Çözünürlük üzerine !

simeli
09-07-2012, 14:28   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
129 mesaj

Merhaba Arkadaşlar, 
  Bir bilgisayar dergisinde, ipad 3'ün çözünürlüğü üzerine bilgi edindim. Hem onun hem de Vereceğim diğer çözünürlüklerin gerçEk anlamları hakkında fikirlerinizi öğrenmek isterim.

ipad 3 çözünürlüğü : inç başına 264 piksel
ipad 2 çözünürlüğü : inç başına 132 piksel

Görüldüğü gibi ipad 3 ün çözünürlüğü ipad 2 nin 2 katı. Bunu öğrenince benim panasonic TV nin ( 1920 x1080 ) inç başına pikselini hesapladım.
Sonuç : inç başına 60 piksel. Yani ipad 2 nin yarısından daha az.

Bu sefer,inca bilgisayar monitörümün çözünürlüğüne bakalım dedik.
Sonuç : inç başına 96 piksel.

Bu durumda, en kötü çözünürlük bizim full hd panasonic'te olmuş oluyor. Öyle ya, garibim inca bile inç başına 96 piksel ile TV ye % 50 fark atmış. Bu gerçekten böyle midir,bir sürü para ödeyip aldığımız TV'ler, sıradan bir PC monirötöründeki kadar bile piksel yoğunluğuna sahip değil midir ? Bir de full HD diyorlar. Ama, PC monitöründeki piksel yoğunluğu Full HD TV dekini katlıyor !
Bu sonuçlara göre bir de pratik açıdan çıkarsama yaparsak, diğer bütün teknik özellikleri bir kenara bırakırsak, en azından çözünürlük açısından, en kaliteli görüntü i pad 3 de sonra Bilgisayar ekranında ve daha sonra Full HD tv demek midir ?
Yani bilgisayara bir TV kartı taksam, çözünürlük açısından, TV yayınlarını Full HD tv dekinden daha mı net alırım? Hele bir de, pc nin ekran çözünürlüğünü 1280 x720 ye düşürürsem, Ful HD tv çözünürlüğü olan 1920 x 1080 ile aynı oranlara mı düşmüş olurum ?
Değerli fikirlerinizi ve varsa eğer düzeltmelerinizi bekliyorum.

Kapalı Hesap (154666)
09-07-2012, 21:33   |  #2  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Piksel boyutu ve ekran ebatları gözönünde bulundurulursa tek bilinmesi gereken piksel boyutudur.
Sonuçta 22 inch lik benim monitör de 1920x1080 piksel
106 ekran bilmemne tv de 1920x1080 piksel.

Kapalı Hesap (223846)
09-07-2012, 21:38   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 206
5,277 mesaj

artık telefonlar bile belli bir çözünürlüğe geldi yakında 3000x 7000x v.s. monitörler çıkacakmış

Qromodynmc
09-07-2012, 23:22   |  #4  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

Ancak Tvlerdeki çözünürlüğün artırılmamasının şöylede sebepleri var;

Tvlerinizi Uzak mesafelerden izlersiniz,Ceplerinizi ise elinizde kullanırsınız,sonuçta elde edilen görüntüler çok fark edilmeyecektir
 Bunun dışında tv yayınlarıda henüz full hdye bile tam olarak geçememişken bence üreticiler uçuk çözünürlükleri gereksiz olarak görüyorlar. Mantıksızda sayılmaz,10000*20000pixel çözününürlüğündeki bi tvyi ve O tvye uygun yayını aktarmanın zorluğunu düşünün,720p bi film bile 4gb civarı tuttuğuna göre,diğerini düşünmüyorum bile.
   Ama bence asıl mesele ilk söylediğim mesafelerden kaynaklı,Laptopunuzun çözünürlüğünün yoğunluğu tvnizin iki katı olmasına rağmen laptoptaki pixelleri keskin bi göz farkederken tvdeki pixelleri farketmek uzaktan pek mümkün olmuyor.

simeli
11-07-2012, 14:01   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
129 mesaj

Sonuçta, düşündüğüm doğru  mu yanlış mı ? Mantık yürüterek anlamaya çalışıyorum. 1 inç yani 2,54 cm lik bir yüzey,daha doğrusu bir hat var. Siz bu uzunluğa;

i pad 3'te 264 piksel,i pad 2' de 132 piksel,bilgisayar monitöründe 96 piksel,full HD Tv de ise sadece 60 piksel sığdırıyorsunuz. Uzunluk aynı olduğuna göre, aynı uzunluğa daha fazla piksel sığıdırmak için, piksel boyutunu daha çok küçülmek gerekir, pikseller küçülünce de görüntü daha netleşir. Mantık herhalde bu. Hadi TV yi, piksel boyutu diğer cihazlara göre çok büyük olmasına rağmen, uzaktan seyrettiğimiz için kurtarıyoruz ve pikselleri farketmiyoruz. Diyelim ki, i pad 3'ün çözünürlüğü Tv ye aktarılsa,aynı mesafeden çok daha net görüntü elde edilmez mi ? Yani mevcut full HD çözünürlüğünün ( 1920x1080) sağladığından bir kaç kat daha net görüntü elde edilemez mi ?

