cpu fan hızı 0 gözüküyor

çaylak21
05-11-2010, 12:32   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
118 mesaj

arkadaşlar yeni sistem topladım forumdaki arkadaşlarında yardımıyla yalnız işlemci soğutucum vardı ve önceki anakartımdada cpu fan hızını 0 olarak gösteriodu ama sistem normal açılıodu yani fan dönüyor ama fan hızı dönmüyor gibi gösteriodu anakart. yeni anakartımda da aynısı söylüyor soğutucuda problem var galiba. ben bu cpu fan hızı 0 alarmını kapatabilirmiyim anakarttan ? sistem açılıyor sonra error yazıp cpu fan yok gösterior devam etmek için F1 e bas yazıor F1 e basınca sistem açılıyor normal olarak ben bu başta error hatasını anakarttan kaldırabilmiyim? BİOStan?

çaylak21
05-11-2010, 12:35   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

anakartımın markası asus crosshair IV formula yazmayı unutmuşum.

Erşah
05-11-2010, 13:03   |  #3  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Sen fan kablosunu doğru yere taktığına emin misin?
1)Şimdi sorunu bulalım.Bilgisayarında kaç fan var?
2)Biosta kaç tane fan hızı görünüyor? 
3)Bitane ekzoz fanı çıkarıp işlemci fanına takabilir misin? Sonuç nluyo?

çaylak21
05-11-2010, 13:21   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

şuanda iş yerindeyim sölediklerinizi ancak akşam deneyebilirm ama doğru yere taktım tabi cpu fan yazan yere taktım daha önceki anakartımdada aynı sorun vardı diğer fanlar (3 tane) prm leri gözüküyor onlarda problem yok yani sorun soğutucuda galiba.
sistemde 3 tane fan var. biostan bu fanlar gözüküyor eksoz fanını takarsam herhangi bi sorun olmazmı işlemci soğutucunun fanı çalışmamış olcak birde anakarta zarar gelirmi?
ya aslında o error u kapatsam benim işim tamam olcak varmıdır biostan böle bi ayarı ?

Erşah
05-11-2010, 13:25   |  #5  
Erşah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
2,183 mesaj

Bios ayarlarını tam olarak bilmiyorum.Yardımcı olabilecek arkadaşların eli kulağındadır. Bide işlemci fanını farklı bir bilgisayarda deneme imkanın varsa deniyebilir misin? İşlemcin soğuyorsa bilgisayarının hiç bir parçasına bir zarar gelmez.

mancınık
05-11-2010, 13:40   |  #6  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

soğutucuyu başka bir sistemde dene muhtemelen sogutucu fanı bozuk eğer öyleyse 8,9,12cm lik kaliteli bir 3/4 pin pwm fan alıp soğutucu fanını  değiştirebilirsin bu arada mak dönüş hızına dikkat et şöyyle 200/2500rpm olsun biostan kapatmaya gelince  evet kapatabilirsin fakat fan bozuksa sistemi yakarsın unutma deveyi yardan uçuran bir tutam ot tur demiş atalar bence riske girmemelisin

huhuq
05-11-2010, 13:42   |  #7  
Yıllanmış Üye
567 mesaj

soğutucun nedir?

-- soğutucu tam oturmamış olabilir .
biostan kapatılır cpu temperature healt felan yazar oralarda alarmı vardır . ama önermem kapatmanı gerçekten bi problem olursa fan durur daha sonrada işlemci yanabilir anakartıda yanında götürür.

mancınık
05-11-2010, 13:52   |  #8  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

sen şimdi diyeceksin ki fan çalışıyor çalışabilir fakat nasıl çalışır atıyorum 50 drce sıcaklıkta 2000rpm dönmesi gerkirken dönüyormu  yani sistemin yüküne göre normal dönüş hızlarında dönebiliyormu iyi tesbit etmek lazım değilmi sonra sistemi yakarız ....ALLAH korusun

çaylak21
05-11-2010, 14:09   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

fan çalışıor yani dün kurcaladım biraz biosta silent turbo manuel diye ayarlar var silent yaptığım zaman yavaş tubo yağtığım zaman baya hızlı dönüyor. ama sistemin yüküne göre artış veya azalış sağlıyormu onu denemedim daha soğutucuyu başka yer de deneme imkanım yok.fanı değiştirebilirm belki.ocz vandetta soğutucum.dün baya bi baktım fakat alarm yeri göremedim.

mancınık
05-11-2010, 14:17   |  #10  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

silent =sessiz, turbo  = güçlü  adamım tam fan ayrlarının üstüne basmışşın  bendede asus P7P55D var asus un AL suite programı var windows masa üstunden fan dönüş hızlarını kontrol edebiliyorsun aynı zamanda dönüş hızlarını da veriyor adamım sen hangi pro baktoın dönüş hızına?birde everst 5,50 kurup bakarmısın bel ki senin proramda sorun vardır

çaylak21
05-11-2010, 14:26   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

programdan değil biostan baktım Cpu nun karşısında N/A yazıyor. Q-fan ayalarındanda o sölediğim turbo silent vs.yapabiliosun. varmı peki sendede aynı anakart varsa bi baksana biostan kapatabiliomuyuz alarmı?

mancınık
05-11-2010, 15:13   |  #12  
mancınık avatarı
Yıllanmış Üye
726 mesaj

tamam baktım ve bulamadım adamım anlamadığım şu nasıl oluyorda boş olarak gözüken fan sana seçenek sunuyor mesela silend ,turbo ,standart gibi bak benim anakartta 2 tane 4pin  cpu fan soket var sendekide öyle olmasın öyleyse biri boş biri dolu ve sana fan dönüş hız ayr şeçeneklerini sunuyor birde şunu dene everest 5,50 indirip kur bilgisayrım seçeneklri altında algılayıcı var cpu, psu, kasa fan gpu fan dönüş hızlarını gösteriyor acaba diyorum hani yanlış yerlere mi bakıyoruz anlatabildimmi birde soğutucu fanın kaç pin 3 pinmi 4pin mi

çaylak21
05-11-2010, 15:35   |  #13  
OP Yıllanmış Üye
118 mesaj

garip işte gösterge kablosunda sorun var galiba fanın. başka yere bakmıorum ya çünkü seçenek sunduğu gibi başta turboydu galiba son sürat dönüodu sonra ben silent yaptım ve normale söndü. yani hızlandırıp yavaşlatabiliorum fakat görmüor işte fanı. anakarttan ya da programdan değil çünkü önceki anakartımda da aynısı olmuştu ondada görmüodu ama aynı şekilde fana hükmedebiliodum.fan 3 pinlik olması lazım yanlış hatırlamıorsam akaşma eve gidince bakar tekrar yazarım.söküp arızaya göndercem fanı 92 lik bi cpu fanı önerebilirmisin ya da aynısını nerden bulabilirim.arızadan gelinceye kadar?