Copy Handler ile Kopyalama Kontrol Altında

ExCeLLiuM
06-09-2007, 01:24   |  #1  
ExCeLLiuM avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,149 mesaj

Copy handler programını ilk Chip DVD sinde görmüştüm. Orada kopyalama hızlarınızı 6 kat kadar hızlandırıyor yazmıştı. İnanmadım, sallıyorlar dedim :) Sonra  bi ara programı kurdum ve bir test yaptım.

O zaman elimde seagate in 30 GB lık 5400 rpm lik bir harddiski vardı. C: sürücüsünde yer alan .dat uzantılı bir film dosyasını (500 MB civarı) D: sürücüsüne taşıyacaktım. Önce copy handler i kapattım. Normal bir şekilde kes/yapıştır komutunu verdim. Yaklaşık,
7 dakika sürmüştü. Sonra copy handler i açtım ve aynı şeyi onunla tekrarladım ve 50 küsür saniyede bitirmişti. 7 kat kadar hızlı kopyalamıştı.

O günden beri, kullanıyorum bu programı. Ve gerçekten performasn artışı sağlıyor. Şimdi kısaca ne gibi avantajlar olduğunu sıralayayım.

AVANTAJLARI:

• Normalden daha hızlı kopyalama/taşıma işlemlerini gerçekleştiriyor.

• Saniyede kopyalanacak verilerin miktarını belirleyebiliyorsunuz.

• Kopyalama/taşıma yaparken saniyede kaç MB/KB tın kopyalandığını biliyorsunuz

• Dosyanın ne kadarının kopyalandığını, ne kadarının kaldığını biliyorsunuz.

• Kaç dakika/saniye sonra kopyalama işleminin biteceğini biliyorsunuz.

• Öncelik atayarak, windowsun kaynaklarını sadece kopyalamaya önem vermesini sağlayabiliyorsunuz.

• Kopyalanacak dosyaları ard arda sıralayabiliyorsunuz. Bu sayede, birinin işlemi bitince sıradaki işlem başlıyor. (Windowsunkinde aynı işlemi yaparsanız, hepsi aynı anda kopyalanmaya çalışılacak ve bu da performansı düşürecektir).

• İstediğiniz an kopyalama işlemini durdurabiliyorsunuz. ve dilediğiniz an devam ettirebiliyorsunuz. Hatta durdurup bilgisayarınızı kapatabiliyorsunuz. PC yi tekrar açtıktan sonra kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

• Hiç bir şekilde rahatsızlık vermiyor. Normal bir şekilde yapıştır komutunu verdiğinizde, otomatik olarak çalışıyor ve işlemi gerçekleştiriyor. Ekranda sağ alt tarafta işlemi gösteren küçük bir kutu çıkıyor.

• İşlem bitince, bittiğine dair bir ses çıkıyor ki, bu benim sevdiğim bir özellik, monitörü kapatıp pc nin başından ayrılınca, bu sesi duyarak kopyalamanın tamamlandığını anlayabiliyorum.

• Sistem kaynaklarını neredeyse hiç kullanmıyor. Copy Handler aktif iken ram den sadece 3 MB harcıyor.

• Program açık kaynak kodlu. Ücretsiz. Reklamsız. Boyutuda 1MB civarında.

• Türkçe yamasınıda yaptım. Bu da bir avantaj sayılır herhalde. Yoksa ben çevirdiğim için dezavantaj mı olur? :)

Dezavantajları:

• Benim rastladığım tek dez avantajı, disket sürücüleri ile çalışmıyor. Yani çalışıyorda onu CD olarak görüyor. Dolayısı ile saniyede 512Kb kopyalmaya çalışıyor. Bu da sistemin
    kilitlenmesine yol açıyor. Fakat, disketten kopyalama yapacağınız sırada, saatin yanındaki simgesine sağ tıklayın kapat'ı seçin. Bu sayede problem çıkmıyor.

Eksikleri:

• Gördüğüm tek eksik DVD ye destek vermemesi. Onuda CD olarak kabul ediyor ve buffer boyutunu 512KB olarak ayarlıyor otomatik olarak. Manuel olarak ben 2Mb'a çıkarıyorum kopyalama sırasında. Böylelikle bu eksikliğide gideriyorum.

Programı indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Türkçe Yama için ise,

Unutmadan söyleyeyim Türkçe yamasını ben yaptım. İngilizcem fazla iyi değildir.O nedenle hatalar olabilir.

Yamanın kurulumu bittikten sonra, copy handler programını çalıştırın. Saatin yanına yerleşen simgesine sağ tıklayın (systray daki sarı bir simge).
Options'u seçin. Liste şeklinde sıralanan ayarlardan Language yazan yeri tıklayarak, dil seçenekleri listesini açın. Oradan aşağılara gelerek, Türkçe'yi
seçip apply deyin ardından TAMAM a basın. Artık Copy Handler'ınız Türkçe olmuş olacaktır.

Birde şunu yapmanızı tavsiye ederim, saatin yanındaki simgesine sağ tıklayıp, " kayıta gir shell extension dll" yi bir kere tıklayın.

Son Düzenleme: ExCeLLiuM ~ 06 Eylül 2007 16:58
mcgyver
06-09-2007, 09:01   |  #2  
Taze Üye
5 mesaj

Merhaba
Teşekkür ederim.
Çok yararlı bir program.

türkçe yama linki bozuk kontrol edermisiniz.

Borga-x
06-09-2007, 09:04   |  #3  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Süpersin Korsan eline koluna sağlık.

Emjey
06-09-2007, 11:24   |  #4  
Yeni Üye
49 mesaj

waw Teşekkür ederim. :)

uGuR.uK
06-09-2007, 11:45   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

eyw guzel paylasim olmus eline koluna klavyene saglık;)
bu arada arkadasın dedigi gib Türkçe yama linki bozuk onu bi yenile istiosan, bide dosyaya bende bakarım hata falan varsa dedigin gibi duzeltiris yani;) tam super olur o zaman;)

ExCeLLiuM
06-09-2007, 17:00   |  #6  
ExCeLLiuM avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,149 mesaj

Yamanın linkini düzelttim.

mcgyver
07-09-2007, 09:51   |  #7  
Taze Üye
5 mesaj