cool and quilet ses sorunu

kenantur
27-08-2009, 14:02   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
14 mesaj

arkadaşlar cool'n'quilet i aktif yaptığımda mp3 dinlerken, film izlerken, oyun oynarken kısacası hertürlü seste cızırtılar parazitler oluşmaya başlıyor. (bulabildiğim tüm ses driverlerini yükleyerek tek tek denedim hepsinde durum aynı)  cpu-z dan baktım bu cızırtılar mhz değişimlerinde meydana geliyor. başka hiçbir sorun yok, boşta 800mhz kadar düşüyor, yükte orjinal hali olan 3000e çıkıyor gerektiğinde arada kalan rakamlarda geziniyor fakat işte her rakam değişiminde o an çalan müzikte rahatsız edici derecede cızırtılar parazitler meydana geliyor. bunun bir çözümü varmı?

not: şuan vista64 kullanıyorum. işlemcim phenom II x4, biara denemek için xp yi yüklemiştim, xpde cızırtı olmuyor ama cool quilet biostan aktif olduğu halde mhz de değişimlerde olmuyor haliylede işlemci devamlı 60-65 derecede çalışıyordu xp de.

Erhan Tiryakioğlu
27-08-2009, 14:40   |  #2  
Erhan Tiryakioğlu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
4,716 mesaj

Bilgisayarın Kastığından Dolayı OLuyor Sanırım Servis Pack'leri Yüklemeni Öneriririm Ayrıca Tüm Driverleri Değil Sadece Kendi Driverine Uygun Güncel Driveri Yükle ...

kenantur
27-08-2009, 14:50   |  #3  
OP Taze Üye
14 mesaj

tüm driverler derken tek tek kaldırıp yükleyerek denedim tüm bulunan tüm versiyonları. şuan en güncel uygun (64bit) driverler yüklü. bilgisayar kasıyor olamaz çünkü gta4 dahil en hüncel hiçbir oyunda dahi tek bir kasıntı oluşmuyor. boşta winampta kasması olanaksız diye düşünüyorum. cool u biostan kapattığımda sorun yok ses ayna gibi, ama açında dededen kalma transitörlü radyo kıvamına geliyor. ayrıca vista ultimate 64bit sp2 yüklü. tüm güncellemelerde güncel.

phenom II x4 3.0ghz - sapphire790gx - sapphire atiHD4670 1gb ddr3 - 2x2 ocz 1066mhz - 1tb seagate

Son Düzenleme: kenantur ~ 27 Ağustos 2009 15:12
kenantur
27-08-2009, 15:01   |  #4  
OP Taze Üye
14 mesaj

sistemim sağlamca bişey, ama şimdi aklıma geldi psu 350w lık. bunla ilgili olabilirmi bu sorun. ama dediğim gibi cool açıkkende kapalıkende tüm oyunları full detayda kasmadan resetlemeden çalıştıran psu, cool açıkken winampta veya mediaplayerde sesi yürütürkenmi kasılacak.

kenantur
28-08-2009, 20:16   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

arkadaş teşekkürler. kasıyor dedin ve bana ışık tutmuş oldun. evet cool sayesinde 800mhz e düşen işlemci 800mhz deyken kasıyormuş. oyunlarda otomatik olarak mhz arttığı için sorun olmuyordu ama müzikte filmde mhz artımına gerek duymayan cool'n'quilet işlemciyi aynı frekansta bırakıp çızırtı ve parazitlere yol açıyormuş. herneyse müzikte çatırtı olmaması için enaz 1800mhz gerekti, bunuda biosta cool enabled ken vistada;
güç seçenekleri/plan ayarlarını düzenle/gelişmiş güç ayarları/işlemci güç yönetimi
sekmelerinden "en düşük işlemci durumu" seçeneğini %30 a ayarlayarak giderdim. şuan enaz 1800e düşüyor buda sessizlik ve serinlik (48c) için yeterli. aynı sorunu yaşayan arkadaşlar tam çözüm budur.