Çözülemiyen Kapanma Sorunu Yardım Lütfen

HPQ-User
16-09-2008, 10:31   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

koraymusic sormuş:
Bilgisayarımı alalı yaklaşık 5 ay oldu son 2 aydır çözemediğimiz bi kapanma sorunu var.Profesyonel aranjörüm bilgisayar stüdyoda kullanılıyor.Çalışırken birden kapanıyor ve tekrar açılmıyor.fişten çekiyorum 1-2 dakika sonra açılıyor.Bazen 2 gün bi sorun olmuyor bazende yarım saatte 3 kez kapanıyor.Vatan bilgisayara götürdüm problem yok dediler.Herkez ayrı bişey söylüyor ama çözümü bulamadık.Sizce ne yapmalıyım?psu,işlemci,ram,anakart yada ses kartımmı sorun?Vatan bilgisayar bana yazılımsal dedi yeniden windows kurdum ve güncelledim yinede problem aynı.Bu tür sorunlar yazılımsal olabilirmi?Vereceğiniz Cevabı Sabırsızlıkla Bekliyorum.Saygılar.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
intel Core2 Quad Q9300
GIGABYTE GA-X48-DQ6 Board
Ocz Reaper 2X2 GB 800 mhz
SAPPHIRE Ati Radeon Hd 3600 512 mb ddr2
SEAGATE   320GB 16MB SATA2 7200RPM HARDDISK x2 Raid
TAGAN 2 FORCE II 700W GÜÇ KAYNAĞI
COOLER MASTER  COSMOS 1000 ALUMINYUM FULL TOWER KASA

Creamware Scope Professional 15 dsp Ses Kartı.

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.1) Gecko/2008070208 Firefox/3.0.1

SAİNT
16-09-2008, 10:37   |  #2  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

yazılımsal olma olasılığıda yüksek donanım olarakta,reset olayları genellikle sistemin çok ısınmasından yazılım çakışmalarından ve virüsler bunların bazı sebepleri. kurulum cd'nizi değiştirerek tekrar bir format atınki sorunun donanımsal yada yazılımsal olduğu açıklık kazansın yani yine aynı sorun devam ederse değişik xp sürümünde bu demek oluyorki donanıma bakılmalı. ilk yapacağınız yazılımsalmı ? donanımsalmı ? bunu öğrenmek önerdiğim yola başvurabilirsiniz kullandığınız xp eksik yada bozuk veri tabanına sahip olabilir yükleme sırasında çizik cd yüzünden kopyalanılamayan dosyalar olabiliyor.

koraymusic
16-09-2008, 11:51   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

tamamen güç kesiliyor diyebilirim ve açılmıyor bilgisayar fişten çekip beklemeden.ilk önce yazılım olayına bi bakıcam tekrar.başk konu ile ilgili bilgisi olan varsa cevapları bekliyorum.saygılar.

umr
16-09-2008, 12:16   |  #4  
Yeni Üye
35 mesaj

Merhaba. Bu sorunun öncelikle yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunu anlamak için sağlam bir Xp ile kurulup yapıp daha sonra hiç bir program kurmadan bilgisayarınla çalışmayı denedin mi? Profesyonel aranjör olduğunuz belirtmişsiniz. Cubase4, Fl studio 8 benzeri parogramlar kullanıyorsunuz sanırım. Eğer bu gibi programları çalıştırdığınızda böyle bir sorun başınıza geliyorsa sorun bu programlarla ilgildir. Programları yenide elden geçirmenizi tavsiye ederim.  Bende amatör olarak uğraşıyorum. Cubese i kurduğumda ekran görüntüsü gidiyor, kararıyor ve hiç bir işlem yapamıyorum. Ama güç kesilmiyor sizde olduğu gibi. Programı değiştirip yeniden kurulum yaptığımda bu sorun ortadan kalkıyor.

yelkowan
16-09-2008, 13:15   |  #5  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

koray bana fazla ısınan bir işlemci gibi geldi ben şunu merak ediyorum bilgisayarın kapanması hep aynı programda çalışırkenmi denk geliyor yoksa herhangi bir programlada çalışırken aynısı mı oluyor? eğer hep aynı programsa kullandığın program olma ihtimali yüksek; fakat diğer programlarda da aynı sorunu veriyorsa ve kullandığın yazılımlar işlemciyi zorluyorsa ısınıp kapanıyo olabilir.

bu linkteki Hwmonitörle sıcaklık kontrolü yapıp cpunun programların çalışırken tam yükte gördüğü max değeri yazarsan sorunu bulmak daha kolaylaşabilir.
kolay gelsin...

koraymusic
16-09-2008, 16:56   |  #6  
Taze Üye
7 mesaj

buradaki yazılanları baz alarak everest ile test ettim max değerlerde yükleniyor program ve bilgisayar 8dk gibi bi sürede kapatıyor yine kendini. işlemci ısısı 78-80 dereceye çıkınca kapanıyor sanırım fanda sorun yada termal macunla ilgili.iş gereği sürekli cpu
üst değerlerde çalışıyor mecburen ve standart fan yeterli gelmiyor gibi.bu arada kullandıgım programlar hepsi lisanslı ve güncelleştirmeleri yüklü.lisansız olanlarda oluyor çogunlukla hatalar.fan değişiminden sonra sorunum devam ederse tekrar yazıcam fikirlerinizi bekliyorum.saygılar.

koraymusic
16-09-2008, 17:02   |  #7  
Taze Üye
7 mesaj

seğer sorun hallolur ise everestin testinde tekrar kapanmaması gerek dimi??bilgisi olan yazarsa memnun olurum.işlemci max sıcaklık değerleri 70 derece diye biliyorum.doğrumu??

yelkowan
16-09-2008, 17:58   |  #8  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

Sıcaklık max 80derece ise kapanmaması gerekir; fakat yinede 80 derece çok yüksek bi sıcaklık termal macunu yenilersen sorun hal olur fanınla işlemcin arasında temassızlık olması çok yüksek bir ihtimal fanı iyi bir termal macunla yuvaya tam oturtursan sıcaklık hiç olmasa 30-40derecelere iner...

Son Düzenleme: yelkowan ~ 16 Eylül 2008 18:29
koraymusic
17-09-2008, 00:25   |  #9  
Taze Üye
7 mesaj

thermaltake yeni bi fan aldım diğer fanı söktüğümde termal macun kurumuştu resmen.teste geçtiğimde kapanmadı.sıcaklık max 68 dereceye kadar çıktı.sanırım halloldu sorun.

yelkowan
17-09-2008, 01:24   |  #10  
Yıllanmış Üye
602 mesaj

sorunun hallolması sevindirici; fakat stok fan dışındaki fanlar için de 68 yüksek sayılan bir sıcaklık değeri her ne kadar da 70 dereceye kadar risksiz kabul edilsede 45nm üretimli Q9300 68 dereceyi görmesi şaşırtıcı umarım termal macun etkisini çabuk gösterride 40derecelerin altına  inersin :))

Son Düzenleme: yelkowan ~ 17 Eylül 2008 01:24
koraymusic
17-09-2008, 10:32   |  #11  
Taze Üye
7 mesaj

o sıcaklık normalmiş

koraymusic
17-09-2008, 17:10   |  #12  
Taze Üye
7 mesaj

sorun tekrar devam ediyo işlemci ısısı normal sırada psu var şüpheli onada bakıcam.önerisi olan varsa yazsın yine.bekliyorum.