan her makinede backup programi vardir vista ve sevenin zaten kendi backup programi mevcut zaten size sürekli uyari verir sistemi yedekleyin diye üstelikde vista ve seven ayni alani tavsiye etmez 2 dvd icinede sistemide yedekler kurulumda lisans aktif etme derdide olmaz her gün isletim sistemi imagi alinmaz 1 kere alinmasi kafi gelir onuda ayni hard diske almak zaten mantiksizliktir.
Bu internet kafe tarzi yerlerde kullanilmasi gereken programlari kullanmak marifet saniyor cogu kisi hard disk cökerse bozulursa ne faydasi olucaksa.

Son Düzenleme: mancukya ~ 25 Ocak 2010 18:23
Mehmet Kök
25-01-2010, 18:41   |  #5  
Yıllanmış Üye
170 mesaj

Geçmiş Olsun Öncelikle XP CD İle Değil Vista DVD İle Başlangıç Onar Yapın Olmazsa Recovery Bölümüne Dokunmadan Yükleme Yapın PC'nin Üzerinde Bulunan Key İle Active Edersiniz Kolay Gelsin.

Not: XP CD İle Format Atmak İçin Driver Disket İle Yüklenmesi Gerekir.

Son Düzenleme: Mehmet Kök ~ 26 Ocak 2010 15:46
mancukya
25-01-2010, 22:53   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

sp3 lu bir xp cekseydin madem en azindan sata sorunun olmazdi.

3dxsolid
11-04-2010, 11:32   |  #7  
Yeni Üye
49 mesaj

hocam senin hdd mbr si yani önbelleği bozulmuş.. eğer hhd de boş yerin varsa en kolay olan ubuntu 9.04 cd si bul cd den başlat c yi formatlayıp ubuntuyu kur yani windowsun bozulmuş mbrsi üzerine ... bu şekilde mbr grub ayarlarına göre düzenlenecek . formattan sonra vista win7 xp heneyse cd ni tak c ye yeni format çek ya da f11 di sanırım recovery yap .. sana kalmış ....