Piksel sayısının çokluğu mu yoksa sayının çokluğu kadar hatta ondan daha da fazla boyutunun küçüklüğü mü görüntü netliğinde ( daha büyük ekranda olması şart değil ) önemlidir ? Şöyle diyelim;

yatay uzunluğu 1 metre olan 2 adet ekran düşünelim. Bu ekranlardan 1. sinde mesela 1000 piksel olsun, ikincisinde ise 2000 piksel. Bir de yatay uzunluğu 2 metre olan 3. ekran olsun onun da piksel sayısı gene 2000 olsun. Bu durumda piksel yoğunluğu dikkate alınarak netlik ölçümü yapılsa;

1. ve 3. ekranların netliği aynı, 2. ekranınki ise piksel yoğunluğundan ötürü onlardan  daha net olmaz mı ?

Haydi bir de 4. ekran düşünelim onun yatay  boyutu da 3 metre ve pikseli 3000 olsun. Bu ekranın çözünürlüğü fazla olmasına rağmen, netliği gene 2.ekranın altında kalır, değil mi? Bu 4. ekranın netliği de 1. ve 3. ile aynı olacaktır.Tek farkı, boyu büyüdüğü için uzak mesafelerden de netlik kaybı yaşanmadan seyredilebilecektir (mi acaba ?)

İşin teknik zorluğu maliyeti falan ayrı konu tabii !

Anlatım biraz dolambaçlı oldu ama, tekniğe uzak olmanın zorluğu işte.

Kapalı Hesap (154666)
11-07-2012, 14:11   |  #6  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Kendi kendinle çelişerek kendin açıklamışsın.
1 metre uzunluğundaki bir ekrana konulacak piksel sayısı bellidir. 3 cm lik bir ekrana konulacak piksel sayısı bellidir.
Günümüzdeki tüm donanım ve yayın teknikleri en fazla 1920x1080 piksellik bir çözünürlük sunmaktadır. Eğer bir iphonenin ekranını genişletip. Aynı ekrandan yüzlerce bir araya getirip bir ekran yapacak olursak çözünürlük inanılmaz artacaktır. Bu seferde bu çözünürlüğe ulaşmak için özel matrikxler konulması zorunluluğu olacaktır.(UPSCALLING)  Bu da çok daha fazla işlem gücü demektir. Üstelik böyle bir işlemde oluşacak digital gürültüler de işe karışacağı için daha net ya da beklenildiği gibi bir görüntü elde edilemeyecektir.
Elimizde bulunan bir HD monitörde 320x220p lik görüntüyü full ekran izlersek elde edeceğimiz görüntü kalitesi bellidir.

simeli
11-07-2012, 14:29   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
129 mesaj

Mr_YAMYAM, işin tekniğini bilmediğimi söylemiştim. Demek ki mantık yürütmek her zaman doğru olmuyor. "Ekran çözünürlüğü arttırılsa bile, o çözünürlükteki görüntünün işlenmesi zor olacak", diyorsun galiba.

Tekniği bilmeyince fazla kurcalamamak lazım anlaşılan !

Kapalı Hesap (154666)
11-07-2012, 15:01   |  #8  
Kapalı Hesap
4,901 mesaj

Buradaki tek bilinmesi gereken şey inch başına düşen piksel olayının açıklamasıdır. Bir iphone ekranının 1920x1080 piksele ulaştığını varsayalım. O kadar küçük bir ekranda oluşacak görüntüler bu sefer aşırı küçük olacaktır. Yazıları okumak için harici büyüteç kullanmamız gerekecektir. Ama bir ekran takribi 10 inch ve yukarısı olursa Hd başlangıcı olan 720p lik düşey görüntüyü normal bir insan gözü ile rahatsızlık duymadan izleyebileceğiz.
Bu da demektir ki DPI çözünürlüğü herzaman iyi birşey değildir. Sadece olması gerektiği gibi olmalıdır. Bu da bir pikselin gözlemlenme mesafesine eşdeğerdir. Bu ne demektir..?
Normal bir insan gözü A mm kare boyutundaki bir cismi zıt renkli bir düzlem üzerinde 3 A metre uzaklıktan farkedebilir.
Açıklaması.
1mm karelik siyah bir kare yi beyaz bir zemin üzerine koyduğumuzda bu cismi 3 metreden farkederiz. (normal insan gözü)
İşte bir pikselin boyutu da bu temel prensip üzerine hesaplanmıştır. 120 cm lik bir Tv ekranını seyretme uzaklığımız 3 metre ise 15 inchlik (31cm) bir monitörü seyretme uzaklığımız bu orantıyla değişmekte ve pikselleri farkedemeyeceğimiz uzaklığa gelmektedir. Yaklaşık 40-50 cm.

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (38505) ~ 11 Temmuz 2012 15:10
simeli
11-07-2012, 17:48   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
129 mesaj

Kafam karıştı. " O kadar küçük bir ekranda oluşacak görüntüler bu sefer aşırı küçük olacaktır" diyorsun. Buna benzer bir olayı yaşıyorum. Önceden 70 ekran tüplü tv'm vardı. Youtube dan indirdiğim klipleri dvd player ile sorunsuzca izliyordum. Daha sonra full HD LCD aldım.Aynı klipleri onda izlerken, hepsi olmasa da bazı klipler ekranın ortasında ufacık kaldı. Biraz uğraşarak da olsa ( DVD den mi TV den mi hatırlamıyorum )  görüntüyü büyütebilmiştim. Bu durum arasıra gene oluyor. Belirttiğin durumla ilgili olabilir belki de.  Daha detaya girmek isterdim ama, önce bazı şeyleri tam olarak kavramak gerek ki sorularla ne öğrenmek istediğimi de iyi anlatabileyim. Olayı kademe kademe ve grafiklerle çalışmak gerekiyor gibi. Tabii bu da biraz profesyonellikle ilgili.

Açıklamalar için sağol