Core i7 2600K ısınma problemi

musti868
11-12-2012, 23:39   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
225 mesaj

Merhaba değerli CHIP forum üyeleri. Çok normal sıcaklık değerlerinde kullandığım bilgisayarımda 2 gündür işlemcinin 85 derecelere ulaşmasından kaynaklanan sorunlar yaşıyorum. 

İşlemcim Intel Core i7 2600K. Daha önceleri en fazla 55-65 derece arasını görüyordum. Kaldı ki işlemciyi normal saat hızlarında kullanıyorum. Ama yukarıda da belirttiğim gibi 2 gündür 85 derecelere çıkıyor. Bir anlam veremedim Thermal Take in termal macununu alıp macunu yeniledim. 72 dereceye kadar düştü ama bu değerde yüksek... Hatta bu yazıyı yazarken baktım 77 derece yazıyor kafayı yicem. Bir anda böyle bir sorunla karşılaşmak çok can sıkıcı Ağlıyor

1) Ne yapmamı önerirsiniz? İşlemci fanı olarak intel in işlemciyle beraber gelen fanını kullanıyorum...

2) Termal macunu sürüp fanı taktıktan sonra bilgisayarı kullanabilmem için ne kadar süre beklemeliyim, yani belli bir kuruma süresi varmı?

black_flood
12-12-2012, 01:31   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

fan oturmamış görünüyor tam olarak.

İtacHi_
12-12-2012, 11:01   |  #3  
İtacHi_ avatarı
Yıllanmış Üye
1,894 mesaj

Termal macun yaklaşık 1 haftada tam performansını verecektir ancak overclocksuz haliyle 85 derece gibi masaüstü cihazlar için ciddi bir sıcaklığa ulaşıyorsa burada bir gariplik var demektir. Size tavsiyem CPU-Z programıyla beraber işlemci hızınıza bakmanızdır. Bazı üst seviye anakartlarda otomatik değerlerle beraber overclock işlemi yapılabiliyor. Çok da ihtimal vermiyorum ancak anakartınız böyle bir şey yapmış olabilir. Dediğim gibi çok ihtimal vermiyorum ancak siz yinede CPU hızınıza bir bakın. HW-Monitor programı ile de 'CPU Fan' hızına bakmanızı tavsiye ederim. Belli mi olur, durup dururken fan bozulmuş olabilir.

Bunların dışında ısınmaya sebebiyet verecek şeyler bellidir. Toz, macunun kuruması, fan'ın rahat hava alamaması vb. Eğer bunlardan eminseniz üstte dediklerimi uygulayın.

İyi Günler :)

musti868
12-12-2012, 20:16   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
225 mesaj

Cpu-z programı ile işlemcinin hızına baktım. 3511 Mhz yazıyor. Turbo modda bu değer 3800 oluyor. fakat bu işlemci 4500 Mhz de bile stabil çalışabilen bir işlemci. Yaz sıcaklarında bile bu sıcaklık değerlerini görmemişken bu kışta 75 ve üzerini görmek bir sıkıntının olduğunu söylüyor zaten. Ama sıkıntı nerde onu çözemedim.

Kasa fanı 900-950 devirde, işlemci fanı ise 2500 civarı bir devirde çalışıyor görünüyo. Bu değerlerin normal olup olmadığını bilmiyorum. İlginiz için teşekkürler başka birşey aklınıza gelirse lütfen yazın... 

black_flood Fanın tam oturduğunu düşünüyorum ama tam oturup oturmadığını anlamamın bir yolu var mı?

black_flood
12-12-2012, 20:46   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

anakartı sökmen lazım çünkü tam net anlamak zor box fan kullanıyorsan adamı yanıltabiliyor bazen. hatta bana sanki yalancı ısı problemi sorunu gibi geliyor . program ile 75 dereceyi gördüğünde kapağı açıp işlemci fanına elini deydirmeyi dene tamamen kavrayık parmaklarındaki deriyi yakma zaten elini deydirmeden bile 75 derece ısı varsa hissedersin ama elinle tuttuğunda bile ısı hissetmiyorsan biostaki termal algılayıcı ile ilgili sorun olduğunu gösterir buda baş ağrıtır biraz.

musti868
12-12-2012, 22:53   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
225 mesaj

Dediğine katılıyorum. Acaba ısı sensörleri mi bozuk diye kapağı açıp soğutucuya parmağımı değdim gerçekten sıcaktı... Bir de düzelteyim işlemci fanı 2500 civarı değil 1900-2000 arası devirde dönüyor. 

Sanırım bir bilgisayarcıya götürmem gerekecek. Kendim halledemedim malesef Ağlıyor Halbuki 1999 dan beri bilgisayar kullanırım ve son 2 bilgisayarımı kendim topladım. Tecrübeli sayılırım bu konularda çok söküp takmışlığım olmuştur bilgisayar parçalarını. Ama bu sorunu halledemedim Sinirli

ifteri
13-12-2012, 10:58   |  #7  
ifteri avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
498 mesaj

stok fanlar gerektiği kadar soğutamaz genelde...acaba macunu abartılımı sürdunuz..arkadaşların dediği gibi soğutucu işlemci grektiği gibi temas etmiyormu.belirtilen ısı yüksek..ben olsam soğutucuyu söküp fan ve gvdesini temizledikten sonra eski macunu temizleyip yeniden az miktar macun sürerdim..soğutucuyu oturttuktan sonra klipsleri bağlamadan elverdiğince sağa sola bastırarak oynatarak macunun yayılmasını sağlar elle bastırarak klipsleri tuttururdum...

olmadı uygun soğutucu arayışına girerdim..bazı soğutucular görünümlerinin aksine gayet başarılı soğutabiliyorlar....

okinkurt
13-12-2012, 19:54   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 308
4,897 mesaj

Bence stok fanı şutla bundan al http://www.teknobiyotik.com/akas ... mci-sogutucusu.html bende var şuan quad q9300 de kullanıyorum %100 yükte 20 dkka calıssa 55 derece lerde ısı .